Reklama

Nowy format dysków optycznych od Sony już wkrótce

Pozycja Sony na rynku od wielu miesięcy wyraźnie spada. Nieoficjalnie mówi się, że wraz ze śmiercią wizjonera Norio Ohgi, japoński producent nie może odnaleźć się na rynku. Brak innowacyjnych produktów pokroju Walkmana czy płyty CD-ROM jest zauważalna choćby w sektorze telewizorów i konsol, gdzie jeszcze kilka lat temu Sony było daleko poza konkurencją. Być może już wkrótce się to zmieni, za sprawą nowego formatu dysków optycznych.

Większość badaczy rynku jest zdania, że po erze panowania CD-ROM, DVD i obecnie Blu-Ray, przyjdzie czas na dominację wirtualnych dysków i chmury, którą dopełnią dyski przenośne wielkości pendrive'a. Już dziś ich przewaga błyskawicznie wzrasta, jednak Sony i Panasonic w dalszym ciągu wierzą, że era dysków optycznych nie minie zbyt szybko. Na pewno pomogą w tym wciąż cieszące się dużą popularnością odtwarzacze DVD/Blu-Ray. Teraz Sony ponadto zapowiedziało, że obie firmy pracują nad nowym formatem płyt, które już wkrótce mogą (choć nie muszą) zastąpić Blu-Ray.

Nowe nośniki optyczne będą mogły przechowywać od 300 GB danych (jednowarstwowe) do nawet 180 TB, mają ponadto być jeszcze bardziej odporne na kurz i wodę, zaś premierę wstępnie zapowiedziano na końcówkę 2015 roku. Nie wiadomo jeszcze czy nowe dyski doczekają się całkowicie nowej nazwy, czy też chodzi o płyty Blu-Ray większej pojemności. Pozostaje także kwestia licencji oraz która branża będzie zainteresowana przechowywaniem danych na tego rodzaju płytach (na pewno głównym targetem mogą być filmy i gry). Na więcej informacji w tej sprawie pozostaje nam jeszcze poczekać.

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: blu-ray | dysk optyczny | Sony | panasonic

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama