Reklama

Od czarno-białego obrazu przez HD na 8K kończąc – ewolucja telewizorów

Ponad 100-letnia historia telewizorów to epoka odbiorników monochromatycznych, telewizji kolorowej, telewizji HD, a potem 4K. Dzisiaj jesteśmy świadkami początku nowej, piątej ery – 8K. Dokąd zmierza współczesny telewizor?

Od czarnobiałego do kolorowego

Za wynalazcę telewizorów kineskopowych (CRT) można uznać Karla Ferdinanda Brauna. Technologia CRT towarzyszyła nam tak naprawdę do połowy minionej dekady, będąc podstawą odbiornika telewizyjnego. Boom na czarnobiałe odbiorniki rozpoczął się po II wojnie światowej, kiedy masowa produkcja telewizorów kineskopowych stała się wystarczająco tania. W 1955 roku ruszył pierwszy kanał polskiej telewizji, a debiutanckim telewizorem w pełni polskiej produkcji był Belweder.

A jak powstał kolorowy TV? W 1887 roku polski wynalazca, Jan Szczepaniak, opatentował urządzenie o nazwie telektroskop, był to jeden z praprzodków kolorowego telewizora. Wizja odbiornika będącego w stanie reprodukować obraz w kolorze działała na wyobraźnię inżynierów przez kolejne dekady. Pierwsze transmisje w kolorze przeprowadzono na terenie USA (lata 50.), następnie tak zaawansowana technologia trafiała do kolejnych krajów, aby zadebiutować w Polsce w 1971 roku.

Reklama

Komercyjnie telewizory CRT z lat 90. oferowały obraz mający około 300 tysięcy pikseli. Dla porównania, zwykły telewizor HD ma 2 miliony pikseli. A telewizor najnowszej generacji, QLED 8K, aż 33 miliony pikseli.

LCD i Full HD - skok jakościowy

Inżynierowie zdawali sobie sprawę, że konieczne jest znalezienie następcy CRT. Jedną z technologii mogących być bardzo przydatną przy produkcji telewizorów były wyświetlacze ciekłokrystaliczne (LCD - liquid-crystal display), które działają w oparciu o zmianę polaryzacji światła. Telewizory LCD o przekątnej ponad 30 cali i wsparciu dla rozdzielczości HD (720p) zaczęły pojawiać się po 2000 roku. Był to bardzo ciekawy okres dla konsumentów - w 2005 roku pojawiła się pierwsza konsola wspierająca HD, Xbox 360, a filmy przeskoczyły z SD (standardowa rozdzielczość) do HD, a potem do Full HD (1080p). Rozpoczęła się era telewizji cyfrowej.

Dlaczego telewizory  LCD wyparły te kineskopowe? Bo chcieliśmy mieć  telewizory o coraz większych ekranach, z coraz lepszą jakością obrazu. Na dużym 55-calowym ekranie lepiej ogląda się mecz i więcej widzi niż na 43 calach. Jest więcej emocji.  To zapewni nam technologia. Ale zmienił się też nasz styl życia, a Internet daje nam więcej swobody. Oglądamy kiedy chcemy, i co chcemy, nie czekając, aż pokażą nam wyczekiwany serial w telewizji. Szybciej obejrzymy go na HBO Go czy w Netflix, w jakości 4K, za pośrednictwem Internetu. I możemy o tym porozmawiać z kolegą z Anglii, bo on też korzysta z Netflixa.       

Dziś najwięcej filmów w Ultra High Definition (4K) znajdę właśnie w Internecie i dlatego telewizory 4K już są standardem.  

4K - epoka współczesna

Dzisiaj prawie połowa sprzedanych telewizorów w Polsce to sprzęt 4K (2160p). W sklepach znajdziemy komputery i konsole wspierające 4K, a w samych telewizorach - za sprawą Smart TV - aplikacje dostarczające treści w 4K. Ultra HD to absolutny standard, a wraz z przejściem na 4K, ewoluowała również  technologia wyświetlaczy LCD.

Najbardziej zaawansowanym etapem rozwoju telewizorów ciekłokrystalicznych są telewizory QLED 4K, korzystające z technologii kropki kwantowej. Kolor światła emitowanego przez każdą kropkę jest stabilny i czysty, co gwarantuje bardzo dobre kolory, ostrość obrazu i fantastyczny kontrast, co szczególnie widać podczas oglądania materiałów wykorzystujących HDR (perfekcyjne cienie i oddanie niuansów kolorystycznych).

Wraz ze wzrostem popularności telewizorów 4K, zwiększyła się również średnia przekątna ekranu. 55 cali to nowa norma. - "W 2013 roku telewizory 4K stanowiły 3 proc. rynku. Dzisiaj ta liczba wzrosła do 70 proc., a telewizory mające przekątną ekranu 55 cali lub większą to aż 97 proc. rynku 4K" - tłumaczył podczas targów elektroniki konsumenckiej IFA 2018 w Berlinie Guy Kinnell, wiceprezes Visual Display Business w Samsung Electronics.

Rozmiary sprzedawanych telewizorów rosną, a wraz z  nimi ma miejsce kolejny gigantyczny skok w ewolucji rozdzielczości i jakości obrazu.

8K - obraz rzeczywistości

Kolejne rewolucje technologiczne w świecie obrazu odbywają się obecnie co około 5 do 7 lat. Nic dziwnego, że w 2018 roku oficjalnie rozpoczęliśmy kolejny etap - jest nim era telewizji 8K.  Telewizor QLED 8K ma ekran o rozdzielczości 7680 na 4320 pikseli, 4 więcej niż 4K i 16 razy więcej niż Full HD. Co daje tak duża rozdzielczość? W skrócie: jeszcze więcej doskonale oddanych szczegółów na ekranie.

Pierwszym, a zarazem jedynym, telewizorem 8K dostępnym w Polsce jest QLED 8K. Nowość Samsunga nie tylko oferuje 33 miliony pikseli na ekranie, ale również wspiera system HDR10+ z niespotykaną dotychczas jakością 3000 nitów dla ekranów 65- calowych  oraz 4000 nitów da ekranów 75 i 85 calowych. Nie ma w sprzedaży drugiego telewizora z tak dużą jasnością.

Najnowszą generacje koreańskich telewizorów 8K wyróżnia jeszcze jedno rozwiązanie - Sztuczna Inteligencja (AI). Dedykowany dla AI Procesor Quantum 8K korzysta z sieci neuronowych oraz uczenia maszynowego, aby obraz Full HD czy 4K inteligentnie upskalować do jak najbliższej rozdzielczości 8K*. Poprzednie generacje telewizorów miały funkcje skalowania bazujące na analizie matematycznej - wsparcie AI to wejście na zupełnie nowy, niespotykany wcześniej poziom.

Sytuacja 8K dzisiaj wygląda analogicznie do tego, co obserwowaliśmy w przypadku 4K w okolicach 2013 roku - standard zaczyna być popularny, a kolejni dostawcy treści (Vimeo, YouTube, telewizje satelitarne) powoli będą udostępniać materiały w 8K. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku będą transmitowane w 8K, podobnie jak inne imprezy, a Hollywood jest gotowe na nową generację obrazu.  Jedna z japońskich telewizji już rozpoczyna regularne transmisje, a kilka innych firm pracuje nad swoimi telewizorami 8K.  Dziś Sztuczna Inteligencja w telewizorach Samsung pracuje nad jakością obrazu i dźwięku, a w przyszłości?  Tu  konstruktorzy i informatycy mają olbrzymie pole do popisu.

Kolejny etap w ponad 100-letniej historii telewizorów zapowiada się naprawdę interesująco.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

 

*Efekty mogą się różnić w zależności od typu materiałów oraz ich formatu. Skalowanie może nie działać na materiały przesyłane z komputera oraz w niektórych przypadkach przy włączonym trybem Ambient i Game Mode.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama