Panasonic przedstawia format obrazu 64:9

Jakie proporcje ma ekran, na którym czytacie te słowa? Najprawdopodobniej – sądzą po statystykach Gemiusa – będzie to 16:9. Dla niektórych zastosowań ekran o takich proporcjach jest jednak dalece niewystarczający. Panasonic postanowił to naprawić i zaprezentował rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie obrazu o proporcjach 64:9.

Jak wynika ze statystyk, najczęściej spotykane wśród polskich internautów są proporcje 16:9, czyli takie, jakie narzuca nam międzynarodowy standard obrazu dla telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV. To, co dobrze sprawdza się podczas oglądania filmów na ekranie telewizora, nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku pracy.

Mimo tego kierunek, w którym ewoluują ekrany, jest jasny - w miarę upływu lat stają się coraz szersze, a proporcje 4:3 czy 16:10 stają się coraz bardziej egzotyczne. Pojawiły się nawet monitory, oferujące kinowe proporcje 21:9 jednak - co udowadnia Panasonic - nawet to nie stanowi kresu rozciągania ekranów w poziomie.

Reklama

Podczas rozpoczynających się właśnie w australijskim Darling Harbour targów Integrate 2013 Panasonic przedstawi unikalne rozwiązanie pozwalające na uzyskanie obrazu o proporcjach 64:9. Gdy usłyszałem o tym po raz pierwszy, to pierwszą myślą która pojawiła mi się w głowie był obraz całego boiska piłkarskiego, pozwalający na śledzenie akcji bez przesuwania kamery.

Jak się okazało, pierwsze skojarzenie było słuszne - Panasonic przygotował swój wynalazek z myślą o sporcie, choć jego przeznaczeniem są nie tyle widzowie, co np. specjaliści, analizujący sytuację na boisku.

Od strony technicznej urządzenie to zestaw czterech niezależnych kamer AW-HE120, zamontowanych na 40-kilogramowej platformie.  Jej zadaniem jest automatyczne wypoziomowanie wszystkich kamer i ustawienie ich w taki sposób, by transmitowany przez nie obraz dawał panoramę o szerokości 160 stopni, którą można oglądać na czterech ustawionych obok siebie, standardowych ekranach 16:9.

Cena i szczegóły tego rozwiązania są na razie nieznane, jednak najprawdopodobniej poznamy je w najbliższym czasie wraz z przygotowaną na Integrate 2013 prezentacją Panasonica.

Łukasz Michalik

gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Panasonic | obraz | kamery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy