Philips rezygnuje z produkcji urządzeń audio oraz wideo

Philips postanowił sprzedać swój oddział odpowiedzialny za sprzęt audio oraz wideo japońskiemu Funai - czytamy w "The Wall Street Journal". To symboliczny moment - ostatni europejski gigant elektroniki konsumenckiej rezygnuje z tego rynku. Już kwietniu 2011 roku holenderska firma podjęła decyzję o wycofaniu się z rynku telewizorów.

Japończycy zapłacili 150 mln euro za dywizję Philipsa zajmującą się produkcją sprzętu audio i odtwarzaczy DVD oraz Blu-ray. Funai będzie mogło posługiwać się także marką Philips, co oznacza, że na rynku pojawi się sprzęt z nazwą "Philips", ale nie będzie on już produkowany przez Holendrów. Segment odpowiedzialny za sprzęt audio trafi w ręce Japończyków w drugiej połowie roku, natomiast część odpowiedzialna za sprzęt wideo - do 2017 roku. - Odkąd mamy multimedialną rozrywkę w sieci, ludzie nie chcą kupować odtwarzaczy Blu-ray i DVD - powiedział dyrektor zarządzający Philipsa, Frans van Houten. W kwietniu 2011 roku Philips sprzedał 70 proc. udziałów dywizji zajmującej się telewizorami firmie TPV Technology z Hongkongu.

Decyzja Philipsa podyktowana została nie tylko zmniejszeniem sprzedaży urządzeń z segmentu audio oraz wideo, ale przede wszystkim rosnącą konkurencją ze strony koreańskich oraz chińskich firm. Na rynkach lokalnych dodatkowo, jak chociażby w Polsce, Philips musiał walczyć z firmami, które sprzedawały tańsze urządzenia produkowane w Chinach.

Reklama

To także symboliczny moment, ponieważ Philips był ostatnią firmą europejską, która na dużą skalę produkowała i sprzedawała dobre odtwarzacze DVD/Blu-ray, sprzęt audio, a wcześniej - telewizory. Teraz Stary Kontynent nie ma nic oprócz Nokii, nie licząc oczywiście wielkich potentatów AGD. Tak oto firma, która pomogła stworzyć płytę CD, DVD oraz przyczyniła się do telewizyjnej rewolucji, musi oddać pałeczkę Azjatom. Przynajmniej, jeśli chodzi o ilość sprzedawanego sprzętu. Nie jego jakość.

Holendrzy skupią się teraz na dalszym rozwoju dywizji odpowiedzialnych za oświetlenie, zdrowie oraz produkty AGD.

Oficjalny komentarz polskiego oddziału Philipsa

"Philips ogłosił podpisanie porozumienia o przeniesieniu swojego działu Lifestyle Entertainment (kategorie Audio, Wideo, Multimedia i Akcesoria) do firmy Funai Electric Co. Ltd. - która już od 25 lat jest zaufanym Partnerem. Finalizacja transakcji przewidywana jest na drugą połowę 2013 roku. Zawarte porozumienie zapewni obiecującą przyszłość działowi Philips Lifestyle Entertainment, a naszym klientom kontynaucję współpracę a konsumenci będą mogli nadal korzystać z innowacyjnych produktów pod marką Philips. Zobowiązania firmy Philips w zakresie wszystkich rodzajów gwarancji oraz pomocy technicznej pozostają bez zmian".

My całkiem niedawno przetestowaliśmy odtwarzacz Blu-ray Philips BDP7700 ze Smart TV.  Bez wątpienia jedno z najlepszych urządzeń tego typu na rynku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Philips | Audio

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama