Pierwsza łatka dla zabezpieczeń HD DVD

Rozwiązania antypirackie wykorzystane w płytach DVD nowej generacji doczekały się aktualizacji, dzięki której stworzenie nielegalnej kopii nie będzie już możliwe. Wielu użytkowników zostanie teraz zmuszonych do pobrania i instalowania łatek, aby móc oglądać swoje filmy.

W grudniu ubiegłego roku cracker posługujący się pseudonimem muslix64 udostępnił na forum internetowym program, który pozwalał na skopiowanie filmów nagranych na płytach DVD nowej generacji. Niedługo potem kopia filmu Serenity w wysokiej rozdzielczości trafiła do sieci BitTorrent. Teraz (przynajmniej na jakiś czas) DVD nowej generacji ma być odporne na piratów.

Przedstawiciele firmy, która administruje systemem zabezpieczeń AACS poinformowali o załataniu luk, które pozwoliły na nielegalne skopiowanie filmu Serenity. W związku z tym użytkownicy będą musieli zainstalować najnowsze wersje odtwarzaczy, lub pobrać z internetu odpowiednie łatki.

Reklama

Obecnie taką łatkę udostępniła tylko należąca do Corela firma InterVideo - producent odtwarzacza WinDVD. Już wcześniej mówiono, że system AACS jest na tyle zaawansowany, że pozwala na porzucenie tych kluczy do deszyfrowania, które okazały się nieskuteczne. Złamanie zabezpieczeń w przypadku jednej implementacji nie oznacza, że technologia jako całość jest już bezużyteczna.

Płyty DVD nowej generacji, które teraz pojawią się w sprzedaży, będą zawierały zaktualizowane klucze i instrukcję informującą użytkownika o tym, że nie będzie mógł on oglądać filmu bez pobrania z sieci odpowiedniej łatki dla swojego odtwarzacza. Michael Ayers - przewodniczący AACS - już zapowiada, że kolejne problemy z zabezpieczeniami HD DVD i Blu-ray będą naprawiane w ten sam sposób.

Wygląda na to, że na problemy z zabezpieczeniami są na razie narażone tylko odtwarzacze instalowane na komputerach. Użytkownicy korzystający z nowego DVD na komputerach są jednak dość liczni i mogą oni znienawidzić system AACS, ponieważ przed kolejnym obejrzeniem ulubionego filmu będą musieli się upewnić, że zainstalowali potrzebne łatki. Jeśli piraci pozyskają nowe klucze i wykorzystają je do kopiowania, to podobne aktualizacje zabezpieczeń w nowym formacie DVD mogą stać się uciążliwe.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: HD DVD | DVD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama