Słuchawki bezprzewodowe: wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem

Masz dość plączących się kabelków, które towarzyszą ci na siłowni, podczas biegu, jazdy samochodem czy w drodze do pracy? Nic dziwnego. Nie znamy nikogo, kto lubi być otoczony przez wijące się kable podczas wykonywania codziennych czynności. Dlatego producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując im słuchawki bezprzewodowe. Co warto wiedzieć, zanim je kupimy?

Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez słuchawek, a raczej bez możliwości słuchania ulubionej muzyki w dowolnym momencie, możliwości komfortowego odbierania telefonu za kierownicą czy też oglądania filmu wieczorem, gdy nie chcemy przeszkadzać wszystkim dokoła. Słuchawki bezprzewodowe to rozwiązanie idealne dla sportowców, graczy i wszystkich tych, którzy lubią komfort, a nie chcą rezygnować z codziennych małych przyjemności.

1. Jak działają słuchawki bezprzewodowe?

Słuchawki bezprzewodowe stają się ostatnio coraz popularniejsze. Jak działają i jakie są ich rodzaje?

Zacznijmy od wymienienia trzech istniejących technologii, dostępnych dla słuchawek bezprzewodowych. A są to: podczerwień, radio i Bluetooth. Czym się od siebie różnią?

  • Słuchawki na podczerwień: jak sama nazwa wskazuje, przesyłając dźwięk z jednostki bazowej do słuchawek, wykorzystują wiązkę podczerwieni. Ich działanie można zatem porównać do pilota, wykorzystywanego do zdalnego sterowania telewizora. Informacją, która zazwyczaj interesuje użytkowników najbardziej, jest zasięg takich słuchawek. W tym przypadku mówimy o ok. 7 metrach, czasami mniej. Od czego to zależy? Szkopuł tkwi w tym, że w celu optymalizacji efektu, użytkownik powinien znajdować się na linii środkowej prowadzącej od urządzenia nadawczego. A zatem łatwo ocenić, że słuchawki na podczerwień to świetna opcja dla amatorów telewizora i hi-fi, ale znacznie gorsza opcja np. dla tych, którzy lubią słuchać muzyki podczas wędrówek z mopem lub odkurzaczem
  • Słuchawki na fale radiowe: słuchawki łączą się ze źródłem dźwięku przy pomocy fal radiowych, które należy ustawić na odpowiedniej częstotliwości. Co więcej, przeważnie istnieje możliwość wyboru dwóch lub więcej kanałów, na wypadek, gdyby pojawiały się zakłócenia (może je wywołać np. sąsiad, który zakupił takie same słuchawki bezprzewodowe). Brzmi znajomo? Tak, bo mówimy tutaj o działaniu podobnym do radia. Dzięki słuchawkom na fale radiowe możesz swobodnie się poruszać po domu czy też ogrodzie
  • Słuchawki na Bluetooth: również w tym przypadku mówimy o sygnale radiowym. Różnica polega jednak na tym, że to sygnał radiowy o małej mocy, którego używamy do cyfrowego przesyłania dźwięku. Największą zaletą tych słuchawek bezprzewodowych jest fakt, że możemy je połączyć z telefonem, komputerem czy telewizorem. Nadają się zarówno na spacer, jak i do samochodu. Są zatem wygodnym rozwiązaniem, jednak raczej nie ma co się spodziewać imponującej jakości dźwięku.

Warto też podkreślić, że istnieje kilka rodzajów słuchawek bezprzewodowych. Dzielimy je na: nauszne (są stosunkowo ciężkie więc nie nadają się za bardzo do uprawiania sportu), douszne (opierają się na małżowinie usznej) i dokanałowe (nazywane również pchełkami).

2. Dlaczego warto kupić słuchawki bezprzewodowe?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić słuchawki bezprzewodowe, warto rozważyć zakup, poznając wady i zalety produktu.

O zaletach wspominaliśmy już tytułem wstępu. Słuchawki bezprzewodowe nie ograniczają swobody ruchów, stanowią niezwykle wszechstronne i komfortowe rozwiązanie. Co więcej, producenci oferują coraz większy wybór słuchawek bezprzewodowych i - starając się sprostać oczekiwaniom klientów - nieustannie pracują nad ich udoskonaleniem. Niewątpliwą zaletą słuchawek bezprzewodowych jest również fakt, że można znaleźć warianty na każdą kieszeń, zarówno tańsze, jak i droższe modele. Dodatkowo zyskujemy pewność, że nie będziemy przeszkadzać nikomu, gdy słuchamy muzyki czy chcemy obejrzeć film późną nocą.

Czy słuchawki bezprzewodowe mają zatem jakieś wady? Wśród nich można wymienić konieczność ładowania czy też wyższą (w porównaniu ze zwykłymi słuchawkami) cenę. O tym, że zalety słuchawek bezprzewodowych przeważają nad wadami, najlepiej świadczy fakt, że popularność tych słuchawek ciągle rośnie.


3. Na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki bezprzewodowe?

Na początek warto po prostu przemyśleć wybór rodzaju słuchawek i odpowiedniej technologii, by być zadowolonym z zakupu. Zastanówmy się, w jaki sposób będziemy najczęściej korzystać z naszych słuchawek i czego od nich oczekujemy. Dzięki temu unikniemy rozczarowań.

Poza konstrukcją i zastosowaniem technologii transmisji, warto także zwrócić uwagę na ważne parametry: pasmo przenoszenia (im większy zakres, tym lepiej słuchawki radzą sobie z basami i wysokimi tonami), dynamikę czy impedancję (im większa wartość tego parametru, tym czystszego dźwięku możesz oczekiwać).

Pamiętaj również, że nie każdy model słuchawek  jest wyposażony na przykład we wbudowany mikrofon.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy