Soundbary: o czym musisz wiedzieć przed zakupem?

Soundbar bywa czasem określany mianem zewnętrznego, zintegrowanego systemu audio. Składają się na niego co najmniej dwa głośniki zamknięte w podłużnej obudowie, swoim kształtem przypominającej listwę. Stąd też wzięła się nazwa urządzenia, które – dzięki swoim wymiarom – zmieści się np. na półce pod telewizorem. Soundbar to znakomite rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcieliby podnieść na wyższy poziom jakość doznań dźwiękowych towarzyszących domowym seansom filmowym, ale nie są zainteresowani zakupem konwencjonalnego zestawu kina domowego i plątaniną kabli. Nowoczesne soundbary są bezprzewodowe.

Soundbar: alternatywa dla zestawu kina domowego?

O tym, że głośniki zintegrowane w obudowie telewizora nie zawsze są w stanie wytworzyć dźwięk odpowiedniej jakości wie doskonale każdy entuzjasta filmów oglądanych w domowym zaciszu, ale również miłośnik gier wideo czy kibic. Rozwiązaniem może się okazać w tej sytuacji zakup zestawu kina domowego. Podobna inwestycja wiąże się jednak zwykle z dużym, jednorazowym wydatkiem i koniecznością przemeblowania wnętrza. Komplet złożony z kolumn głośnikowych, satelit i subwoofera trzeba przecież jakoś zakomponować w mieszkaniu - o tym, że problemem może się również okazać plątanina przewodów biegnących po podłodze, nawet nie wspominamy.

Dlatego też godnym uwagi urządzeniem może się okazać soundbar: smukły, kompaktowy i samowystarczalny (bo zintegrowany) system audio, gotowy do działania bezpośrednio po wyciągnięciu z pudełka. Urządzenie można podłączyć do telewizora za pomocą przewodu HDMI lub bezprzewodowo, poprzez Bluetooth lub Wi-Fi. Dzięki soundbarowi każdy posiadacz telewizora może natychmiast i bez większego wysiłku zwiększyć jakość wrażeń towarzyszących seansom filmowym, transmisjom meczów czy wirtualnej rozgrywce na konsoli czy komputerze.

Na co jednak należy zwrócić uwagę przed zakupem soundbaru? Sprawdziliśmy.

Ilość głośników

Tym, co najbardziej różni poszczególne modele soundbarów, jest liczba głośników, które zaszyto w ich obudowie. W sporej części urządzeń stosuje się zwykle dwa głośniki, niekiedy wspierane przez osobny, zewnętrzny głośnik niskotonowy, tzw. subwoofer (taki zestaw określa się mianem dwuelementowego).

W niektórych urządzeniach spotkać można niekiedy znacznie większą liczbę głośników. Soundbary wyposażone w pięć, sześć, a nawet siedem zintegrowanych głośników skierowane są do najbardziej wymagających odbiorców. Im bowiem więcej głośników znajduje się w obudowie urządzenia, tym bardziej szczegółowy, zniuansowany i "przestrzenny" dźwięk jest ono w stanie wytworzyć.

Parametry techniczne

Wybierając soundbar zwróćmy także uwagę na jego podstawowe parametry techniczne, takie jak pasmo przenoszenia czy moc całkowita. Przyjmuje się, że im większe jest pomieszczenie, w którym znajdzie się urządzenie, tym większa powinna być zarazem jego moc całkowita. Maksymalnie duże (szerokie) powinno być także pasmo przenoszenia dźwięku. Jego zakres ma bowiem wpływ na to, jak dany soundbar reprodukuje poszczególne tony - wysokie, średnie, niskie itd.

Przed zakupem soundbaru warto także sprawdzić, jakie dekodery dźwięku przestrzennego zostały w nim zastosowane. Mowa tu przede wszystkim o standardach takich, jak Dolby Digital (oraz pokrewnych: Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD), Dolby Pro Logic II, DTS-HD, DTS HD Master Audio, Dolby Atmos czy DTS:X.

Im więcej tego typu rozwiązań zaimplementowano w urządzeniu, tym bardziej wszechstronne się okaże i tym dłużej będzie nam potencjalnie służyło. Wydawcy filmów, muzyki czy gier wideo preferują rozmaite standardy dźwięku, i warto o tym pamiętać kupując nowy soundbar. Dlatego też urządzenie, które wybierzemy, powinno obsługiwać jak największą liczbę dekoderów dźwięku.

Obsługę najbardziej zaawansowanych kodeków dźwięku przestrzennego - takich jak wspomniane już wcześniej Dolby Atmos i DTS:X - znajdziemy m.in. w urządzeniach Samsung z linii Q950T i Q800T.

W przypadku soundbara Q950T zastosowano także po raz pierwszy na świecie system 9.1.4 z bezprzewodowym subwooferem oraz tylnymi głośnikami bezprzewodowymi. To łącznie 20 głośników, w tym głośnik centralny, boczny i głośniki skierowane ku górze. Moc tego soundbara to aż 546W.

W przypadku modelu Q800T mamy do czynienia z systemem 3.1.2, na który składa się soundbar z bezprzewodowym subwooferem - łącznie 8 głośników. Całość o mocy 330 W.

W obu soundbarach, podobnie jak w całej Q-Serii z 2020 roku soundbarów Samsung znajdziemy też obsługę technologii Q-Symphony. Dotychczas musieliśmy zdecydować, czy wykorzystujemy głośniki w telewizorze czy w soundbarze. Jeśli dysponujemy telewizorem Samsung QLED z 2020 roku i soundbarem z Q-Serii, możemy wykorzystywać oba systemy głośników, co znaczenie rozszerza scenę dźwiękową i uprzestrzennia ją. Dzięki temu dźwięk roznoszący w pomieszczeniu staje się pełniejszy, wyrazistszy i znacznie bogatszy.

Sposób podłączenia do telewizora

Soundbar można do telewizora podłączyć na wiele różnych sposobów. Najczęściej czyni się to za pomocą przewodu HDMI lub bezprzewodowo, za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi czy protokołu Bluetooth (w ten sposób da się podłączyć do soundbaru nie tylko telewizor, ale też kilka innych urządzeń: smartfon, tablet czy laptopa).

Najbardziej zaawansowane urządzenia można podłączyć do telewizora za pomocą przewodu obsługującego technologię HDMI eARC, który umożliwia szybką, dwukierunkową transmisję danych audiowizualnych i charakteryzuje się ponadprzeciętną przepustowością. Dzięki temu przesyłany sygnał audio nie musi być poddawany kompresji. To zaś przekłada się na jego wysoką szczegółowość i głębię. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku najbardziej zaawansowanych kodeków dźwięku, takich jak DTS:X czy Dolby Atmos. Z technologią HDMI Earc zgodne są np. soundbary Samsung Q950T i Q800T.

Niektóre urządzenia wyposażone są też w port RCA, optyczne wyjście audio w cyfrowym standardzie S-PDFIF czy w tradycyjne gniazdo AUX współpracujące z przewodami typu jack lub mini-jack. Od tego, jakie gniazda i porty zastosowano w soundbarze zależy m.in. to, jakie urządzenia będzie można do niego podłączyć i jak dużo takich połączeń będzie można ustanowić. Powinny na to zwrócić uwagę przede wszystkim osoby, które zamierzają wykorzystywać soundbar np. jako dodatkowy odtwarzacz muzyki lub jako głośnik komputerowy.

Dodatkowe funkcje

Najbardziej zaawansowane soundbary mogą być także wyposażone w wiele funkcji dodatkowych, takich jak np. system dźwięku adaptacyjnego, który automatycznie dostosowuje charakterystykę i głośność dźwięku urządzenia do materiałów odtwarzanych za jego pośrednictwem, lub specjalny tryb dla miłośników gier wideo.

Takie rozwiązania zastosowano m.in. w soundbarach Samsung z linii Q950T i Q800T. Potrafią one dzięki temu samodzielnie rozpoznać, jakie treści w danym czasie oglądamy na ekranie telewizora i dostosować do nich swój profil (urządzenie rozpoznaje dialogi, transmisje sportowe, programy informacyjne, a także filmy i seriale). Za sprawą trybu Gry Pro są również w stanie zarządzać dźwiękiem w taki sposób, aby był jak najlepiej dopasowany do potrzeb i oczekiwań graczy.

Tego rodzaju funkcje dodatkowe potrafią uczynić z soundbaru prawdziwe centrum domowej rozrywki, przenosząc ją na zupełnie nowy, wyższy poziom.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy