Telewizja cyfrowa w Polsce (DVB-T)... za rok
Opóźnienie wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) staje się faktem. Przez niedopatrzenie Telewizji Polskiej cyfryzacja Polski zostanie wstrzymana na kolejny rok.
Przedstawiciele Telewizji Polskiej nie pojawili się na kolejnym spotkaniu organizowanym przez UKE w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce - dowiedziała się Rzeczpospolita. Tym razem było to spotkanie ostatniej szansy. TVP poinformowała jedynie, że nie uda wybrać się operatora technicznego bez rozpisania przetargu - oznacza to, że uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) w Polsce zostanie opóźnione o kolejny rok.
Przypomnijmy, że Emitel pod koniec września 2009 roku otrzymał od nadawców (Polsat, TVN, TV4, TV Puls) upoważnienie do wystąpienia do UKE o pozwolenie radiowe na świadczenie naziemnej emisji cyfrowej w formie komercyjnej. Jednak UKE nie może wydać decyzji bez stanowiska TVP, a ta od dawna nie wyrażała chęci do załatwieniem tej kłopotliwej sytuacji.
Przypomnijmy, że problem z wyborem operatora technicznego pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej od dawna leży po stronie TVP. Mimo tego, że publiczny nadawca wcześniej wiedział o przeprowadzeniu przetargu, postanowił wybrać operatora z pominięciem tego procesu, czyli łamiąc ustawę o zamówieniach publicznych. Teraz, by wybrać operatora pierwszego multipleksu, będzie trzeba przeprowadzić przetarg, a to opóźni uruchomienie usługi.
Prezes UKE w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej przyznaje, że przez kolejny rok usługa telewizji cyfrowej nie ruszy. Wszystko przez TVP stoi w miejscu: nadawcy nie mogą wywiązywać się z przyznanych koncesji, a Emitel nie może podpisać umowy z nadawcami.
Według rządowego planu włączanie pierwszego multipleksu na obszarze całego kraju planowane jest do 31 lipca 2011 roku (zgodnie z harmonogramem KRRiT). Sygnał analogowy wyłączony zostanie dwa lata później. W ramach pierwszego multipleksu dostępne są wszystkie stacje nadające swój program naziemnie: TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4, TV Puls. Docelowo w Polsce ma być dostępnych 8 multipleksów zawierających różnorodną ofertę programową, zarówno w standardowej (SDTV) jak i wysokiej rozdzielczości (HDTV).