Telewizja IPTV Cyfrowego Polsatu: sprawdzamy, jak działa

Cyfrowy Polsat ma rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie chcą instalować anteny satelitarnej. Czym jest telewizja IPTV, kto może z niej korzystać i jak sprawdza się w praktyce?

Mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu i jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, właściciel nie chce wiązać się żadnymi umowami na telewizję, nie zgadza się również na instalację anteny satelitarnej. Jest to poniekąd zrozumiałe, dla kolejnego wynajmującego konieczność płacenia dodatkowej sumy może działać na niekorzyść tego mieszkania. Mnie jednak zależało na podłączeniu telewizji. Po krótkim researchu udało mi się znaleźć rozwiązanie - jest nim telewizja IPTV Cyfrowego Polsatu.

Ze światłowodem, ale bez anteny

Internet o prędkości min. 8 Mb/s od Plusa, Netii lub Orange jest jedynym warunkiem dostawcy telewizji IPTV. Mam szczęście, w mojej kamienicy mieszkańcy korzystają ze światłowodu Plusa. Co dla mnie najważniejsze, telewizja nie wymaga instalacji anteny satelitarnej, wystarczy dekoder podpięty do szybkiego internetu stacjonarnego od wymienionych operatorów. Dekoder można podpiąć za pomocą kabla, ale korzysta również z Wi-Fi. W dodatku jest na tyle mały, że aż mobilny - jest wielkości smartfona, mieści się w kieszeni, mogę więc zabrać go ze sobą, wyjeżdżając na delegację czy urlop (pod warunkiem, że będzie tam internet zgodny z powyższymi wymaganiami).

Reklama

Intuicyjna instalacja dekodera

Kupując dekoder EVOBOX IP przeznaczony do odbioru telewizji kablowej IPTV, otrzymuję możliwość dostępu do ponad 150 kanałów tv na platformie Cyfrowy Polsat. Po podpisaniu umowy, urządzenie dostarczył mi do domu kurier. Wystarczyło podłączyć je do telewizora kablem HDMI oraz do zasilania, a następnie połączyć z internetem. Włączam telewizor, konfiguracja, podczas której dekoder się aktualizuje i pobiera kanały, trwa parę minut. Tuż potem moim oczom ukazuje się to, co już dobrze znam z telewizji satelitarnej. Do dyspozycji mam ponad 150 kanałów poukładanych tematycznie: stacje informacyjne, sportowe, filmowe, edukacyjne, dla dzieci czy rozrywkowe. Wśród nich znajdują się m.in. kanały  HBO, Cinemax, Polsat News i TVN 24, Disney Channel, National Geographic HD, Eleven Sports, Polsat Sport Premium i Canal+ Sport 3 i 4 z pakietu Ekstraklasa, a także te ogólnodostępne jak Polsat, TVN czy TVP1. Po analizie oferty wybrałem pakiet M z dodatkowymi HBO i HBO GO oraz Eleven Sports.

Niezależność od ramówki

Do tej pory wszystko działa jak w tradycyjnej telewizji satelitarnej, jednak po szybkim zagłębieniu się w dodatkowe funkcje okazuje się, że IPTV oferuje znacznie więcej. Dekoder EVOBOX IP pozwala w dużej mierze uniezależnić się od telewizyjnej ramówki. Dzięki funkcji TimeShift zatrzymuję i przewijam wybrane programy do trzech godzin, dzięki czemu mogę odejść od telewizora, nie tracąc ani minuty filmu czy meczu. Z kolei ReStart pozwala mi oglądać wybrane programy, które już miały swoją transmisję w telewizji, nie muszę więc włączać telewizora o konkretnej godzinie i uzależniać swojego planu dnia od godziny ich emisji Jeśli zainteresuje mnie jakiś program, ale okaże się, że właściwie już się kończy, mogę odtworzyć go od początku i zobaczyć w całości. Podobnie działa CatchUP, usługa, która umożliwia oglądanie wybranych programów nawet tydzień po emisji bez konieczności nagrywania. Obecnie w ramach promocji używam jej bez dodatkowych opłat.

Serwisy mobilne

Ponadto IPTV Cyfrowego Polsatu oferuje to, na czym mnie osobiście najbardziej zależało, a mianowicie dostęp do filmowo-serialowych serwisów online, które mogę oglądać także mobilnie. Pierwszy to HBO GO, jeden z największych tego typu serwisów, oferujący mnóstwo wysokiej jakości pozycji. Do dyspozycji mam również serwis Cyfrowy Polsat GO, z bazą tysięcy filmów, seriali i programów telewizyjnych. Dostęp do niego otrzymuję bez żadnych dodatkowych opłat, a w dodatku mogę z niego korzystać na urządzeniach mobilnych - wystarczy pobrać aplikację Cyfrowy Polsat GO i mieć aktywną opcję ON THE GO.

Wygoda w niskiej cenie

Podsumowując, telewizja IPTV to połączenie kablówki z wykorzystaniem możliwości internetu, a do jej podłączenia wystarczy telewizor i dostęp do sieci jednego z trzech operatorów. Jeśli tylko mamy podprowadzony światłowód czy po prostu szybki internet stacjonarny, to warto zdecydować się na tę opcję - przenosi oglądanie telewizji na wyższy poziom wygody, a do tego wychodzi naprawdę atrakcyjnie cenowo, gdyż podstawowy pakiet wykupimy już za 20 zł miesięcznie. Z kolei opłata abonamentowa za pełną ofertę programową - z filmowymi i sportowymi kanałami premium - wyniesie nas 130 zł, a przez trzy pierwsze miesiące nie zapłacimy nic.

Prezentacja partnera


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy