Telewizor 8K - 33 mln pikseli na wielkim ekranie

Samsung Q900R - telewizor 8K, od września w sprzedaży /INTERIA.PL
Reklama

Największe targi elektroniki w Europie przyniosły premiery pierwszych konsumenckich telewizorów 8K, na czele z modelem Samsunga. Osoby, które kupiły lub niebawem kupią telewizor 4K, nie mają się jednak czego obawiać - technologia obrazu 8K będzie zyskiwała popularność bardzo powoli.

- Przyszłość to 8K - powiedział podczas konferencji Samsunga, tuż przed otwarciem IFA 2018 w Berlinie, Guy Kinnell, wiceprezes Visual Display Business w Samsung Electronics. Rozdzielczość 8K w telewizorach (7680 na 4320 pikseli i 33 mln pikseli na ekranie) to kolejny etap rozwoju cyfrowych odbiorników. Przed 8K jeszcze bardzo długa droga, ale w Berlinie Samsung i inne firmy wykonały właśnie pierwszy, historyczny krok.

Samsung liderem w wyścigu 8K

- W 2013 roku telewizory 4K stanowiły 3 proc. rynku. Dzisiaj ta liczba wzrosła do 70 proc., a telewizory mające przekątną ekranu 55 cali lub większą to aż 97 proc. rynku - opisuje  Guy Kinnell. Popularność modeli mających powyżej 55 cali będzie tylko rosła, a producentom definitywnie na tym zależy. Według statystyk podanych podczas IFA przez Sharpa, ponad 50 proc. przychodów ze sprzedaży telewizorów obejmuje modele powyżej 50 cali. Wraz z rozmiarem, pora na zwiększenie rozdzielczości ekranu.

Reklama

Pierwszym telewizorem 8K, jaki zadebiutuje w europejskich sklepach, będzie QLED Samsunga o nazwie Q900R - jego premiera jest szykowana na koniec września. Najtańszy z modeli (65 cali) ma kosztować w Niemczech 4999 euro (więcej informacji). Wbrew pozorom, nie jest to wygórowana stawka jak za taki odbiornik. - Cieszymy się, że możemy zaprezentować użytkownikom telewizor Q900R i jesteśmy pewni, że za sprawą naszych nowych modeli obsługujących 8K będą mogli doświadczyć niezwykłego koloru oraz niespotykanej dotąd czystości obrazu i dźwięku - powiedział Jongsuk Chu, starszy wiceprezes Visual Display Business w Samsung Electronics. 

Telewizor Samsunga korzysta z technologii 8K AI Upscaling, dzięki której można zwiększyć rozdzielczość materiałów nagranych w 4K lub w Full HD (a nawet w HD). Ma to być odpowiedź na brak materiałów realizowanych w jakości 8K - jeśli kupimy taki telewizor, przede wszystkim będziemy oglądać treści 4K w rozdzielczości podniesionej do 8K. 

LG i Sharp szykują swoje modele

LG Electronics przygotował natomiast pierwszy telewizor OLED (technologia inna niż QLED) o rozdzielczości 8K, wyposażony w matrycę zawierającą ponad 33 mln pikseli emitujących światło (więcej informacji). Rynek telewizorów o rozdzielczości 8K znajduje się jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, jednak według prognoz koreańskiego giganta, w roku 2022 sprzedaż urządzeń może wzrosnąć powyżej 5 mln sztuk. - Pierwszy telewizor LG OLED o rozdzielczości 8K jest szczytowym osiągnięciem technologicznym, oraz otwiera kolejny etap ewolucji wyświetlaczy - podsumował premierę Brian Kwon, prezes działu Home Entertainment firmy LG. Telewizor LG  nie otrzymał jeszcze swojej daty premiery, ani ceny.

Wiemy natomiast, że w pierwszym kwartale następnego roku w Europie pojawi się linia telewizorów 8K marki Sharp. Nie poznaliśmy ceny Sharp LCD Aquos 8K, wiemy natomiast, że na rynku pojawią się modele o przekątnej 60, 70 i 80 cali. Taki telewizor trzeba będzie oglądać z odległości około trzech do czterech metrów. Sharp, podobnie jak inni producenci, jest przekonany, że klienci są gotowi na kolejny skok związany z rozmiarami ekranów - jeszcze 10 lat temu telewizor większy niż 32 cale wydawał się ogromny. Dzisiaj, co potwierdzają przytoczone dane, standardem jest telewizor o rozmiarze 55 cali.

Swój telewizor 8K planuje również na następcy rok chiński gigant elektroniki - TCL. Producenci mówią nie tylko o komercyjnym wykorzystaniu 8K, ale również o jego roli w reklamie, produkcji filmowej, przemyśle, komunikacji i medycynie - większy ekran może pomieścić przecież więcej informacji.

Oglądaliśmy wideo w 8K

Mieliśmy szansę dokładnie przyjrzeć się telewizorom Samsunga i Sharpa. Czy różnica pomiędzy 8K a 4K jest wyraźnie dostrzegalna? To pytanie zadawaliśmy sobie przy porównaniach Full z HD z 4K - w 2018 roku wiemy, że mamy do czynienia ze skokiem jakościowym. Bez odpowiednich treści zauważenie różnicy związanej z przejściem do 8K nie będzie łatwe. Na razie możemy opierać się wyłącznie na krótkich, przypominających sklepowe pokazówki filmikach. Po przybliżeniu się do ekranu - różnica pomiędzy 4K a 8K jest dostrzegalna. Ale to oczywiście jeszcze za mało. W 2018 roku nikt nie ukrywa, że 4K stało się standardem i nie podzieli losu 3D, formatu promowanego jeszcze kilka lat temu, który absolutnie nie przyjął się na rynku. Musimy poczekać z trzy do czterech lat, aby jednoznacznie przewidzieć przyszłość 8K.

Tymczasem na Tajwanie, tuż przed berlińską IFĄ, Innolux, - potentat rynku wyświetlaczy - zaprezentował prototypowy model ekranu 16K... 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 8K | QLED
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama