UE wyłącza telewizję analogową

Europa wyłącza telewizję analogową i przechodzi na odbiór cyfrowy. W Polsce ten proces ma się zakończyć w wakacje 2013 roku.

Jak informują analitycy z firmy Audytel, proces wyłączania telewizji analogowej (ASO - ang. Analogue Switch-Off) jest w Europie na różnym poziomie zaawansowania. Jako pierwsze, bo już 2006 r., z nadawania analogowego zrezygnowały Luksemburg i Holandia. Nie powinno to dziwić, gdyż kraje te nie są duże, a analogowa telewizja odgrywała w nich marginalną rolę.

Wśród krajów leżących w najbliższym sąsiedztwie Polski z telewizji analogowej zrezygnowały już Niemcy (na większości obszaru kraju w 2008 r., ale ostatni nadajnik wyłączono w czerwcu 2009 r.) i Łotwa (czerwiec 2010 r.).

Następne w kolejce są Czechy (z wyznaczonym terminem na listopad 2011 r.), Litwa (październik 2012 r.) oraz Słowacja (grudzień 2012 r.). Do końca 2012 r. z telewizji analogowej zrezygnują też takie kraje jaka Włochy i Wielka Brytania. W niektórych z tych krajów proces ten już się rozpoczął i jest na dość znacznym stopniu zaawansowania. W Polsce zakończenie procesu cyfryzacji planowane jest na lipiec 2013.

Reklama

Po nas nadawania analogowe ma wyłączyć Rumunia, a następnie - w rocznych odstępach - Węgry oraz Bułgaria, która z planowanym rokiem 2015 zamyka listę.

Media2

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy