Ukraina w dziesiątce najbardziej pirackich krajów
W 2018 roku mieszkańcy terytorium Ukrainy odwiedzali pirackie zasoby z treściami ponad 6,1 miliarda razy, ale liderami tego wskaźnika są Stany Zjednoczone i Rosja.
Eksperci firmy MUSO, specjalizujący się w analizie danych dotyczących piractwa cyfrowego, ustalili, że w minionym roku zarejestrowano ponad 189 miliardów odwiedzin pirackich stron. Globalna platforma badań piractwa MUSO śledzi takie przypadki w branży filmowej, telewizyjnej, muzycznej, wydawniczej i oprogramowania.
W 2018 roku telewizja była najpopularniejszym rodzajem otrzymywania treści wśród piratów, a prawie połowa (49,38%) wszystkich ich działań miała związek z treściami telewizyjnymi, następnie filmy (17,09%), muzyka (15,87%), materiały drukowane (11,49%) i oprogramowanie (6,16%). Podobnie jak w 2017 roku, także w 2018 Stany Zjednoczone znalazły się na szczycie listy krajów pod względem liczby odwiedzin pirackich witryn. Lista ta kształtuje się następująco
Pomimo faktu, że na wielu rozwiniętych rynkach nastąpił niewielki spadek działań pirackich w porównaniu z rokiem 2017, to w krajach rozwijających się wzrósł. W Brazylii roczny wzrost działalności pirackiej wyniósł 12,5% - do ponad 10 mld wizyt, a w Indonezji - o 9% do 6 mld wizyt. W skali globalnej piractwo w obszarze oprogramowania wzrosło o 17% w latach 2017-2018, a piractwo wydawnicze - o 11%.
Piractwo cyfrowe jest nadal powszechne na całym świecie. Treści telewizyjne są najpopularniejsze wśród piratów, a biorąc pod uwagę rozdrobnienie treści w wielu serwisach strumieniowych, nie jest to zaskakujące. Nie patrząc na znaczenie powstrzymywania dystrybucji treści nielicencjonowanych, w procesie badania widowni pirackiej można zebrać wiele przydatnych informacji, które dostarczają cenne uwagi odnośnie globalnej konsumpcji treści - skomentował dyrektor generalny MUSO, Andy Chatterley.