Walkman - historia legendarnego urządzenia

Z okazji 33. rocznicy premiery pierwszego Walkmana Sony postanowiło przeprowadzić ciekawe badanie. Przy okazji opublikowało zestawienie pokazujące, jak Walkman rozwijał się w ciągu tego długiego okresu czasu.

Nie wiem, dlaczego akurat 33. rocznica jest uczczona badaniem, statystykami i zestawieniami, ale widocznie Sony ma jakiś powód. Być może jest nim wprowadzenie na rynek nowego odtwarzacza z serii Walkman. Dość znacznie różni się on od pierwszych modeli, które pojawiły się już w 1979 roku.

TPS-L2 był pierwszym Walkmanem dostępnym na rynku. Ważył 390 g, nie miał radia, wbudowanych głośników czy funkcji nagrywania. Ot, odtwarzał kasety i tyle. Jednak historia pokazała, że był to strzał w dziesiątkę. Badanie przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Sony pokazało, że dla ponad 80 proc. osób urodzonych pod koniec lat 70. i na początku 80. Walkman był głównym obiektem pożądania. W badaniu wyprzedził takie hity jak klocki Lego czy jeansy z Pewexu.

- Jeden przedmiot pożądania dla tak znaczącej większości reprezentatywnej grupy osób oznacza, że odkryliśmy wspólny mianownik dla ludzi w wieku od 25 do 35 lat. Skoro ten kasetowy przenośny odtwarzacz i pierwsze hity muzyczne zabierane ze sobą na wynos były tak ważnym elementem rzeczywistości, to myślę, że śmiało możemy mówić o pokoleniu Walkmana - powiedział Piotr Chojnowski, lider Zespołu Badań Rynku Technology TNS OBOP.

Reklama

Nie można się nie zgodzić z tą opinią. Sam pamiętam, ile radości dał mi mój pierwszy przenośny kaseciak. Poniżej przedstawiam krótką historię ewolucji Walkmana. Dla mnie najciekawszy jest fakt, że Sony produkowało odtwarzacze kasetowe do 2010 roku!

1979 - pierwszy model Walkmana Sony TPS-L2

1981 - pojawia się model WM-2, a wraz z nim kolejny sukces - do francuskiego słownika "Petit Larousse" trafia słowo "Walkman"

1983 - pojawia się model WM-20 - pierwszy Walkman o rozmiarach kasety magnetofonowej

1983 - model Walkman WM-F5 - wodoodporny odtwarzacz kasetowy

1985 - WM-101 Walkman - pierwszy Walkman, który ma baterię wielkości gumy do żucia

1986 - WM-109 Walkman wyposażony w pilot zdalnego sterowania, a słowo Walkman trafia do "Oxford English Dictionary"

1988 - WM-50, czyli pierwszy Walkman z bezprzewodowymi słuchawkami

1989 - 50 milionów sprzedanych odtwarzaczy Walkman

1990 - WM-805 Walkman ma bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania

1996 - 100 milionów sprzedanych odtwarzaczy Walkman

1998 - WM-EX9 Walkman umożliwiający 100 godzin ciągłego odtwarzania

2010 - zakończenie produkcji odtwarzaczy kasetowych przez Sony

2012 - Walkman z serii Z 1000 - pierwszy multimedialny odtwarzacz muzyczny Sony oparty na systemie Android

Marcin Honkisz

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy