55 milionów obiektywów Nikkor

W sierpniu 2010 r. łączna liczba wyprodukowanych przez Nikona wymiennych obiektywów Nikkor do lustrzanek jednoobiektywowych wyniosła 55 milionów. Jednocześnie, łączna produkcja obiektywów wyposażonych w silnik automatycznego ustawiania ostrości Silent Wave Motor (SWM) wyniosła 20 milionów sztuk - poinformował Nikon.

Obiektywy Nikkor do lustrzanek Nikon, takie jak Nikkor-S Auto 5 cm f/2 pojawiły się na rynku w 1959 r. wraz z pierwszą lustrzanką firmy Nikon (noszącej wtedy nazwę Nippon Kogaku K.K.), którą był Nikon F. W sierpniu 2009 r. wyprodukowany został pięćdziesięciomilionowy obiektyw Nikkor.

Opracowany przez Nikona silnik typu Silent Wave Motor (SWM) służy do automatycznego ustawiania ostrości. Do pierwszych obiektywów, które go posiadały należał wprowadzony na rynek w 1996 r. Ai AF-S Nikkor 300 mm f/2,8D IF-ED. Od tamtej pory silnik SWM wbudowano łącznie w 54 różne typy obiektywów (dane z 15 września 2010 r.), począwszy od superszerokokątnych poprzez superteleobiektywy, zarówno dla formatu DX jak i FX, obiektywy zmiennoogniskowe oraz obiektywy do makrofotografii. Od 2007 r. ponad 90 proc. obiektywów Nikkor jest wyposażana w SWM.

Reklama

Nazwa Nikkor powstała poprzez dodanie litery "R" - co w latach, kiedy obiektyw został skonstruowany było powszechną praktyką w ich nazewnictwie - do słowa "Nikko", będącego transkrypcją na alfabet łaciński skrótu nazwy "Nippon Kogaku K.K.". W 1933 r. na rynek wprowadzono wielkoformatowe obiektywy do fotografii lotniczej pod nazwą Aero-Nikkor.

Obecna linia obiektywów Nikkor do lustrzanek jednoobiektywowych firmy Nikon obejmuje 65 różnych modeli obiektywów.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy