Aparaty w smartfonach są dziś lepsze niż kompakty sprzed 5 lat

Nokia 808 PureView, smartfon z najlepszym aktualnie aparatem fotograficznym, jest wyposażony w matrycę tak dobrą, że wygrywa w konkurencji z kompaktowymi cyfrówkami sprzed kilku lat. Tak wynika z podsumowania DxOMark.

Strona DxOMark, poświęcona testom jakości obrazu, zamierza wprowadzić dodatkową kategorię dla aparatów fotograficznych w telefonach komórkowych. Powód jest oczywisty: niektóre modele smartfonów są już wyposażone w tak zaawansowane aparaty, że mogą brać udział w wyścigu.

W ubiegłym roku około 25 proc. zdjęć zrobionych na świecie powstało właśnie za pomocą aparatu w telefonie. DxOMark prognozuje, że 2012 będzie w ogóle "rokiem komórki" i zauważa, że Nokia i Apple są już pełnoprawnymi graczami na fotograficznym rynku. Nokia 808 PureView z imponującą 41-megapikselową matrycą znalazła się w notowaniu wyżej od Canona Powershot G5.

Oczywiście DxOMark myśli przytomnie i dostrzega również, że aparaty w telefonach w większości przypadków nie są dostatecznie zaawansowane i jeszcze długa droga przed nimi (szczególnie w zakresie redukcji szumów). Nie ogłasza również końca ery "prawdziwych" aparatów. Wystarczy zresztą spojrzeć na statystyki. Matryca Nokii 808 PureView radzi sobie dobrze, zwłaszcza jak na nowicjusza, ale nie na tyle, aby dogonić kompakty nowszej generacji.

Reklama

Olga Drenda

http://fotoblogia.pl

Źródło informacji

Fotoblogia.pl
Dowiedz się więcej na temat: Nokia | Aparat fotograficzny | Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy