Reklama

Fotograficzny poradnik na długi weekend

Nie potrzeba umiejętności Tomasza Gudzowatego, profesjonalnej ciemni i aparatu fotograficznego za kilka tysięcy złotych, by w czasie majowego weekendu powalczyć o swoje World Press Photo. Wystarczy darmowy program do fotoedycji, specjalny tusz do wydruku zdjęć i dobrej jakości papier fotograficzny. Na majówce pozostaje tylko nacisnąć spust migawki...

Każdy doświadczony fotograf wie, że pierwszym krokiem do zrobienia udanego zdjęcia jest znalezienie się we właściwym miejscu i o właściwym czasie. Podczas długiego weekendu nie powinno zabraknąć takich okazji. Pytanie - co zrobić, żeby wykonane przez nas zdjęcie spełniało reguły warsztatowe i oczekiwania.

Krajobrazy

Niezapomniane pejzaże to najczęściej "pstrykane" zdjęcia podczas wyjazdów za miasto. Jak poprawnie wykonać "landszafty"? Najważniejsze jest kadrowanie, przy którym pomoże nam zasada złotej proporcji. Wyobraźmy sobie w kadrze, który chcemy uchwycić, trzy równe poziome i pionowe części. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy nasz cel umieścimy na przecięciu poziomych i pionowych linii. To na tych punktach koncentruje się ludzkie oko. Ustawiamy jeszcze wyższą wartość przesłony (f 5, f 8) i gotowe!

Dynamicznie

Technika fotografowania obiektów w ruchu nosi nazwę panningu, czyli panoramowania. Ideałem jest zdjęcie, w którym obiekt, na którym się skupiamy, jest ostry, natomiast tło - rozmyte. Zasada jest prosta - zajmujemy odpowiednie miejsce i podążamy aparatem za obiektem, wykonując zdjęcia bez przerwy. Ważną rolę odgrywają tu ustawienia aparatu. Zdjęcie najlepiej zrobić w trybie preselekcji z czasem naświetlania 1/30s. Przy wyborze ostrości wypróbujmy ustawienia automatyczne. Przy technice panoramowania należy zwrócić uwagę na wyeliminowanie wszelkich drgań, więc pomocny będzie statyw.

Reklama

Zdjęcie grupowe

Wspólne wypady ze znajomymi wymagają od każdego fotoamatora umiejętności zrobienia zdjęcia grupowego. W końcu każdy chce znaleźć się na pamiątkowej fotografii. Zadanie ułatwi nam aparat wyposażony w funkcję autofokusa, wykrywającą twarze. Wtedy właściwą ostrość mamy zapewnioną. Wybieramy mniejszą przysłonę, a ostrość ustawiamy na osobę najbliżej nas. Przyjmujemy orientację horyzontalną, która daje poczucie głębi, stabilności i dystansu, a następnie robimy kilka zdjęć. Dzięki temu na pewno znajdziemy jedno, na którym nikt się nie poruszył, ani nie mrugnął.

Co dalej?

Przygotowane fotografie przerzucamy na twardy dysk komputera. Tam możemy już je obrabiać. Dziś do edycji obrazów nie jest już potrzebna profesjonalna wiedza. Każdy może spróbować swoich sił przy użyciu zarówno programów komercyjnych, jak i licznych aplikacji darmowych. Przyszedł czas na decyzję - przechowywać materiał na komputerze, wykonać odbitki czy pójść krok dalej i przygotować okolicznościowy kalendarz?

Dzisiaj zwolennicy tradycyjnych rozwiązań nie potrzebują już zakładu fotograficznego albo ciemni. Za całe domowe fotolaboratorium służy kolorowa drukarka, wyposażona w odpowiednie materiały eksploatacyjne - szybkoschnące atramenty do drukowania zdjęć oraz specjalne papiery fotograficzne.

- Drukowanie zdjęć w domu dzięki najnowszym technologiom i odpowiednim materiałom pozwala szybko i wygodnie uzyskać jakość zdjęć, która do tej pory była zarezerwowana dla profesjonalistów - mówi Piotr Drzewiecki, manager produktu w Black Point S.A. Na rynku dostępna jest szeroka gama atramentów specjalnie opracowanych do druku zdjęć, najczęściej opisanych jako "photo". Gwarantują one doskonałe odzwierciedlenie barw, równomierne pokrycie kolorem i szybkie schnięcie - dodaje.

Po kliknięciu "Drukuj" przy naszej ulubionej fotografii z majówki, będziemy mieli podwójną satysfakcję. Nie tylko otrzymamy doskonały efekt, ale przede wszystkich zrobimy to zupełnie sami!

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: fotografia

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy