Jak wybrać aparat cyfrowy

Chcesz kupić cyfrówkę, ale nie wiesz na jaki model się zdecydować? Wahasz się, czy kupić prosty kompakt, czy też zainwestować w lustrzankę? Nasz poradnik pomoże ci podjąć właściwą decyzję.

W poniższym poradniku podpowiemy, o czym warto pamiętać wybierając aparat cyfrowy i zaprezentujemy najlepsze według INTERIA.PL i magazynu NEXT modele cyfrowych kompaktów i lustrzanek.

Megapiksele to nie wszystko

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, że większa rozdzielczość matrycy nie gwarantuje wcale, że jakość zdjęć będzie lepsza. Producenci aparatów przez długi czas przekonywali, że im więcej megapikseli tym lepiej, ale twierdzenie takie wynikało głównie ze względów marketingowych i niewiele miało wspólnego z rzeczywistością. Mit rozdzielczości matrycy w końcu upadł, lecz początkującym fotoamatorom warto przypomnieć jeszcze raz: megapiksele to nie wszystko!

Reklama

Dla jakości zdjęć większe znaczenie ma fizyczny rozmiar matrycy, a nie jej rozdzielczość. Ciasne "upakowanie" na sensorze dużej liczby punktów światłoczułych (pikseli) może dać efekt wręcz odwrotny i wyraźnie zaszkodzić zdjęciom - fotografie będą obfitować w cyfrowy szum, który niekorzystnie odbije się na ich ostrości.

Liczba megapikseli może być atutem w posiadających duże sensory lustrzankach, ale niekoniecznie w kompaktach, których matryce są siłą rzeczy niewielkie. W przypadku tych ostatnich, rozdzielczość na poziomie 8 megapikseli (w większości kompaktów rozdzielczość i tak jest większa) jest wartością absolutnie wystarczającą.

Do czego aparat?

Decydując się na zakup aparatu fotograficznego warto najpierw zastanowić się, jakie zdjęcia chcemy wykonywać i czy nowej cyfrówki używać będziemy okazjonalnie (np. podczas rodzinnych imprez), czy też ma nam ona służyć do bardziej wyrafinowanych eksperymentów fotograficznych.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na łatwości obsługi i niewielkich rozmiarach aparatu, wówczas najlepszym wyborem będzie dla nas cyfrowy kompakt. Jeżeli natomiast chcemy zajmować się fotografią trochę bardziej profesjonalnie, to warto się zastanowić nad zakupem lustrzanki lub przynajmniej takiego kompaktu, który pozwoli nam na samodzielną regulację podstawowych parametrów fotografowania.

Każdy typ aparatu przeznaczony jest dla innej kategorii użytkowników i może być wykorzystywany w różny sposób. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając model najlepiej dostosowany do naszych potrzeb?

Aparaty kompaktowe

Rozmiar i obudowa - niewielkie rozmiary są najbardziej zachwalaną cechą cyfrowych kompaktów. Aparaty tego typu mogą być z łatwością przenoszone w kieszeni i nie krępują ruchów fotografującego. Pamiętajmy jednak, że przesadna miniaturyzacja może utrudnić obsługę aparatu i wymusza z zasady wyposażenie cyfrówki w baterię o niewielkiej żywotności. Warto też zwrócić uwagę na jakość obudowy - solidne wykonanie może uchronić cyfrówkę przed zarysowaniem i przypadkowym uszkodzeniem np. podczas upadku.

Automatyka - zaletą każdego kompaktu jest też to, że zwalnia on właściciela z konieczności regulacji większości ustawień. Aparat samodzielnie ustawi ostrość oraz dobierze takie parametry jak: czas migawki, wartość przysłony, czułość czy balans bieli. W większości typowych sytuacji fotograficznych pomocne okażą się również automatyczne tryby tematyczne, a przy zdjęciach portretowych wykorzystać będziemy mogli funkcję wykrywania twarzy. Żaden tryb automatyczny nie jest jednak nieomylny i nie liczmy na to, że aparat nigdy nas nie zawiedzie. Automatyka kompaktu może sobie w wielu przypadkach nie poradzić i ceną jaką będziemy musieli zapłacić za łatwość obsługi będą nieudane zdjęcia.

Obsługa - kupując kompakt zwróćmy też uwagę na sposób jego obsługi. Ważna jest ergonomia przycisków sterujących i struktura menu aparatu. To ostatnie powinno być czytelne i umożliwiać intuicyjną, szybką nawigację. Jeśli zmiana poszczególnych ustawień będzie zbyt czasochłonna, wówczas możemy przegapić doskonałą okazję do wykonania zdjęcia.

Wyświetlacz - w kompaktach jest to często jedyne narzędzie, które pozwoli nam na poprawne skadrowanie zdjęcia. Ważne jest zatem, aby ekran było możliwie duży i charakteryzował się rozdzielczością umożliwiającą łatwą ocenę gotowych zdjęć. Ułatwieniem może też być wyposażenie aparatu w wyświetlacz ruchomy, który pomoże nam podczas wykonywania nietypowych ujęć, np. znad głowy. Inną cechą ekranu, na którą warto zwrócić uwagę, jest jego czytelność w intensywnym świetle. Jeśli ostre słońce sprawi, że wyświetlacz zamieni się w czarną plamę, wtedy kadrowanie będzie praktycznie niemożliwe.

Stabilizacja obrazu - funkcja ta może nam pomóc, gdy będziemy fotografować obiekty ruchome lub gdy warunki oświetleniowe będą niekorzystne. Pamiętajmy jednak, że większą wartość przedstawia tylko system stabilizacji optycznej. Stabilizacja cyfrowa działa bowiem na zasadzie zwiększania czułości, co owocuje zniekształceniem zdjęć przez szum.

Kompakt zaawansowany - jeśli możliwości prostych kompaktów nie spełniają naszych oczekiwań, wówczas warto zastanowić się nad bardziej zaawansowanym modelem. Aparaty tego typu pozwolą nam samodzielnie ustawić parametry ekspozycji (czas migawki, wartość przysłony, czułość) oraz skorzystać z rozbudowanych ustawień balansu bieli czy trybów lampy błyskowej. Zaawansowane kompakty często zaliczają się do kategorii sprzętu określanej jako ultrazoom. Aparaty tego typu wyposażono w obiektywy o dużym zakresie ogniskowych, które umożliwiają wykonywanie zbliżeń przydatnych podczas fotografowania przyrody lub wydarzeń sportowych. Korzystanie z maksymalnego zoomu może jednak zakłócać pracę autofokusa (system automatycznego ustawiania ostrości) i negatywnie wpływać na jakość zdjęć. Kompaktowy ultrazoom powinien też być wyposażony w system stabilizacji obrazu. Bez niego, kadrowanie zdjęć może okazać się bardzo utrudnione.

Cyfrowe lustrzanki

Lustrzanki to najbardziej uniwersalny typ aparatów fotograficznych oferujący praktycznie nieograniczone możliwości. Korzystając z nich możemy polegać zarówno na systemach automatycznych, jak i na regulacjach całkowicie manualnych. Liczba dodatkowych funkcji i ustawień wzrasta wraz ze stopniem zaawansowania poszczególnych modeli. O czym powinniśmy wiedzieć decydując się na zakup aparatu tego typu?

Jakość zdjęć - lustrzanki dzięki zastosowaniu dużych matryc zapewniają z zasady zdjęcia o wyższej jakości, niż te oferowane przez kompakty. Fotografie uzyskane przy pomocy lustrzanek mogą być dzięki temu drukowane w formatach znacznie większych niż popularny 10x15 cm. Sam fakt posiadania cyfrowej lustrzanki nie gwarantuje jednak jeszcze (wbrew obiegowej opinii), że nasze zdjęcia będą zachwycać. Wręcz przeciwnie - aparaty tego typu wymagają od właściciela znacznej wiedzy i dużego doświadczenia. Bez choćby podstawowej znajomości najważniejszych zagadnień fotograficznych, zakup lustrzanki będzie bezcelowy. Jeśli pojęcia takie, jak czas naświetlania czy głębia ostrości są dla nas czarną magią, nie wykorzystamy nawet części możliwości naszego aparatu.

Rozmiar - lustrzanki to praktycznie największe z dostępnych na rynku aparatów fotograficznych i ich przenoszenie (szczególnie jeśli zaopatrzymy się w dodatkowe obiektywy) często wymaga specjalnej torby lub plecaka. Jeśli zatem zależy nam na tym, aby aparat był przede wszystkim poręczny i wygodny w transporcie, to zdecydujmy się raczej na kompakt.

Wymienna optyka - największą zaletą lustrzanek jest możliwość wyposażania ich w obiektywy rozmaitych typów. Dzięki temu lustrzanki są najbardziej uniwersalną kategorią sprzętu fotograficznego i możliwości ich wykorzystania są praktycznie nieograniczone.

Cena - wysoka cena lustrzanek jeszcze do niedawna sprawiała, że aparaty tego typu zarezerwowane były praktycznie tylko dla zawodowych fotografów. Obecnie lustrzanki stały się cenowo bardziej dostępne, ale warto wiedzieć, że zakup dodatkowych obiektywów i innych akcesoriów wiązał się będzie zawsze ze sporymi wydatkami. Można co prawda poprzestać na kupnie aparatu wraz ze standardowym obiektywem oferowanym w zestawie, ale pamiętajmy, że każda kolejna inwestycja w sprzęt może być sporym wyzwaniem finansowym.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy