Kompakt jak lustrzanka

Firma Nikon zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego aparatu serii Coolpix - modelu P7000. Ten flagowy kompakt Nikona zachowuje niewielkie rozmiary, oferując wiele profesjonalnych funkcji zaczerpniętych z lustrzanek - na przykład wirtualny horyzont czy zapis zdjęć w formacie Coolpix RAW.

Aparat posiada szerokokątny obiektyw o ogniskowej 6,0-42,6 mm (ekwiwalent 28-200 mm dla małego obrazka) z 7,1-krotnym zoomem optycznym. Szkło wyposażone zostało w dwie soczewki niskodyspersyjne ED, których zadaniem jest eliminacja aberracji chromatycznej.

Cyfrówka posiada optyczną redukcję drgań VR i system obróbki obrazu Expeed C2. Sercem aparatu jest matryca CCD o wymiarach 1/1,7 cala i rozdzielczości 10,1 megapiksela,a kadrowanie umożliwia monitor LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 920 000 punktów, na którym wyświetlać można wirtualny horyzont. Z pomocą przyjdzie też wizjer optyczny.

Reklama

Zakres czułości w nowej cyfrówce Nikona wynosi od 100 do 3200 ISO (z możliwością rozszerzenia do 6400 ISO). Użytkownik otrzyma też do dyspozycji tryb zdjęć nocnych z niskim szumem oraz funkcję redukcji szumów. Nie zabrakło też funkcji D-Lighting (optymalizacja szczegółów w światłach i cieniach) oraz ustawień Picture Control - takich samych jak w lustrzankach Nikon - pozwalających ingerować w obróbkę zdjęcia. Funkcje braketingu umożliwiają z kolei wykonanie serii zdjęć ze zmianami ekspozycji, czułości ISO i balansu bieli.

Coolpix P7000 może nagrywać filmy w jakości HD, a zapis dźwięku stereo możliwy jest dzięki wbudowanym w aparat mikrofonom; istnieje też możliwość podłączenia mikrofonu zewnętrznego.

Gotowe nagrania można oglądać na urządzeniach zewnętrznych dzięki złączu HDMI.

Aparat pozwala zapisywać zdjęcia w unowocześnionym formacie NRW+ (Coolpix RAW). Pliki NRW+ są kompatybilne z dołączanym do aparatu programem Nikon View NX2 oraz z oprogramowaniem Capture NX2.

Podobieństwa do lustrzanek widoczne są także w układzie przycisków i pokręteł aparatu, takich jak koło sterujące czy przycisk pamięci AE-L/AF-L. Nowość posiada także analogowe, "retro" pokrętło kompensacji ekspozycji z podziałem 1/3 EV. Ręczne ustawienia innych, często stosowanych funkcji dostępne jest natomiast poprzez pokrętło "szybkiego menu".

Coolpix P7000 trafi na rynek pod koniec września 2010 r, w cenie 2 179 złotych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy