Nikkor 6 mm f/2.8 sprzedany za ok. 0,5 miliona złotych

Fotografowaliście kiedyś obiektywem, który widzi obraz znajdujący się za nim? Poznajcie jeden z najwspanialszych obiektywów w historii: Fisheye-Nikkor 6 mm f/2.8 sprzedany za cenę 100 000 funtów.

Kilka tygodni temu w Londynie na sprzedaż wystawiono wyjątkowo rzadki obiektyw Fisheye-Nikkor 6 mm f/2.8. Szkło szybko przechwycił pewien kolekcjoner. Na zaprezentowanym przez Grays of Westminster filmie mamy niespotykaną możliwość zobaczenia tego wyjątkowego obiektywu jeszcze przed sprzedażą. Na filmie pokazano, jak obiektyw jest mocowany do analogowego korpusu Nikon F Apollo oraz prawdopodobnie pierwszy raz w historii do nowego Nikona D800.

Reklama

Tym, którzy nie znają historii Fisheye-Nikkor 6 mm f/2.8, przypomnę kilka głównych faktów. Firma Nikon zaprezentowała go na targach Photokina w 1970 roku. Wystawcy byli zaskoczeni, że nowy Nikkor ma pole widzenia wynoszące aż 220 stopni, a jego jasność to f/2.8. Oznacza to, że obiektyw umożliwia sfotografowanie obrazu, który jest za nim!

Konstrukcja obiektywu składa się z 12 elementów ułożonych w 9 grupach i waży 5,2 kg. Produkcja Fisheye-Nikkor 6mm f/2.8 ruszyła w marcu 1972 roku, a szkła były do kupienia tylko na specjalne zamówienie. Nawet dzisiaj, po 42 latach od premiery, to nadal obiektyw o najszerszej ogniskowej w historii szkieł do aparatów pokrywających format 24 x 36 mm.

Krzysztof Basel

http://fotoblogia.pl

Źródło informacji

Fotoblogia.pl
Dowiedz się więcej na temat: Nikon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy