Reklama

Nikon przedstawia zdjęcia kosmosu

Firma Nikon zaprezentowała najnowsze zdjęcia kosmosu wykonane profesjonalną lustrzanką D3S i obiektywami z serii Nikkor używanymi przez NASA na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Profesjonalny sprzęt fotograficzny marki Nikon wykorzystywany jest na pokładzie ISS do badań przestrzeni kosmicznej. Producent od wielu lat wspomaga badania kosmosu prowadzone przez NASA. Współpraca zaczęła się od aparatu Nikon Photomic FTN. Zmodyfikowany model znalazł się na pokładzie Apollo 15 w 1971 roku.

W 2008 roku NASA otrzymała cyfrowe lustrzanki Nikon D2XS. Aparaty te nadal wykorzystywane są w kosmosie. Rok później Amerykanie zamówili kolejne urządzenia marki Nikon. Aparaty D3S i obiektywy AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED używane są obecnie przez astronautów do dokumentacji prac prowadzonych na pokładzie promów kosmicznych oraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Urządzenia te nie zostały poddane żadnym modyfikacjom technicznym. Są to takie same produkty, jak obecnie dostępne na rynku.

Sprzęt firmy Nikon znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

Reklama

1 lustrzanka cyfrowa Nikon D3S: Dostarczona na pokład ISS przez prom kosmiczny Discovery (misja STS-131), który wrócił na ziemię 20 kwietnia 2010 roku. Głównie zdjęcia powierzchni ziemi oraz zdjęcia nocne. Standardowy produkt seryjny (bez modyfikacji).

- 8 lustrzanek cyfrowych Nikon D2XS: Zmodyfikowane zgodnie ze specyfikacją NASA do rejestracji zdjęć w czasie spacerów kosmicznych.

- 36 obiektywów NIKKOR (w tym trzy telekonwertery)

- 7 lamp błyskowych SB-800

- 4 wzierniki wizjera do D2XS: Wykonywane wyłącznie dla NASA i umożliwiające kadrowanie oraz oglądanie obrazu przez astronautów noszących hełmy w czasie spacerów kosmicznych.

- Osprzęt (filtry, przewody, itd.)

Historia współpracy firmy Nikon z NASA:

- 1971: Nikon Photomic FTN (przygotowany zgodnie ze specyfikacjami NASA) był używany na pokładzie Apollo 15.

1980: Nikon dostarczył NASA tak zwany "Mały Aparat" oparty na Nikonie F3 z silnikiem przesuwu filmu oraz F3 w wersji "Duży Aparat" wykorzystujący długie odcinki filmu. "Mały Aparat" użyto na pokładzie Promu Kosmicznego Columbia, który wystartował rok później.

- 1991: Do NASA dostarczono modele Nikon F4 oraz F4S.

- 1999: Nikon F5 oraz obiektyw AI AF Nikkor były wykorzystywane na pokładzie Promu Kosmicznego Discovery do fotografowania spacerów kosmicznych.

- 2008: Dostarczono do NASA cyfrowe lustrzanki D2XS. Osiem aparatów D2XS nadal jest wykorzystywanych w kosmosie do dokumentowania działań kontrolnych i konserwacyjnych.

Dodatkowo, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się ponad 35 obiektywów należących do 15 różnych typów służących do fotografowania wewnątrz oraz na zewnątrz Stacji, które wspomagają operacje kosmiczne NASA.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama