Sekret idealnego uśmiechu na zdjęciu

Eksperyment przeprowadzony przez firmę Nikon pokazał, że słowo "marmolada", którego używa się w Polsce, zachęcając fotografowane osoby do uśmiechania się, nie jest wystarczająco skuteczne - bardziej efektowny uśmiech mają na zdjęciach osoby, które mówią jak Francuzi: "ouistiti" [łi-sti-ti].

Porównanie zwrotów stosowanych w 26 europejskich krajach pozwoliło wskazać pięć z nich, które pomagają uzyskać idealny uśmiech na zdjęciu. Polska "marmolada" znalazła się w tym zestawieniu na miejscu czwartym.

W eksperymencie przeprowadzonym przez firmę Nikon fotografowano modelkę podczas wypowiadania stosowanych w różnych krajach europejskich zwrotów, pomagających uzyskać na zdjęciach idealny uśmiech. Wykonywano pięć ujęć, dzięki czemu można było uchwycić ich dokładny wpływ na uśmiech modelki. Eksperyment nadzorował Tim Bowen, angielski lingwista i ekspert zajmujący się kwestiami dykcji, który czuwał nad poprawną wymową wszystkich zwrotów. Otrzymane zdjęcia przeanalizował zaś uznany duński fotograf portrecista - Peter Skjold Petersen - który wybrał "najskuteczniejsze" dla pięknego uśmiechu zwroty.

Reklama

Pierwsze miejsce zajęło słowo "ouistiti", oznaczające "małą małpkę" - zwrot stosowany we Francji. - Będąc fotografem portrecistą, zawsze staram się znaleźć sposób na zachęcenie fotografowanej osoby do szerokiego, swobodnego uśmiechu, podkreślającego rysy twarzy i nadającego blasku spojrzeniu. Po porównaniu wyników pochodzących ze wszystkich krajów uznałem, iż zestaw zdjęć ukazujących francuski zwrot "ouistiti" jest w tym zakresie bardzo skuteczny. Słowo to pomaga również umieścić język za zębami, co zapewnia lepsze zdjęcie - wyjaśnił Petersen.

- Dla porównania, polskie słowo "marmolada" nie daje tak szerokiego uśmiechu, gdyż wiele sylab powoduje wysuwanie do przodu ust i warg oraz zakrycie zębów, co zmniejsza szanse na wyraźny i duży uśmiech. Jednak słowo to kończy się dźwiękiem "a", zapewniającym miły i naturalny wygląd. Podsumowując, polskie słowo znalazło się na czwartym miejscu w Europie - dodał Petersen.

Lista 5 zwrotów zapewniających idealny uśmiech na zdjęciu:

1. Ouistiti - czyt. [łi-sti-ti] - Francja ("mała małpka")

2. Famiglia - czyt. [fa - mi - lia] - Włochy ("rodzina")

3. Patatas - czyt. [pa-ta-tas] - Hiszpania ("ziemniaki")

4. Marmolada - Polska

5. Zaag Eens Kaas - czyt. [zeg eens kaas] - Holandia ("powiedz: ser")

Komentując wyniki, Tim Bowen z Akademii Szkoleń Lingwistycznych Pilgrims Ltd w Wielkiej Brytanii, powiedział: "Interesującym jest, że można zauważyć różnice regionalne widoczne na zdjęciach zrobionych podczas wypowiadania tych zwrotów. Języki uważane za "romantyczne", takie jak hiszpański, francuski czy włoski, dawały wyraźne, szczęśliwe uśmiechy, podczas gdy zwroty pochodzące z państw leżących na wschodzie, takich jak Rumunia czy Łotwa, zapewniały bardziej zmysłowy wyraz twarzy".

Porady fotografa Petera Skjold Petersena pozwalające na zrobienie idealnego zdjęcia portretowego:

Wyjątkowe okazje:

- Zrób zdjęcia w klasycznych pozach, ale też kilka w nieco innych - spróbuj wykonać zdjęcia, np. leżąc na brzuchu - w ciekawy sposób zmienia to perspektywę.

- Zawsze zapytaj fotografowaną osobę, jak chce wyglądać na zdjęciu - ważne jest, by model czuł się częścią zdjęcia. Osoby szczęśliwe i zrelaksowane, swobodnie myślące o pozowaniu, będą wyglądały naturalniej i będą się częściej uśmiechały.

- Pomyśl o świetle i cieniu - jeśli świeci słońce, spróbuj zrobić zdjęcie nie w bezpośrednim świetle słonecznym, a w cieniu drzewa - wyraz twarzy fotografowanej osoby będzie wtedy zrelaksowany.

Zdjęcia grupowe:

- Jednym z najtrudniejszych zadań podczas fotografowania grupy jest sprawienie, by wszyscy spojrzeli w obiektyw i jednocześnie zrobili ładną minę. Upewnij się więc, że wszyscy cię widzą i słyszą - zachęć, by na raz powiedzieli jedno słowo, np. marmolada lub spróbuj ich rozśmieszyć. Wykonaj kilka zdjęć, aby później móc wybrać najlepsze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nikon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy