150, 300 czy 600 Mb/s? Jaka prędkość internetu będzie dla Ciebie w sam raz i ile to kosztuje?

Czasy, kiedy strona internetowa ładowała się kilkadziesiąt sekund, a łączenie z siecią odbywało wśród serii szumów i pisków dawno minęły. Daleko za nami również okres, gdy dostęp do internetu był trudny i bardzo drogi. Obecnie sytuacja jest nieporównywanie lepsza: możemy sobie wybrać taką prędkość, jaka będzie nam potrzebna. Czym się kierować?

Artykuł z ekspozycją partnera

Zapewne wiele osób wciąż pamięta dźwięk łączącego się modemu, ładujące się w nieskończoność strony internetowe oraz czas pobierania interesującego nas pliku szacowany na kilka bądź kilkadziesiąt... lat. Trzy dekady temu była to rzeczywistość, dziś - wydaje się co najwyżej ciekawą anegdotą. Obecne prędkości połączenia internetowego są bowiem nieporównywalnie większe, łatwiej dostępne i tańsze. Dziś "problem" jest inny: trzeba się na coś zdecydować, a wybór dostępnych rozwiązań może dosłownie przytłoczyć. Oczywiście nie mamy obowiązku orientować się temacie internetu - więcej można się dowiedzieć na uruchomionej właśnie stronie Play poświęconej tematom związanym z internetem. Znajdziemy tam m.in. poradnik jaką prędkość internetu dobrać do swoich potrzeb.

Gdy myślimy o prędkości internetu, najczęściej mamy na myśli szybkość pobierania danych. Mowa tu na przykład o czasie otwierania stron w przeglądarce. Drugim parametrem będzie natomiast prędkość wysyłania danych, która będzie interesować nas w momencie, gdy to my będziemy wrzucać coś do sieci, choćby zdjęcia czy relacje na media społecznościowe. Oba wskaźniki przekładają się na jakość korzystania przez nas z interentu: im są wyższe, tym sprawniej możemy poruszać się po sieci. Nie zawsze jednak szybki internet jest nam potrzebny. Często dużo lepszym wyborem będzie wolniejszy, ale dostosowany do naszych potrzeb.

150 Mb/s - czy to za mało?

Prędkość 150 Mb/s to najlepsza opcja dla osób, które z internetu korzystają sporadycznie lub używają go jedynie w celu sprawdzenia poczty bądź przeglądania stron. W takim wypadku nie ma sensu przepłacać za wysokie prędkości, ponieważ po prostu nie wykorzystamy w pełni ich potencjału. To oferta, na którą często decydują się osoby starsze, a ceny dostawców oscylują w granicach 35,00 zł/mies.

300 Mb/s - czy to w sam raz?

300 Mb/s to z kolei propozycja, która powinna usatysfakcjonować osoby nie tylko pragnące komfortowo przeglądać strony interentowe, ale również oglądać filmy online - czy to na YouTube w wysokiej rozdzielczości, czy w serwisach streamingowych. Wariant ten powinien w zupełności wystarczyć do pobierania plików, nauki online czy rozmów ze znajomymi na internetowych komunikatorach.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, ile osób będzie korzystać z sieci. Jeśli będzie ich sporo, spowoduje to "podział" prędkości na każdego użytkownika. 300 Mb/s powinno jednak wystarczyć na jednoczesne korzystanie z sieci na wielu urządzeniach, o ile nie będą to przesadnie wymagające czynności. Koszt tej oferty to najczęściej okolice 49,99 zł/mies.

600 Mb/s - czy to za dużo?

600 Mb/s i więcej to natomiast opcja dla najbardziej wymagających. Na przykład graczy, ponieważ prędkość ta gwarantuje wysoką jakość grania online oraz ściągania dużych plików. A pamiętajmy, że kupowane w internetowych sklepach cyfrowe gry często ważą sporo ponad 80 Gb, co w przypadku wolnego internetu wiąże się z koniecznością ich pobierania przez kilkanaście godzin lub dłużej.

To także propozycja, którą rozważyć powinni wszyscy pracujący w oparciu o internet, na przykład zawodowo zajmujący się obróbką wideo. Ale również osoby, zwracające szczególną uwagę na najdrobniejsze detale w wysokiej rozdzielczości 4K, uczulone na uciążliwe przycinki czy chwilową utratę ostrości. Opcja 600 Mb/s to z pewnością najlepsze rozwiązanie dla często oglądających różnego rodzaju transmisje na żywo (mecze czy koncerty) oraz rodzin, gdzie jednocześnie każdy z domowników korzysta z internetu do bardziej wymagających czynności. Chodzi o takie sytuacje, gdy na przykład równocześnie gramy w gry sieciowe, oglądamy filmy w wysokiej jakości i prowadzimy konferencję online. W przypadku tej oferty trzeba liczyć się z ceną powyżej 49,99 zł/mies.

Przy wyborze wyboru prędkości internetu należy więc kierować się wieloma czynnikami: do czego potrzebna nam będzie sieć, ile osób będzie z niej korzystało i jaka jakość oglądanych treści będzie dla nas zadowalająca. Jeśli nie będziemy w pełni wykorzystywać możliwości, jakie daje nam szybki internet, zwyczajnie nie warto przepłacać. Więcej o edukacji i możliwościach internetu można dowiedzieć się na stronie Play.

Artykuł z ekspozycją partnera

Advertisement
.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy