5G w domu: jak działa nowa sieć?

Jeszcze jakiś czas temu można było usłyszeć, że 5G to technologia jutra, która dopiero zmieni nasze życie. Rozbudowa infrastruktury do obsługi szybkiego internetu przebiega tak szybko, że wpływa na nasze życie już dziś. To rewolucja, która dzieje się na naszych oczach.

Prezentacja partnera

Sieć komórkowa nieustannie się rozwija, rosną bowiem nasze potrzeby związane z dostępem do internetu. Dziś oczekujemy nie tylko szybkiej i stabilnej sieci, ale również możliwości podłączenia do niej i obsługi jak największej liczby urządzeń. Odpowiedzią na coraz większe wymagania użytkowników jest sieć 5G Plusa z maksymalną szybkością technologiczną do 600 Mb/s. Operator jest liderem tej technologii w naszym kraju. Właśnie on, w maju 2020 roku, jako pierwszy operator w Polsce uruchomił debiutancką komercyjną sieć 5G. Od tego czasu infrastruktura bardzo mocno się rozwinęła: wzrosła liczba stacji, które ją obsługują (do 3000), a w zasięgu sieci znalazło się ponad 19 milionów osób, czyli więcej niż połowa mieszkańców Polski. Wszystko to oznacza, że 5G nie jest już technologiczną nowinką, o której możemy przeczytać w internecie czy branżowych pismach, lecz czymś, co wpływa na codzienne życie każdego z nas. Aby jednak w pełni cieszyć się z możliwości, jakie daje sieć 5G, konieczny jest dobór odpowiednich urządzeń.

5G, czyli dlaczego internetowa rewolucja jest koniecznością

Korzyści płynących z dostępu do sieci 5G jest mnóstwo. To przede wszystkim szybki internet i stabilność połączenia. Docenimy to na przykład podczas wideokonferencji czy pracy w chmurze. To także sporo zalet dla graczy. Technologia 5G zapewnia stabilne i szybkie połączenie internetowe, a to podstawa jeśli gramy online. Głównie dlatego, że coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju abonamenty oraz sprzedaż gier cyfrowych. Najnowsze gry często dużo "ważą", co w przypadku wolnego łącza wiąże się z koniecznością pobierania ich przez długie godziny (nie zapominajmy o częstych aktualizacjach czy patchach).

Zalety sieci 5G dostrzegą jednak nie tylko pracujący zdalnie i gracze, ale też każdy z nas. To bowiem w dużej mierze poprawa naszego komfortu życia oraz dostęp do szybkiego internetu w zatłoczonych miejscach. Wiedzą o tym zwłaszcza mieszkańcy największych miast, kiedy w tym samym czasie i na małej przestrzeni z internetu korzysta duża liczba ludzi, co skutkuje problemami z jej wydajnością. W przypadku sieci 5G tego problemu nie uświadczymy.

Udogodnienia związane z dostępem do sieci 5G zauważymy również w naszych mieszkaniach, gdzie coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju urządzenia smart. Z pomocą aplikacji zarządzamy ogrzewaniem i oświetleniem czy włączamy ekspres do kawy. Dzięki sieci 5G ich obsługa staje się sprawniejsza, a z czasem przybędzie przydatnych rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie.

Router OPPO 5G CPE T1a, czyli jak zacząć korzystać z sieci 5G w domu

Wraz z rozwojem sieci 5G w Polsce przybywa urządzeń umożliwiających do niej dostęp. Jedną z najnowszych propozycji, którą znajdziemy w ofercie Plusa jest router OPPO 5G CPE T1a. Z jego pomocą skorzystamy ze wszystkich możliwości, jakie oferuje sieć najnowszej generacji. Co więcej, na 32 urządzeniach jednocześnie, które można podłączyć do routera po Wi-Fi. Stabilne i szybkie połączenie z siecią 5G gwarantuje algorytm O-Reserve, który spośród ośmiu wbudowanych anten wybiera cztery o najmocniejszym sygnale. Urządzenie zostało wyposażone w 7nm układ Qualcomm Snapdragon X55 5G drugiej generacji i obsługuje najnowszy standard Wi-Fi 6. Działanie routera 5G jest bardzo proste: wkładamy kartę SIM od Plusa, włączamy zasilanie i podłączamy swoje urządzenia do WiFi.

Proste jest również dalsze korzystanie z routera OPPO 5G CPE T1a. Dzięki automatycznej diagnostyce i naprawie sieciowych błędów nie ma potrzeby ciągłych restartów. W momencie, gdy urządzenie wykryje problem z połączeniem - samodzielnie przeprowadzi analizę i wyeliminuje usterkę. To funkcja, która z pewnością zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów wielu mniej obeznanym z technologią użytkownikom. Mówiąc wprost: w ogóle nie zorientujemy się, że problem miał miejsce. Router wystarczy ustawić w wygodnym dla nas miejscu i po prostu będzie działał. Co więcej, bez widocznych kabli.

Router OPPO 5G CPE T1a dostępny jest w ofercie abonamentowej Plusa z internetem mobilnym 5G. Opcji jest wiele, między innymi 1 zł na start i 24 raty po 54 zł/mies. za sprzęt (łącznie 1297 zł) czy 1 zł na start i 36 rat po 36 zł/mies. za sprzęt (łącznie 1297 zł). Uwagę warto zwrócić na ofertę abonament na 24 miesiące za 75 zł miesięcznie (po rabacie za e-fakturę) z pakietem internetu 250 GB/miesięcznie. W cenie abonamentu klienci otrzymują także dostęp do TIDAL HiFi, czyli serwisu umożliwiającego słuchanie muzyki na żądanie, na cały okres trwania umowy. Router znajdziemy również w ofercie Weź Na Próbę, gdzie przez okres 15 dni można testować usługę oraz urządzenie. OPPO 5G CPE T1a to jednak niejedyny router 5G, jaki znajdziemy w ofercie Plusa - każdy z pewnością znajdzie taki, który spełni jego oczekiwania. Plus w swojej ofercie ma już około 60 smartfonów i routerów obsługujących sieć najnowszej generacji, z czego sporo propozycji jest już za około 1000 zł.

Plus nieustannie prowadzi intensywne prace na rozwojem sieci 5G w naszym kraju. To z jednej strony coraz to nowe etapy rozwoju sieci i poszerzanie zasięgu, z drugiej - ciągła zapowiedź wielkich technologicznych zmian. Jak się wydaje, najlepsze dopiero przed nami.

Prezentacja partnera