Reklama

Gadżety dla biegaczy. W co warto zainwestować?

Na rynku znajdziemy wiele przydatnych gadżetów, które miłośnikom biegania pozwolą usprawnić i uprzyjemnić codzienne treningi. Ich wielość i różnorodność wprost oszałamia: znajdziemy bowiem pośród nich całkiem zwyczajne opaski sportowe, ale także przedmioty na pierwszy rzut oka tak osobliwe, jak wkładki udrażniające nos. Sprawdźmy zatem, w co możemy zainwestować swoje pieniądze, jeśli o bieganiu zaczynamy myśleć coraz poważniej.

Opaska fitness lub smartwatch

Funkcje dawnych gadżetów sportowych - pulsometru czy krokomierza - zintegrowano dziś i zaszyto we wszechstronnych, uniwersalnych gadżetach takich, jak opaska sportowa lub smartwatch. Są one w stanie na bieżąco monitorować najistotniejsze wskaźniki organizmu: ciśnienie krwi, puls czy efektywność, z jaką nasze ciało w trakcie treningu spala kalorie. Droższe i bardziej rozbudowane urządzenia, do których należy zaliczyć np. fitnessowe smartwatche, są nierzadko wyposażone w moduły GPS, pozwalające biegaczom precyzyjnie obliczyć odległość, jaką pokonali w czasie treningu, czy skorzystać z podpowiedzi podsuwanych przez system nawigacji satelitarnej. To funkcja, którą docenia się zwłaszcza podczas spontanicznych przebieżek w mniej znanym terenie. Do smartwatchów z nieco wyższej półki cenowej trafiają też czasami kontrolujące pracę i rytm serca czujniki EKG czy umożliwiające dokonywanie szybkich transakcji bezstykowych moduły NFC, które pozwalają - choćby podczas codziennych zakupów - dokonywać błyskawicznych płatności np. za wodę, napój izotoniczny czy baton proteinowy.

Reklama

W opaskę fitness czy smartwatch z pewnością warto zainwestować. Zwróćmy tylko uwagę, czy są pyło- i wodoszczelne, a także wykonane z tworzywa, które podczas dłuższego treningu nie wywoła na naszym nadgarstku podrażnień lub odparzeń (dobrze, jeśli pasek opaski sportowej lub smartwatcha jest wymienialny i wykonano go z perforowanego, odprowadzającego wilgoć i pot materiału).

"Nerka", opaska na ramię i kamizelka do biegania

Owszem, sporo tego, ale - wierzcie nam - zakup każdego z tych dodatków ma sens. W opasce na ramię zmieścimy bowiem nasz smartfon, przez co nie będziemy go musieli za każdym razem wciskać do kieszeni z niepokojem, że na nierównościach nam z niej wypadnie. W "nerce" lub pasie do biegania zapinanym na wysokości bioder przeniesiemy tymczasem bidon z napojem, klucze, kurtkę przeciwdeszczową, portfel czy żele energetyczne. 

Najbardziej uniwersalna i "pojemna" jest oczywiście kamizelka do biegania. Wykonana z cienkiej, przewiewnej siateczki z powodzeniem zastąpi niepraktyczny plecak, pod którym - zwłaszcza w trakcie intensywniejszych treningów - mogą się m.in. zapacać plecy. W kamizelce uda się zmieścić kompletny niezbędnik biegacza: klucze, telefon, portfel i butelkę z wodą. Każdej z wymienionych rzeczy z pewnością warto się przyjrzeć z uwagą. Kamizelka do biegania, "nerka" czy opaska na ramię mogą bowiem znacząco uprzyjemnić codzienne treningi i podnieść w ich czasie nasz komfort.

Opaski kompresyjne na uda i łydki

Opaski kompresyjne można śmiało polecić przede wszystkim bardziej zaawansowanym sportowcom. Poprawiają bowiem dotlenienie mięśni, przyspieszają tempo, w jakim jest z nich usuwany kwas mlekowy, a do tego chronią je przed wstrząsami, co sprawia, że męczą się wolniej i trudniej je nadwerężyć. Opaski kompresyjne można nosić jednak nie tylko w trakcie treningu, ale też krótko po nim. Przyspieszają one bowiem znacznie regenerację mięśni łydek i ud. Przy tym wszystkim nie zaburzają naturalnej termoregulacji organizmu i poprawiają odprowadzenie wilgoci i potu. Powinni w nie zainwestować zwłaszcza ci, którzy śledzą swoje wyniki i parametry wydolnościowe na bieżąco, stale pracując nad ich poprawą i optymalizacją, a do swoich treningów podchodzą z niemałą ambicją i stale rosnącym zaangażowaniem.  

Wkładki udrażniające nos

Na rynku znajdziemy jednak nie tylko wyspecjalizowaną odzież termiczną dla biegaczy, ale także gadżety tak nietypowe, jak wkładki poprawiające oddychanie. Mają one za zadanie poprawiać nasz komfort oddechowy, czyli sprawność, z jaką inhalujemy powietrze przez nos. Wkładki udrażniające rozpierają skrzydełka nosa, udrażniając nozdrza i powiększając ich światło. Nie musimy się przy tym obawiać, że gadżet ten zgubimy choćby podczas wyjątkowo intensywnego treningu - ich przemyślana konstrukcja (obie wkładki są połączone pałąkiem, który opiera się na rynience nosowej) uniemożliwia bowiem ich wypadnięcie lub "zassanie" w głąb nosa.  

Czołówka

To świetna propozycja dla miłośników nocnych treningów biegowych. Na rynku znajdziemy wiele latarek czołowych, które różnią się między sobą ilością i mocą diod świetlnych LED, zastosowaną optyką (znajdziemy takie, w których zamontowano soczewkę, dyfuzor rozpraszający światło lub tylko prosty z odbłyśnik), a także sposobem mocowania na głowie (na jeden lub dwa paski). Już nawet czołówki ze średniej półki cenowej są w stanie emitować światło o zasięgu do 150 m i jasności przekraczającej 300 lumenów, co jest wartością zupełnie wystarczającą nawet dla rowerzystów. Decydując się na ich zakup, sprawdźmy jednak, czy charakteryzują się pyło- i wodoszczelnością (gwarantują to m.in. norma IP64 oraz IP68) oraz ile trybów świecenia oferują. Nie zawsze bowiem zachodzi potrzeba, by latarka pracowała z maksymalną mocą - często, zwłaszcza w mieście, wystarczy przecież, że dioda LED będzie świeciła z 50-proc. jasnością, co pozwoli oszczędzać baterie i nie oślepiać przechodniów czy kierowców.  

Sprawność opisywanych przez nas gadżetów warto oczywiście sprawdzić w warunkach bojowych. Tylko w ten sposób można bowiem ocenić ich wartość i użyteczność. Świetną do tego okazją może być najbliższy - organizowany 14 kwietnia - maraton biegowy ORLEN Warsaw Marathon. Tegoroczna edycja to już siódma jego odsłona. Wypada zatem wyrazić nadzieję, że dla wszystkich uczestników okaże się szczęśliwa. Wszyscy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem, mogą spróbować swoich sił na krótszym dystansie. W ramach ORLENN Warsaw Marathon zorganizowany będzie również Bieg OSHEE10 km!

Tekst powstał we współpracy z organizatorem ORLEN Warsaw Marathon.


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama