Internet stacjonarny. Komu się przyda?

W epoce zdalnej pracy i nauki, streamingowanej telewizji i inteligentnych domów trudno wyobrazić sobie życie bez szybkiego łącza internetowego. Globalną sieć wykorzystujemy w niemal każdym aspekcie naszego życia. O ile do zwykłego przeglądania treści w sieci i obsługi mediów społecznościowych wystarcza nam internet mobilny w smartfonie, to do pozostałej aktywności potrzebować będziemy znacznie szybszego, bardziej stabilnego i niezawodnego łącza.

Artykuł z ekspozycją partnera

Internetowa rewolucja

20 grudnia 1991 roku pierwsze komputery w Polsce zyskały dostęp do internetu. Przez ostatnie 30 lat naszej historii w sieci wiele się zmieniło, a w ostatnich latach rozwój nabrał tempa. Obecnie możemy decydować o prędkości łącza, wybierać pomiędzy internetem mobilnym a stacjonarnym, korzystać z sieci bez limitu transferu danych. Kiedy jednak mamy zadecydować, które rozwiązanie najbardziej odpowiada naszym potrzebom, ciężko nam podjąć decyzję. Choć z internetu korzystamy niemalże non-stop, czasami brakuje nam wiedzy o jego działaniu i konfiguracji. Na szczęście w sieci nie brakuje miejsc, w których w łatwy sposób możemy ją uzupełnić. Warto wspomnieć tu o nowo uruchomionej stronie Play poświęconej tematom związanym z internetem. Dowiemy się z niej choćby, jaki rodzaj połączenia wybrać dla siebie i jak zabezpieczyć swoją sieć WiFi, jaki router wybrać oraz gdzie go umieścić, by mieć jak najlepsze połączenie.

Niemal każde wyprodukowane w ostatnich latach urządzenie RTV i AGD możemy podłączyć do Wi-Fi i obsługiwać za pomocą aplikacji. Coraz więcej osób zamiast naziemnej telewizji wybiera tę internetową, a filmy i seriale ogląda na platformach streamingowych. Ten postęp przyspieszyła pandemia, która zmusiła część z nas do pozostania w domach - we własnych czterech ścianach uczymy się i pracujemy, łącząc się dzięki aplikacjom do wideokonferencji. Każdego dnia intensywnie wykorzystujemy połączenie sieciowe. Takiego obciążenia nie jest w stanie obsłużyć internet mobilny udostępniany z telefonu, szczególnie jeśli w domu mieszka kilkuosobowa rodzina. To wszystko wymaga szybkiego i stabilnego połączenia, a to jest w stanie nam zapewnić wyłącznie internet stacjonarny.

Internet stacjonarny czy mobilny - który wybrać?

Żadne rozwiązanie nie jest idealne, a to, na które się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Internet stacjonarny jest typem łącza, które zapewnia dostęp do sieci w jednym miejscu. Nie możemy więc zabrać go ze sobą w podróż - do tego służy internet mobilny.

Jeśli sporo wyjeżdżamy, rzeczywiście będziemy musieli zadbać o szybkie łącze mobilne w telefonie lub zaopatrzyć się w mobilny router z dodatkowym pakietem internetowym. Jednak osoby, które podróżują sporadycznie, zdecydowanie powinny postawić na łącze stacjonarne.

Zalety internetu stacjonarnego

Internet stacjonarny jest w stanie zapewnić bardzo wysoką prędkość transmisji danych oraz minimalne opóźniania. Ze względu na to, że internet odbierany jest w jednym miejscu, nie traci zasięgu i znacznie mniejszy wpływ mają na niego niekorzystne warunki atmosferyczne, więc gwarantuje niemal nieprzerwany dostęp do internetu (z wyjątkiem awarii, które oczywiście czasami mogą się przytrafić). Jeśli zatem zależy nam na bardzo szybkim i stabilnym internecie, z pewnością to rozwiązanie będzie najlepsze.

Istotną zaletą internetu stacjonarnego jest również to, że obecnie operatorzy przeważnie nie narzucają limitu transferu danych, nie musimy się więc obawiać, że przy intensywnym użytkowaniu internet skończy się w połowie miesiąca. Oczywiście prędkość, cena, technologia transferu danych i pozostałe warunki zależą od dostawcy. Warto zapoznać się z różnymi ofertami, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy.

Komu przyda się internet stacjonarny?

Stacjonarne łącze z pewnością docenią osoby, które dużo czasu spędzają w domu, szczególnie ci, którzy pracują i uczą się zdalnie. Takiego łącza potrzebują również osoby aktywnie korzystające z aplikacji pozwalających zdalnie obsługiwać sprzęty domowe, a także ci, którzy chętnie korzystają z rozrywek dostępnych w sieci - oglądają filmy i seriale na platformach streamingowych, dużo czasu spędzają w mediach społecznościowych, dzwonią do bliskich, korzystając z wideopołączeń. To również idealne rozwiązanie dla gamerów grających online. Podczas rozgrywek bardzo ważny jest czas - nawet milisekundy mogą dać nam przewagę. Transfer danych "po kablu" eliminuje opóźnienia, dzięki czemu możemy reagować niemal tak, jak w czasie rzeczywistym.

Artykuł z ekspozycją partnera

Advertisement


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy