Królowie insta, czyli jak robić zdjęcia, które spodobają się w sieci

Jeśli chcemy zaistnieć na Instagramie musimy zadbać o wyróżniające się estetyką zdjęcia. Im większa spójność i wyjątkowość fotografii, tym większa szansa na setki, a może nawet tysiące obserwujących. Jak zostać instagramowym influencerem?

Artykuł z ekspozycją partnera

Podstawy tworzenia profilu na Instagramie

Zanim zaczniemy robić zdjęcia na Instagrama, musimy obmyślić strategię. Jeśli chcemy przyciągnąć uwagę użytkowników, powinniśmy obrać tematykę, którą się zajmiemy. By profil prezentował się autentycznie, musi być to coś, czym rzeczywiście się interesujemy, najlepiej znaleźć swoją wąską specjalizację, w której mamy szansę być najlepsi. Następnie obieramy stylistykę, w którą obudujemy wybrany temat. Konsekwentnie się jej trzymajmy, by zachować efekt spójności. Jeśli chcemy na przykład zająć się dbaniem o wewnętrzną równowagę, możemy postawić na przytulny minimalizm - wykonywać zdjęcia w pomieszczeniach przypominających wnętrza paryskich mieszkań, zaaranżowanych naturalnymi materiałami i pastelowymi beżami, wśród starych książek, świec, polnych kwiatów i plakatów z obrazami Matisse’a.

Reklama

Pamiętajmy, że wszystkie zdjęcia powinny mieć bardzo zbliżony klimat, na który składa się nie tylko tematyka fotografii, ale również jej kolorystyka, kompozycja, a nawet użyte filtry. Starajmy się jednak nie popadać w nudę - poszukujmy unikalnych kadrów, przykuwającego uwagę tła, bawmy się kompozycją. Nie zapominajmy również o tym, że zdjęcie jest tylko formą dla naszej treści! Nawet najpiękniejsze profile, jeśli nie przekazują nic wartościowego, szybko się nudzą.

Zdjęcia smartfonem - hit czy kit?

Przejdźmy jednak do porad fotograficznych. Zdjęcia nie muszą być robione profesjonalną lustrzanką, obecnie nic nie stoi na przeszkodzenie, by korzystać z własnego smartfona, oczywiście pod warunkiem, że ma zaawansowane możliwości fotograficzne. Pozycją, która dopiero pojawiła się na rynku, ale już wywołała niemałe zamieszanie, jest model P50 Pro marki Huawei.

Zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ dysponuje systemem aparatów Dual-Matrix Camera, który składa się z aparatu głównego 50 MP, aparatu monochromatycznego 40 MP, aparatu 13 MP z obiektywem ultraszerokokątnym oraz aparatu 64 MP z teleobiektywem. W praktyce taki sprzęt doskonale oddaje i uwypukla detale oraz świetnie odwzorowuje kolory, sprawiając, że stają się żywe, nawet w warunkach słabego oświetlenia. Na rynku dostępny jest też drugi smartfon z serii P50 - Huawei P50 Pocket, czyli wersja składana w małe urządzenie.

Pierwsze kroki

Jak zacząć? Przede wszystkim przetrzyjmy obiektywy, zarówno te z tyłu obudowy, jak i do selfie. Przeważnie są one mocno zabrudzone na skutek zwykłego użytkowania smartfonu. Można zrobić to przy pomocy chusteczki do czyszczenia okularów. Następnie ustawmy najwyższą dostępną w telefonie rozdzielczość zdjęć i włączmy siatkę podziału. Gotowe? Zaczynamy!

Światło naturalne

Osoby początkujące powinny zacząć od fotografowania przy świetle dziennym. Dzięki temu zdjęcia będą dobrze doświetlone i ostre. Obiekt powinien stać przodem do okna, ale w lekko rozproszonym świetle. Jeśli będzie ono padało prosto na twarz portretowanej osoby, uzyskamy idealne doświetlenie, ale efekt będzie "płaski". Jeśli zależy nam na podkreśleniu konturów, faktury i kształtów, światło powinno padać nieco z boku. Unikajmy stosowania lampy błyskowej, gdyż daje charakterystyczny, bardzo wyraźny kontrast. Ewentualnie możemy użyć chusteczki lub cienkiej kartki papieru w roli dyfuzora, który rozproszy to ostre punktowe światło.

Idealna ostrość

Lepiej po prostu podejść do fotografowanego obiektu, niż robić zbliżenie, choć niezły efekt dają smartfony korzystające z zoomu optycznego w połączeniu z cyfrowym. Zaskakująco dobrze radzi sobie zoom we wspomnianym modelu P50 Pro. Nawet 10-krotne zbliżenie nie powoduje widocznej utraty ostrości. Pamiętajmy, by przed wykonaniem fotografii wyostrzyć obraz na wybranym obiekcie. W smartfonach robimy to, dotykając palcem wybrany punkt na wyświetlaczu. Dodatkowo, by zdjęcia wychodziły wyraziste, musimy je ustabilizować. Można w tym celu użyć statywu lub oprzeć aparat, na przykład o książki czy chociażby ramię towarzysza. Jeśli nie mamy takiej możliwości, by ustabilizować własną postawę, podczas robienia zdjęcia dociskamy ramiona do ciała i wstrzymujemy na chwilę oddech.

Pozowanie

Najpopularniejsze profile na Instagramie to te, które są najbardziej autentyczne, dlatego trudno uniknąć pokazywania własnej twarzy. Musimy więc nauczyć się pozować. Warto przejrzeć portfolio profesjonalistek, czyli modelek, które doskonale wiedzą, jak to robić. Nie traktujmy jednak tej rady dosłownie, gdyż często pozują one w nieco teatralnych, nienaturalnych ułożeniach ciała. Zwróćmy jednak uwagę na to, jak prostują plecy i wyciągają szyję, nogi, co robią z rękami. Zadbajmy o liczne miękkie linie w ułożeniu ciała - już lekko przechylona głowa czy ustawienie bokiem dadzą ciekawy efekt na zdjęciach portretowych. Korzystajmy z "lepszego profilu", ale nie popadajmy w przesadę, w końcu zdjęcia powinny być różnorodne. Pozując całym ciałem, stańmy tak, by jego ciężar opierał się na tylnej nodze. Drugą możemy wyciągnąć w bok, unosząc nieco piętę i obciągając palce, by noga wydawała się dłuższa. Jeśli pozujemy na siedząco, lepiej umiejscowić pośladki na skraju, by nie rozpłaszczać ud. Selfie robimy, trzymając telefon nieco ponad linią wzroku, dzięki temu oczy wyglądają na większe. Zdjęcia robione z dołu nie prezentują się korzystnie, gdyż podkreślają podbródki, chyba że robimy portret całego ciała - wtedy takie ustawienie aparatu optycznie wydłuża sylwetkę.

Kompozycja

Koniecznie włączmy siatkę podziału, pozwoli nam ona zapanować nad kompozycją. Temat zdjęcia można umieścić po prostu na środku, jest to tzw. kompozycja centralna, ale w ten sposób uzyskamy dość banalny efekt. Stosuje się ją najczęściej do fotografowania symetrycznych obiektów. Lepiej sprawdza się zasada trójpodziału, która polega na podzieleniu obrazu czterema liniami (dwie pionowe, dwie poziome). Zaleca się, by temat zdjęcia umieszczać jak najbliżej któregoś z punktów przecięcia się linii, czyli w tzw. mocnych punktach.

Warto zadbać nie tylko o to, co na pierwszym planie, ale również o tło zdjęcia. Jeśli robimy fotografię portretową i w centralnym punkcie umieszczamy twarz, urozmaiceniem będzie zastosowanie efektu bokeh, który rozmywa tło.

Obróbka zdjęć

Nie musimy obsługiwać skomplikowanego oprogramowania dla grafików, by obrobić swoje zdjęcia. Wystarczy pobrać jedną z licznych intuicyjnych w obsłudze aplikacji lub skorzystać z funkcji telefonu, by zmienić kontrast, jasność, odcień i temperaturę zdjęcia czy nasycenie kolorów. Fotografię możemy w prosty sposób przyciąć i wyprostować, wyrównując linię, a nawet naprawić, czyli na przykład usunąć niedoskonałości ze skóry.

Nie bójmy się również filtrów, na Instagramie korzysta się z nich powszechnie. Pamiętajmy jednak, by wszystkie zdjęcia na naszym profilu miały zbliżony klimat, jeśli więc zdecydujemy się przygaszać barwy, ta decyzja powinna być ostateczna, nie publikujmy więc zdjęć z cukierkowymi filtrami, które je wyostrzają.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy