Reklama

Kuchnia przyszłości jest teraz. 5 inteligentnych rozwiązań, które już są na rynku

Jeszcze do niedawna w naszych kuchniach królowały kuchenki gazowe i wiecznie za małe szafki. Dzisiaj nikogo nie dziwi już płyta indukcyjna lub mikrofalówka. A na przykład lodówka zamawiająca zakupy, albo piekarnik samodzielnie wybierający temperaturę dla danej potrawy? To już nie science fiction ani odległa przyszłość. Oto 5 inteligentnych rozwiązań, dzięki którym gotowanie już dziś staje się dziecinnie proste.

Inteligentna lodówka

Najważniejszym punktem każdej kuchni jest lodówka, dzięki której możemy cieszyć się świeżymi produktami.  Obecnie ich producenci oferują nie tylko podstawową funkcję chłodzenia i zamrażania. Coraz chętniej sięgają chociażby po najnowsze osiągnięcia informatyki. Już teraz na rynku dostępne są lodówki z technologią InstaView. Dzięki wewnętrznym kamerkom i wbudowanym na zewnątrz wyświetlaczu możemy sprawdzić zawartość, bez zbędnego otwierania drzwi. Ponadto mamy dzięki temu dostęp do serwisów informacyjnych i społecznościowych, możemy sprawdzić pogodę, obejrzeć film lub posłuchać muzyki.

Reklama

Współczesne chłodziarki to doskonały przykład Internet of Things (IoT). Polega to na podłączeniu domowych urządzeń do sieci, dzięki czemu możemy nimi sterować i mamy dostęp do potrzebnych nam informacji za pomocą smartfona. Wirtualny asystent zaalarmuje nas na przykład, gdy nie domkniemy drzwiczek i temperatura wzrośnie. Istnieją już aplikacje, które samodzielnie tworzą listy zakupów na podstawie brakujących produktów, a nawet wysyłają zamówienie do sklepu.

Intuicyjne gotowanie

Kolejnym niezbędnym w kuchni urządzeniem jest kuchenka. W tym przypadku nowoczesne technologie również odgrywają coraz większą rolę. Normą stają się płyty indukcyjne, które oszczędzają energię i zapewniają bezpieczeństwo. Przydatną funkcją jest także AutoHeatControl, która samodzielnie dobiera odpowiednią temperaturę grzania w zależności od potrzeb.

Podobne rozwiązanie można znaleźć w piekarnikach. Szeroki wybór predefiniowanych przepisów ogranicza naszą rolę do wyboru odpowiedniego programu. Urządzenie samo dobierze właściwą temperaturę, tryb i czas pieczenia.

Ekologiczne oświetlenie

Nie każda kuchnia jest odpowiednio nasłoneczniona. Zdarza się również, że poczujemy potrzebę gotowania nocą. Dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Tutaj także z pomocą przychodzą innowacje. Inteligentne czujniki ruchu automatycznie włączą światła, gdy po zmierzchu wejdziemy do kuchni. Dzięki zastosowaniu IoT nie będziemy martwić się zużyciem prądu, gdy wyjdziemy z domu, zapominając o włączonej lampce. Wyłączymy ją za pomocą jednego kliknięcia w telefon.

Praktycznym rozwiązaniem są również podświetlane szuflady i blaty. Lampki włączane automatycznie po otwarciu i gasnące po zamknięciu to oszczędność energii. Najkorzystniejszym wyborem dla kuchennego oświetlenia będzie ekologiczne i ergonomiczne LED.

Bezpieczna kuchnia

Ważnym aspektem gotowania jest bezpieczeństwo. To właśnie w kuchni ryzyko pożaru czy zranienia jest największe. Z pomocą ponownie przychodzi IoT. Inteligentne czujniki szybko wykryją zbyt wysoką temperaturę lub dym i natychmiast powiadomią nas i naszych domowników, wysyłając wiadomość na telefon.

Sami również możemy zdalnie monitorować bezpieczeństwo i zużycie energii. Sprawdzimy na przykład czy nie zapomnieliśmy zamknąć okien i drzwi. Dowiemy się nawet czy hodowane na parapecie świeże zioła nie potrzebują podlania.

Nowoczesne i stylowe

Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim wygoda i funkcjonalność, ale i odpowiedni wystrój. Wszystko to zapewnią odpowiednio dobrane meble kuchenne. Podstawą urządzania wnętrza jest jak najkorzystniejsza organizacja przestrzeni. Najpotrzebniejsze sprzęty powinny znajdować się w zasięgu ręki. Ważna jest również kolejność, w której z nich korzystamy.

Dużym ułatwieniem, na przykład gdy mamy brudne ręce, są bezuchwytowo otwierane szafki, które wystarczy tylko lekko nacisnąć. Zwłaszcza w małych przestrzeniach sprawdzają się specjalne organizery, funkcjonalnie wykorzystane wnęki i narożniki, a nierzadko meble dopasowane specjalnie do danej kuchni.

Nowoczesną kuchnię dopełnią odpowiednie dodatki i akcenty. Doskonałym tłem są ciemne kolory, takie jak grafit, czerń i butelkowa zieleń, a popularnymi materiałami są drewno, metal i kamień.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: internet of things | inteligentny dom

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy