Reklama

Kupujesz nowy odkurzacz? Te kwestie powinieneś rozważyć

Sklepowe półki uginają się od dziesiątek modeli odkurzaczy i w ferworze zakupów można stracić rozsądek. Do wyboru mamy odkurzacze z workami i bez, duże, roboty, bardziej przemysłowe i małe stołowe, tradycyjne z kablem i pionowe bezprzewodowe. Jak w tym gąszczu znaleźć sprzęt idealny dla siebie?

Od kilku lat widać zmiany w decyzjach zakupowych Polaków. Mniej chętnie decydujemy się na tradycyjny, ciężki i nieustawny odkurzacz z kablem. Odkurzacze bezprzewodowe w XXI wieku szturmem podbijają rynek. Na co zwrócić uwagę myśląc o kupnie nowego sprzętu?

Jeszcze kilkanaście lat temu w polskich domach sporo cennej przestrzeni zajmowały "kombajny" z rzeszą dodatkowych akcesoriów. Dziś coraz chętniej sięgamy po pionowe odkurzacze. Wielu Polaków nie wyobraża sobie sprzątania bez bezprzewodowego odkurzacza.  Dużo lżejsze, niezwykle mobilne, bez kabla, niewymagające wymiany worków i estetyczne w formie urządzenia towarzyszą nam w codziennych porządkach. Jak wybrać ten model, który będzie idealny?

Reklama

Pionowy odkurzacz różni się od tradycyjnego odpowiednika kształtem, brakiem kabla i wielkością.  A co ze skutecznością?. Na rynku można znaleźć poręczny odkurzacz pionowy, który jest równie skuteczny jak "klasyk".

Moc ma moc?

Pionowe, przenośne odkurzacze według wytycznych Unii Europejskiej nie posiadają etykiety energetycznej, ale zgodnie z nimi, jak inne odkurzacze domowe, nie mogą mieć większej mocy niż 1600 W. Regulacje te wprowadzono, ponieważ w przypadku odkurzaczy proste przełożenie moc/efektywność nie ma racji bytu. Dużo bardziej istotnym parametrem jest skuteczność na różnych powierzchniach.

Działanie bez przerw

Odkurzacze bezprzewodowe kupujemy po to, by nie ograniczał nas ani kable, ani źródło zasilania. W odróżnieniu od odkurzaczy wpinanych kablem do prądu, które nie posiadają  ograniczenia czasowego, modele akumulatorowe mają określony czas pracy. Na szczęście dziś jest on coraz dłuższy... Szybkie ładowarki pozwalają na naładowanie akumulatora w zaledwie godzinę. Ciekawym rozwiązaniem jest autorskie rozwiązanie od marki Bosch - system Power for ALL. Akumulatory z odkurzacza bezprzewodowego Unlimited są kompatybilne z elektronarzędziami i narzędziami ogrodowymi marki Bosch z linii zielonej. Dodatkowe komplety akumulatorów sprawiają, że Unlimited może działać bez ograniczeń - zawsze gotowy do sprzątania, nawet tego czasochłonnego.

Szczotka i dodatkowe akcesoria

Bardzo ważną kwestią, którą powinniśmy brać pod uwagę planując kupno odkurzacza jest zakres sprzątania. Gabaryty, kabel i rury tradycyjnego odkurzacza mocno ograniczają zakres jego działania. Aby odkurzyć sufit tradycyjnym odkurzaczem, trzeba wykonywać nieomal cyrkowe  akrobacje, balansując na stołku lub stole. Wyczyszczenie tapicerki w samochodzie wymaga wypuszczenia przez okno kabla. Minusem jest także fakt, że tradycyjny odkurzacz nie sprawdza się w sytuacjach awaryjnego sprzątania - np. rozsypanego cukru, czy rozbitej szklanki. Zanim wyjmiemy go z szafy i złożymy, rozsypane okruchy są już w całym mieszkaniu! Tymczasem bezprzewodowy, lekki odkurzacz jest gotów do działania w praktycznie każdych okolicznościach - bez problemu dosięgnie stropu i, po ekspresowej zmianie go na poręczne urządzenie, poradzi sobie z odkurzeniem samochodu. Oczywiście nie wszystkie odkurzacze pionowe dostępne na rynku mają tak szeroki zakres funkcjonalności, ale są producenci którzy w ofercie mają odkurzacze 360 stopni. Na przykład Bosch Unlimited jest w stanie kompleksowo odkurzyć każdy rodzaj powierzchni. Jak deklaruje producent "od podłogi, aż po sufit"


Rozważając zakup konkretnego modelu, dobrze jest sprawdzić, jakie ma jeszcze dodatkowe funkcje i akcesoria, które pozwalają na ułatwienie sprzątania. Miłym dodatkiem będzie niski poziom hałasu. Im niższy, tym odkurzanie będzie przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Za ciche urządzenia uznaje się te, które przy pracy nie przekraczają 70 dB. Elementem, na który koniecznie warto zwrócić uwagę jest szczotka. Skuteczność odkurzania gwarantuje ta, która wykonuje 4 000 obrotów na minutę. Doskonale, gdy bezprzewodowy odkurzacz ma dodatki, które zwiększą spektrum jego przydatności. Ważne, by odkurzacz miał akcesoria (różne końcówki, szczotki i ssawki), dzięki którym można użyć go do sprzątania różnych miejsc w domu. Unlimited oznacza sprzątanie 360° - łatwe odkurzenie podłóg, mebli (także tych tapicerowanych) czy sufitu. W banalny sposób można zmienić ten odkurzacz w poręczne urządzenie, które jest idealne do odkurzania w samochodzie. Dobry odkurzacz bezprzewodowy powinien być łatwy do czyszczenia i mieć higieniczny filtr kasetowy o długiej żywotności.

Łatwość prowadzenia

O tym, czy wybierzemy odkurzacz tradycyjny czy pionowy, bezprzewodowy powinna decydować także łatwość użytkowania. Klasyczny odkurzacz wymaga zdecydowanie więcej energii od jego posiadacza, którą będzie musiał zużyć na bieganie od gniazda do gniazda elektrycznego oraz na przenoszenie go do poszczególnych pomieszczeń. Problematyczne bywają zwłaszcza schody. Ograniczona przestrzeń klatki schodowej skutecznie utrudnia manewrowanie dużym odkurzaczem, rurą i kablem.

Odkurzacze pionowe są lżejsze, i bardziej przyjazne w kwestii manewrowania czy noszenia. Warto, jeszcze w sklepie, zwrócić uwagę, czy urządzenia dobrze "ważą" w ręku, czy dobrze się nimi manewruje. Jeżeli środek ciężkości jest dobrze wyważony, sprzęt będzie prosty w obsłudze i nie będzie wymagała użycia siły przy jego prowadzeniu.

Materiały powstały we współpracy z marką Bosch

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje