Telefon jak szwajcarski scyzoryk. Aplikacje i usługi, które przydadzą się w podróży

„Będą korki, na pewno się spóźnię, zgubię dokumenty i pieniądze, pomylę pociągi, będzie brzydka pogoda, a jedzenie i bilety okażą się drogie" - takie lęki, wedle najnowszych badań, przeżywa większość podróżujących. By uniknąć stresu podczas wyjazdu, a z urlopu przywieźć tylko dobre wspomnienia, warto zaopatrzyć swój smartfon w odpowiednie aplikacje, zmieniając go w narzędzie na każdą okazję. Te programy pomogą nam zaplanować podróż, znajdą najtańszy bilet i nie pozwolą nam przeoczyć żadnej atrakcji. Potrafią też o wiele więcej, dlatego warto korzystać z nich podczas wyjazdu. Jakie apki zabrać ze sobą na urlop? Oto nasze podpowiedzi.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

Aplikacje przydatne przy planowaniu wyjazdu


Zanim udamy się w wymarzoną podróż, możemy skorzystać z aplikacji, które pomogą nam samodzielnie zaplanować nawet najdalsze wojaże. Dysponują one informacjami o tysiącach tras różnych środków transportu i pomogą w ułożeniu planu podróży, wybierając najkorzystniejsze dla nas połączenia lotnicze, autobusowe i kolejowe. Niektóre z nich umożliwiają także zakup biletów na wybrane środki lokomocji. Takie aplikacje przydadzą się również na miejscu, jeśli naszym celem są miasta - wskażą nam wówczas drogę na przystanek autobusowy, miejsce przesiadki. Instalując je w telefonie, zaoszczędzimy sobie mnóstwo czasu, a często też niepotrzebnego stresu. Warto tutaj wspomnieć, że są już dostępne apki, które pomogą nam nawet się spakować. Dzięki nim nie zapomnimy zabrać ze sobą niezbędnych rzeczy - ucieszą one nie tylko roztargnionych.

Mapy i nawigacja


Gdziekolwiek się wybieramy, z pewnością przyda się nam dobra mapa i nawigacja. Google Maps nie wszędzie się sprawdzi, o czym boleśnie przekonało się już wielu podróżujących. Bądźmy więc przezorni i nim wyruszymy w drogę, sprawdźmy, która aplikacja spełni nasze oczekiwania i okaże się pomocna w terenie, który jest naszym celem. Jeśli jesteśmy klientami sieci Plus, warto wiedzieć, że ten operator udostępnia swoim klientom ciekawą usługę Nawigacja Plus. Jest to nawigacja GPS, która dzięki aktualizowanym na bieżąco mapom uwzględnia nowe inwestycje drogowe, remonty i zmiany organizacji ruchu. Posiada też  funkcję CB i ostrzega o wypadkach, niebezpiecznych miejscach, fotoradarach i kontrolach drogowych.

Nawigacja Plus posiada też nową funkcję - udostępnianie lokalizacji na żywo. Osoba, która otrzyma link za pośrednictwem SMS-a, e-maila, czy aplikacji takich jak Messenger lub WhatsApp, będzie mogła śledzić na mapie w czasie rzeczywistym naszą lokalizację. Wielbiciele prozy Andrzeja Sapkowskiego będą też mile zaskoczeni możliwością wyboru głosu wiedźmina Geralta. Nawigację Plus możemy testować przez 30 dni za darmo.

Gdy już dotrzemy do celu, warto mieć w zanadrzu aplikacje pozwalające na używanie map w trybie offline. Będzie to przydatne nie tylko tam, gdzie nie ma dostępu do internetu, ale i w miejscach, gdzie roaming jest bardzo drogi. Warto wybrać taką, która korzysta z map OpenStreetMap - są one bardzo dokładne.

Jeżeli nastawiamy się na zwiedzanie, sprawdźmy, czy nasza aplikacja posiada dostęp do darmowych lub płatnych przewodników, które poprowadzą nas przez atrakcje danego miejsca. Podróżując po Polsce, można skorzystać z bogatej bazy map turystycznych kraju. Możliwości jest naprawdę wiele, istnieją nawet specjalne aplikacje wyszukujące publiczne toalety, co może czasem okazać się kwestią ratującą życie.

Bezpieczeństwo


Wyruszając w drogę, obowiązkowo zabezpieczamy dom przed rabunkiem. Możemy też skorzystać z technologii, które pomogą nam ustrzec się przed takim atakiem - istnieją chociażby aplikacje, które umożliwiają podgląd monitoringu w domu podczas naszej nieobecności. Taki program wyśle sygnał, gdy kamera w domu zarejestruje ruch. Dostępne są  darmowe wersje takich aplikacji, dlatego warto się nimi zainteresować.

By nasz urlop upływał w atmosferze relaksu, a troska o bliskich nie spędzała snu z powiek, warto zaopatrzyć swój smartfon w aplikację, która w dowolnym momencie zlokalizuje nasze dziecko, partnera czy rodziców. Nawet jeśli osoby bliskie towarzyszą nam podczas urlopu, zdarza się, że stracimy je z oczu w tłumie turystów, lub na leśnych bezdrożach. Plus oferuje ciekawą aplikację Gdzie Jest Bliski. Ta apka pozwala poznać miejsce pobytu dziecka lub innej bliskiej osoby. Gdzie Jest Bliski posiada także opcję alarmu SOS - za pomocą jednego przycisku nasz bliski wezwie pomoc i powiadomi wyznaczone osoby. Również tę aplikację możemy testować za darmo przez 14dni.

W czasie podróży smartfon to nasze centrum dowodzenia i często jedyny kontakt ze światem. Nierzadko mówimy, że mamy tu całe nasze życie, dlatego warto o niego zadbać, tym bardziej że w czasie urlopu jest bardziej narażony na stłuczenie, uszkodzenie czy zalanie. Klienci Plusa mogą skorzystać z usługi Serwis Urządzenia Premium. Umożliwia ona naprawę mechanicznie uszkodzonego smartfona zakupionego w sieci Plus, w przypadku np. zalania lub uszkodzenia. Na czas naprawy klient otrzymuje urządzenie zastępcze. Korzystnie jest wykupić tę usługę wraz z pakietem All In, który oferuje ochronę internetu, a także umożliwia bezpieczne przechowywanie haseł i możliwość sprawdzenia, czy nasze dane osobowe numery kart, czy PIN nie zostały nam wykradzione.

Finanse


Bezpieczeństwo mobilnych transakcji bankowych, to kolejna ważna sprawa, o którą należy dbać zawsze, a szczególnie, gdy przebywamy daleko od domu. Nigdy więc nie logujmy się do naszego konta z obcych urządzeń  w hotelu, nie korzystajmy z publicznych sieci WiFi i pamiętajmy, by aplikacje banku instalować z wiarygodnych źródeł. Zawsze warto sprawdzić, czy nasz bank posiada widgdet, który umożliwia podgląd stanu konta bezpośrednio na pulpicie smartfonu, bez konieczności logowania się do banku. W ten sposób osoby postronne nie mogą poznać naszego hasła.

Niebezpieczne mogą być też kody QR, więc jeśli mamy zamiar z nich korzystać, lepiej wybrać osobną aplikację do ich skanowania, niż używać ze zintegrowanej funkcji skanowania kodów w smartfonie. Kody QR  mogą bowiem zawierać niechciane oprogramowanie, a niektóre aplikacje są w stanie zablokować złośliwe linki.

Gdy już jesteśmy przy finansach, trzeba koniecznie wspomnieć o apkach, które pozwolą sporo zaoszczędzić na wymianie walut w innym kraju, a także ułatwią korzystanie z kart. Taka aplikacja może zastąpić wszystkie karty bankowe, które do niej podepniemy.

Rozrywka


Przejdźmy wreszcie do sprawy na wyjeździe najważniejszej, czyli odpoczynku i rozrywki. Tu również pomocne okażą się odpowiednio dobrane aplikacje. Warto mieć pod ręką apkę zbierającą informacje o danym miejscu, spełni ona rolę naszego przewodnika - wskaże atrakcje turystyczne, modne restauracje i puby. Jeśli lubimy sporządzać notatki z podroży, tu też przyjdą z pomocą dedykowane ku temu programy.

Apki do notatek zapisują pliki tekstowe, audio i zdjęcia. Zachowują także adresy stron internetowych, które chcemy przeczytać później.

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie podróż bez muzyki. Zwłaszcza gdy przemieszczamy się samochodem z miejsca na miejsce, często poświęcając na to kilka lub kilkanaście godzin. Darmowe aplikacje będą jednak wymagały słuchania reklam. Jeśli chcemy tego uniknąć, należy zaopatrzyć się w wersję premium takich usług. Tego problemu nie mają klienci Plusa, którzy wykupili pakiet All In i mogą korzystać z serwisu TIDAL HiFi, który oferuje ponad 90 milionów utworów i 450 tysięcy wysokiej jakości wideo.

Artykuł z ekspozycją partnera


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.