Zawsze w zasięgu: jak wybrać internet, który będzie nam służył bez przeszkód?

Limit pobierania danych, ograniczony dostęp do sieci, jej przeciążenie – kto z nas nie napotkał tych problemów? Jak wybrać internet, który będzie działał bez przeszkód i będzie dopasowany do naszych potrzeb?

Artykuł z ekspozycją partnera

W dzisiejszych czasach internetu używamy bardzo intensywnie. Gdy w tym samym czasie i na małej przestrzeni z sieci korzysta spora liczba ludzi, może wystąpić problem z przepustowością sieci. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast. Każdy, kto choć raz wyszedł z koncertu popularnego zespołu i chciał sprawdzić w telefonie rozkład komunikacji miejskiej ten wie, o czym mówimy. W przypadku sieci 5G tego nie doświadczymy - wszystko za sprawą imponującej prędkości przesyłu danych.

Aby internet działał sprawnie ważne jest ile kHz czy GHz możemy przeznaczyć na przesyłanie danych. W przypadku 5G możliwy jest przesył 100, 200 czy nawet 800 MHz.  W przyszłości sieć 5G pozwoli na transfery w zakresie nawet 1GBps.

Pakiet 150 GB z pełną prędkością

Co zatem zrobić, by internet odpowiadał naszym wymaganiom? Zwiększyć możemy pakiet internetu mobilnego. Operatorzy umożliwiają wykupienie abonamentu z pakietem wynoszącym aż 150 GB z pełną prędkością. Taka opcja z pewnością wystarczy większości z nas. Jeśli jednak nasze zapotrzebowanie na internet jest jeszcze większe, w dodatku każdy z członków rodziny intensywnie korzysta z sieci, warto pomyśleć o domowej sieci stacjonarnej. Pamiętajmy jednak, że nie wszędzie jest taka możliwość - nie w każde miejsce dociera bowiem internet kablowy.

Internet mobilny to także świetne rozwiązanie dla osób, które wynajmują mieszkanie. Konieczność przeprowadzki nie będzie bowiem oznaczać zmiany dostawcy. To także dobra propozycja dla studentów, którzy często przemieszczają się między domem rodzinnym, akademikiem oraz uczelnią.

Internet stacjonarny - jaką prędkość wybrać?

W przypadku stałego łącza mamy do wyboru różne prędkości działania internetu. Przeważnie jest to 150, 300 lub 600 Mb/s. Pierwsza wartość wystarcza do pobierania mniejszych plików, obsługi poczty, przeglądania mediów społecznościowych. Jeśli jednak uczymy się i pracujemy w domu, lepiej wybrać prędkość 300 Mb/s. Użytkownicy, którzy intensywnie korzystają z internetu, często jednocześnie kilka osób ogląda filmy w serwisach streamingowych, gra w gry online czy ściąga duże pliki, lepiej zdecydować się na wyższą prędkość - optymalne będzie 600 Mb/s.

Superszybki internet światłowodowy

Prędkość pobierania i wysyłania danych w godzinach szczytu może spadać, nawet jeśli korzystamy z najwyższych prędkości. Do spowolnienie internetu może dojść wtedy, gdy kilku domowników intensywnie skorzysta z Wi-Fi jednocześnie. A odczujemy to szczególnie w trakcie wideokonferencji czy grania online. Dobrym rozwiązaniem jest internet światłowodowy. Oczywiście jest on dostępny tylko dla tych, którzy znajdują się w zasięgu jego infrastruktury. Internet światłowodowy może mieć prędkość wynoszącą nawet 1 GB/s. Gwarantuje więc doskonałą jakość i prędkość połączenia. Mając do dyspozycji taki internet, możemy bez przeszkód podłączyć za pomocą Wi-Fi wiele urządzeń, technologia bez trudu obsłuży inteligentne domu. W dodatku możemy korzystać z sieci do woli, nawet mocno obciążając łącze. Oznacza to, że jeden z domowników może grać online, drugi - prowadzić wideokonferencję, a trzeci - pobierać duże pliki i żaden nie odczuje problemów z siecią. 

Obecny styl życia zakłada korzystanie z internetu nie tylko w domu czy pracy, ale i poza nimi. Internet mobilny to propozycja, która sprawdzi się nie tylko u osób, które często podróżują, ale u tych wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z newsami, portalami społecznościowymi czy filmikami w sieci. Więcej porad na temat wyboru odpowiedniego internetu, instalacji sieci, jej zabezpieczenia i wielu innych kwestii dotyczących tej tematyki można znaleźć na uruchomionej właśnie stronie Play. Znajdziemy tam m.in. artykuł "Jaki internet do domu? Jak wybrać odpowiedni i na co zwrócić uwagę przy analizie ofert?".


Artykuł z ekspozycją partnera

Advertisement Advertisement
.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy