Co daje nam test prędkości łącza?

Prędkość Internetu jest ogromnie ważna dla osób szczególnie często i intensywnie korzystających z sieci. Wybierając szybkość łącza kierujemy się przede wszystkim naszymi potrzebami i możliwościami jakie daje nam szybki Internet. Ale czy zawsze jest tak jak pokazuje nam operator? Czy oferowana przez operatora szybkość jest w rzeczywistości w naszym domu taka sama?

Szybkość łączy

Operatorzy od których posiadamy w naszych komputerach, telefonach czy tabletach Internet obiecują nam wszelakie szybkości łączy, jednakże nie zawsze się to sprawdza w praktyce. Pomyślmy – płacimy za nasz dostęp do sieci pewną kwotę w zamian za 30 Mb/s, a czy w rzeczywistości taką prędkość otrzymujemy? Sprawdzając test prędkości łącza, nie możemy kierować się tylko tym jaki wynik nam wyjdzie. Dlaczego? Bo wszystko to zależy od wydajności naszego komputera, przeglądarki internetowej czy też zainstalowanego systemu operacyjnego. Wynik więc należy traktować ze wzmożoną ostrożnością, biorąc pod uwagę także pozostałe czynniki.  Warto sprawdzić czy nasz komputer funkcjonuje tak szybko jak powinien. Jeśli już i z tym jest problem, to nie możemy oczekiwać, że Internet będzie działał znakomicie i tak jak powinien. Musimy wiedzieć, że prędkość łącza to zazwyczaj 30-50% tego, co mamy w umowie. Wiele ograniczeń pojawia się już u nas: dystans – odgrywa bardzo dużą rolę, bo przecież dane są przesyłane po kablach, więc dużo zależy od tego jaki dystans jest pomiędzy naszym komputerem a serwerem. Wymiana plików w P2P generuje obciążenie i operatorzy sami blokują nam część ruchu. 

Reklama

Co zrobić by poprawić wydajność Internetu?

Jeśli więc wyniki naszego testu znacznie odbiegają od tego jak powinien działać Internet powinniśmy po pierwsze zacząć od instalacji najnowszych sterowników karty sieciowej oraz oprogramowania. Po przeprowadzaniu aktualizacji musimy ponownie uruchomić komputer i sprawdzić, czy wynik poprawił się czy dalej jest taki sam. Jeśli aktualizacje nic nam nie pomogły, należy sprawdzić, czy nasz komputer i aplikacje na nim zainstalowane nie łączą się ciągle z Internetem (gdyż większość nowych aplikacji niemal cały czas łączy się z siecią). Jeśli tak jest – rozważ ich wyłączenie, ponieważ to one obciążają także szybkość obecnego łącza. Na koniec musimy sprawdzić, czy do naszej sieci Wi-Fi nie jest podłączone jakieś nieznane urządzenie, które może korzystać z naszego Internetu bez naszej wiedzy.

Kiedy zacząć test łącza ?

Najpierw zamknij wszystkie programy P2P i zorientuj się czy niczego nie pobierasz – wszelkie aktualizacje systemu czy programów także się do tego się zaliczają! Sprawdź w umowie jaką dokładnie powinieneś osiągać prędkość. Sprawdź też czy jakieś programy nie obciążają Ci komputera.

Pamiętaj!

Nie zawsze nasze komputery są na tyle sprawne, by nasz Internet mógł osiągnąć taką prędkość jak obiecuje operator. Dobry router także ma wielkie znaczenie dla szybkości. Czasem warto zainwestować trochę więcej w sprzęt, który kupujemy i którego potrzebujemy do efektownej pracy komputera. Dzięki temu będziesz mógł surfować po sieci bez zbędnych obciążeń.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: interet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy