Jak bezpiecznie kupować świąteczne prezenty w sieci

Polacy, którzy zdecydują się na zakupy w sieci, powinni zachować czujność, bo dla oszustów święta to czas kolejnych żniw. Na co należy uważać? Przestrzegamy wraz z ekspertami firmy ESET.

Nowe sklepy internetowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego, e-handel jest coraz popularniejszy. Według październikowych badań TNS OBOP, niemal co drugi Polak (47 proc.) korzystający z internetu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy dokonał zakupów w sieci. Wizja atrakcyjnej ceny i zamiany zatłoczonego sklepu na wygodną kanapę oraz kubek kawy sprawiają, że Polacy zrealizują w sieci przynajmniej część swoich świątecznych zakupów.

To zainteresowanie e-zakupami zauważają również cyberprzestępcy, którzy także w tym roku spróbują zarobić na świątecznej gorączce zakupowej. Jak ustrzec się przed przykrymi niespodziankami, związanymi z zakupami w internecie, radzą eksperci firmy ESET:

1. Dbaj o aktualizacje - Zanim zaczniesz buszować w sieci w poszukiwaniu najlepszej oferty, zatroszcz się o to, aby twój komputer był należycie zabezpieczony. Pobierz aktualizacje systemu operacyjnego, przeglądarki i programu antywirusowego. Wyeliminujesz w ten sposób luki, które mogłyby posłużyć złośliwym programom do przeniknięcia na dysk twojego komputera.

Reklama

2. Wybieraj zaufane sklepy i solidnych sprzedawców - Wybieraj sklepy z dobrą opinią - możesz posiłkować się raportami znanych serwisów. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek przy płatności lub dostawie wybranego towaru. Kupując w serwisie aukcyjnym wybieraj sprawdzonych sprzedawców z dobrymi ocenami i wieloletnią historią sprzedaży. W razie wątpliwości, wybierz opcję płatności przy dostawie.

3. Nie ufaj zbyt atrakcyjnym ofertom - Zasada "zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe" obowiązuje również w internecie. Najnowszy telefon, laptop czy tablet za połowę ceny to albo pułapka, albo pomyłka.

4. Wybieraj sklepy z bezpiecznym adresem - Zwróć uwagę, czy strona sklepu internetowego, na której chcesz złożyć zamówienie, szyfruje transakcje protokołem SSL - na początku adresu strony powinno się pojawić https lub shttp, a w przeglądarce powinien widnieć symbol kłódki lub klucza. Standard SSL oznacza, że przesyłane podczas transakcji informacje, takie jak dane adresowe lub dane karty kredytowej, są szyfrowane, dzięki czemu trudniej je wykraść.

5. Ostrożnie z promocjami - Bądź ostrożny wobec promocyjnych ofert wysyłanych na twoją skrzynkę mailową lub profil w serwisie społecznościowym. Link zawarty w takiej wiadomości może kierować do strony infekującej złośliwym programem. Pamiętaj o korzystaniu z pakietu bezpieczeństwa, który w razie wykrycia zagrożenia zablokuje komunikację z serwisem internetowym i ochroni twój komputer przed infekcją.

6. Nie kupuj przez publiczne hotspoty - Zakupy i płatności w sieci realizuj wyłącznie ze znanego ci komputera, za pośrednictwem swojej domowej sieci. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo unikaj kawiarenek internetowych i bezpłatnych publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli korzystasz z domowej sieci Wi-Fi wyłącz rozgłaszanie SSID oraz zadbaj, by była ona zabezpieczona protokołem WPA2-PSK.

7. Nie podawaj zbyt szczegółowych danych - Niektóre oszustwa polegają na wykradaniu danych użytkowników sieci. Jeśli zamówienie na książkę wymaga podania, np. numeru PESEL, zrezygnuj z transakcji.

8. Kontroluj swoje konto - W okresie świątecznym i po nim powinieneś dokładnie kontrolować wyciągi z konta bankowego i karty kredytowej. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, natychmiast poinformuj o tym swój bank.

Krótkie podsumowanie

Co roku radzimy, aby podczas dokonywania zakupów świątecznych w internecie "zachować zdrowy rozsądek". Jakkolwiek ogólnie by to nie brzmiało, nieufność w stosunku do odwiedzanych po raz pierwszy sklepów internetowych, ignorowanie podejrzanej korespondencji elektronicznej i podejście z dystansem do pojawiających się z sieci podejrzanych reklam, szczególnie tych emitowanych w serwisach umożliwiających pobranie plików naruszających prawa autorskie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | ESET | prezenty | internet | zakupy online

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy