Jak oszczędzić na rachunkach?

Jeśli co miesiąc łapiesz się za głowę widząc kolejne rachunki do zapłacenia, nadeszła pora, żeby to zmienić. Co musisz zrobić, by opłaty przestały zżerać połowę twojej pensji?

Woda, gaz, prąd, internet, telefon - w obecnych czasach mało kto potrafi poradzić sobie bez tych rzeczy. Nie jesteś w stanie uniknąć płacenia rachunków. Możesz jednak zrobić wszystko, by miesięczne opłaty nie były aż tak wysokie. W jaki sposób?

Klasa energetyczna

Większość osób kupując sprzęt AGD nie zwraca uwagi na klasę energetyczną produktu. Biorą pod uwagę różne parametry, całkowicie ignorując te oznaczenia. To spory błąd. Dlaczego?

Im wyższa klasa energetyczna sprzętu, tym mniej energii zużyje on przez cały okres użytkowania. Jeśli wybierzesz tańszy sprzęt z niższą klasą energetyczną, będziesz musiał liczyć się z wysokimi rachunkami za prąd. Pamiętaj o tym kupując jakiekolwiek urządzenie elektryczne, a koszty z miesiąca na miesiąc będą malały.

Najlepsze oferty

Sprawdź, ile kosztują cię comiesięczne opłaty za telefon i internet. Jeśli często zdarza się, że dopłacasz za dodatkowe usługi, albo wręcz przeciwnie - nie wykorzystujesz w pełni swojego pakietu i co miesiąc przepłacasz, postaraj się wybrać taką ofertę, która będzie idealnie dopasowana do twoich potrzeb.

Nie jesteś w stanie określić, z jakich usług będziesz korzystał i jaki pakiet internetu jest dla ciebie w sam raz? W takiej sytuacji możesz skorzystać z nowej oferty sieci Plus. Bez względu na wysokość abonamentu dostaniesz nielimitowane SMS-y, MMS-y i rozmowy do wszystkich sieci. Korzystając z promocji możesz przez trzy miesiące testować pakiet internetu z wyższej taryfy. Po tym okresie sam zdecydujesz ile GB jest ci potrzebne.

- Nowa oferta Plusa to przede wszystkim proste taryfy oraz elastyczność. Wprowadzamy spójne zasady, a jednocześnie pozwalamy elastycznie tworzyć ostateczny kształt oferty, z której będzie korzystał klient. W ofertach głosowych głównym wyróżnikiem są  wszystkie usługi  bez limitu i Internet do tego w każdym abonamencie, a do tego dajemy jeszcze możliwość dobrania kolejnej karty 50% taniej. - mówi Justyna Kulka, Dyrektor Departamentu Strategii Marketingowej w Plusie i Cyfrowym Polsacie.

Nowe nawyki

Oszczędzanie to coś, czego trzeba się nauczyć. Jeśli zależy ci na obniżeniu rachunków musisz wyrobić w sobie nowe, dobre nawyki. Dzięki nim znacznie zmniejszysz zużycie prądu, wody i gazu. O czym powinieneś pamiętać?

Wyłączanie światła w pomieszczeniu, które opuszczasz, odłączanie nieużywanych urządzeń elektrycznych czy niewłączanie pralki, jeśli nie jest całkowicie zapełniona to tylko niektóre przykłady. Zwróć także uwagę na nieszczelne okna czy zapowietrzone kaloryfery, które mogą przyczynić się do znacznych strat w ogrzewaniu. W ten sposób małymi kroczkami dojdziesz do obniżenia kosztów utrzymania.

Bądź EKOnomiczny

Niektóre instytucje dbając o oszczędność papieru oferują darmowe rachunki drogą mailową. Za wysyłkę tradycyjnym listem trzeba dodatkowo zapłacić, dlatego sprawdź, czy nie masz takiej opcji u swoich usługodawców. Dzięki temu zadbasz nie tylko o potrzeby środowiska, ale również o własny portfel.

Pamiętaj także o tym, by za wszystkie rachunki płacić w terminie. Zwlekanie z opłatami może generować kolejne niepotrzebne koszty. Jeśli masz problem z terminowością, poświęć chwilę i zapisz w kalendarzu notatkę, która przypomni ci o zrobieniu przelewów.

Choć nie unikniesz płacenia rachunków, możesz zrobić bardzo wiele, by skutecznie obniżyć ich wysokość. Wybór dobrej taryfy czy wyrobienie sobie dobrych nawyków to klucz do niskich opłat. Wystarczy odrobina chęci i determinacji, a co miesiąc będziesz w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Artykuł we współpracy z Polkomtel sp. z o.o.