Reklama

Jak stworzyć idealną sieć WiFi w swoim domu

W obecnych czasach dostęp do internetu stał się rzeczą naturalną. Korzystamy z niego w pracy, samochodzie, restauracji, a przede wszystkim we własnym domu. Ograniczenia łączy kablowych często zmuszają nas do korzystania z sieci bezprzewodowej, która do stabilnego działania i pełnego zasięgu wymaga odrobiny planowania.

Podpisując umowę z operatorem na szybki internet, często zapominamy dopytać o istotną rzecz jaką jest zasięg sieci WiFi. Podczas gdy prędkość transmisji danych poprzez kabel jest w pełni zadowalająca, nierzadko okazuje się, że płynne działanie internetu na telefonach lub telewizorach zaczyna być problematyczna. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, począwszy od złego umieszczenia modemu/routera, przez liczbę urządzeń z niego korzystających aż po sam projekt naszego mieszkania. Czy istnieje jakiś uniwersalny sposób na poprawę warunków działania sieci bezprzewodowej?  

Reklama

Zarówno tak jak i nie. Sieć WiFi należy do bardzo kapryśnych technologii. Pomijając już kwestie losowo zrywanych połączeń, nagłych spowolnień czy wspomnianej utraty zasięgu, nierzadko już sama konfiguracja routera może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny. W przypadku całkowitego braku WiFi lub dużej losowości w jego działaniu warto zasięgnąć porady u pomocy technicznej danego operatora zanim przystąpi się do kolejnych działań. Większość współczesnych urządzeń umożliwia intuicyjny dostęp za pomocą graficznego interfejsu, zatem pomoc telefoniczna powinna wystarczyć w rozwiązaniu problemu. Co jednak zrobić gdy wszystko jest skonfigurowane poprawnie?

Nie bagatelizuj miejsca

W przypadku niewielkich mieszkań np. tych znajdujących się w blokach najistotniejszym punktem dobrze działającej sieci bezprzewodowej jest poprawne umieszczenie routera. Wiele osób decyduje się na jego ukrycie z powodu nieciekawego wyglądu lub "natrętnych, migających światełek" - jest to duży błąd. W przypadku routera lub punktów dostępowych sygnał rozchodzi się równomiernie w każdą ze stron, dlatego też miejsce jego położenia powinno być jak najbliżej centrum naszego mieszkania.

Równie istotnym jest fakt by nasze urządzenie było otaczane przez jak najmniej przeszkód. Sygnał WiFi potrafi być blokowany przez najróżniejsze elementy, począwszy od mebli, ścian, a na niewidocznych gołym okiem instalacjach elektrycznych kończąc. Dobrym pomysłem jest poszukiwanie dogodnej lokalizacji z uruchomionym sprzętem w dłoni i na bieżąco korygowanie jego zasięgu za pomocą specjalnego oprogramowania.

Problemem może się tu okazać oczywiście okablowanie, dlatego w fazie planowania domowej sieci należy wziąć pod uwagę sensowne rozmieszczenie stosownych gniazdek, zwłaszcza tych korzystających ze złączy typu Ethernet.  

Router jest istotny

To jedna z tych "oczywistości", które mimo wszystko często okazują się najmniej brane pod uwagę. Podpisując umowę z operatorem często zapominamy dopytać z jakiegoś urządzenia korzysta w celu świadczenia swych usług. Nierzadko są to modemy oraz routery mocno przestarzałe, oferujące niewielki zasięg, a dodatkowo rzucające się w oczy swoją siermiężną obudową.

Podczas wyboru warto zwracać uwagę na takie parametry jak rodzaje obsługiwanych standardów WiFi (warto wybrać urządzenie w standardzie 802.11ac), bezpieczeństwo naszej domowej sieci oraz łatwość konfiguracji.

Jedną z ciekawszych ofert na rynku ma obecnie chiński producent TP-Link. Posiada on ogromny wybór routerów bezprzewodowych przystosowanych do pracy w różnorodnych warunkach. Wśród nich znajdziemy profesjonalne trzypasmowe urządzenia o ogromnej przepustowości jak i tańsze modele o niższym standardzie dla przysłowiowego "Kowalskiego". Warto pamiętać by dobrać urządzenie najlepiej pasujące do jakości sieci jaką dysponujemy.

Pora na "Mesh"

Co jednak gdy nasze mieszkanie należy do tych większych, a dodatkowo zawiera kilka pięter? W tym przypadku możemy dokupić kolejne routery i porozmieszczać je odpowiednio by "przekazywały" sobie sygnał. Jest to o tyle kłopotliwe rozwiązanie, że w trakcie np. spaceru po domu z internetem uruchomionym na telefonie, będziemy świadkami przełączania się poszczególnym urządzeń. W najgorszym przypadki będzie to skutkować krótkotrwałymi, ale jednak zerwaniami połączenia.

Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku wydaje się zastosowanie urządzeń opartych o technologię "Mesh". Dzięki niej nasze bezprzewodowe sprzęty będą się automatycznie przełączać podczas przemieszczania się po domu, aby korzystać z najszybszych dostępnych prędkości. Jest to bez wątpienia najprostszy sposób silny sygnał bezprzewodowy, niezależnie od wielkości i kształtu budynku.

Sprawdź redakcyjny test TP-Link Deco M4

Również w tym przypadku na prowadzenie wysuwa się ofertą firmy TP-Link. Producent oferuje obecnie trzy różne zestawy oparte na wspomnianej technologii. Domowe systemy WiFi takie jak "Deco" umożliwiają pokrycie powierzchni sięgających nawet do 400m2. Połączenia bezprzewodowe i opcjonalne łącze rezerwowe Ethernet zapewniają jeszcze szybszą sieć i płynny roaming. Dodatkowo zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa sieci, oferując funkcję kontroli rodzicielskiej, wbudowane oprogramowanie antywirusowe oraz funkcję QoS.

Podsumowanie

Stworzenie idealnej sieci WiFi w domu nie jest może najprostszym zadaniem, jednak gdy weźmie się pod uwagę powyższe porady nie powinno to stać się karkołomnym wyzwaniem. W przypadku niewielkich mieszkań odpowiednie urządzenie postawione w dobrym miejscu powinno całkowicie zniwelować problem utraty sygnału. Duże, kilkupiętrowe przestrzenie najlepiej doposażyć dodatkowo w sprzęt wykorzystujący technologię  "Mesh". Warto także pamiętać o tak prozaicznej czynności jaką jest telefon do pomocy technicznej, często bowiem problem może leżeć po stronie operatora.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje