Praca, nauka i rozrywka w domu. Jak przyspieszyć internet?

Pandemia bardzo mocno wpłynęła na sposób, w jaki korzystamy z laptopa. Pracownicy odbywają spotkania online, dzieci uczą się zdalnie, a zamknięcie restauracji, kin i teatrów sprawiło, że rozrywka przeniosła się do sieci. Szybki domowy internet jest więc nam potrzebny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak go przyspieszyć?

Pandemia w wielu aspektach zmieniła nasze życie, a niektórym przewróciła je wręcz do góry nogami. Pracujemy z domów, spotkania odbywamy online, łączymy się na telekonferencjach i rozmawiamy przez komunikatory, zdalnie uczą się również nasze dzieci. Restauracje, kina, teatry i muzea są zamknięte i otwierane - rozrywki szukamy więc w sieci, oglądając filmy i seriale w serwisach streamingowych czy grając. Wszystko to wymaga szybkiego internetu bezprzewodowego, którego wcześniej wielu z nas nie potrzebowało. Jak go przyspieszyć?

Szybki internet niezbędny w pandemicznych czasach

Przyspieszenie internetu bezprzewodowego w dzisiejszych czasach wydaje się nieodzowne. O ile przed pandemią wielu z nas nawet o tym nie myślało, zmieniająca się rzeczywistość szybko to zweryfikowała. Bez szybkiej sieci wykonywanie przez nas codziennych obowiązków jest mocno utrudnione czy wręcz niemożliwe.

Jak sobie z tym poradzić? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na umiejscowienie routera. Dobrze, by znajdował się on w miarę możliwości w centrum mieszkania czy domu - na jego działanie może bowiem wpływać zabudowa, grube ściany czy zakłócenia z innych urządzeń elektronicznych.

Internet spowalniają działania podjęte przez systemy antywirusowe, aplikacje działające w tle czy automatycznie pobierające się aktualizacje - czego możemy być nieświadomi. Na szybkość internetu duży wpływ ma też liczba podpiętych do niego urządzeń - im jest ich więcej, tym działa on wolniej. Jeśli akurat ze wszystkich musimy korzystać (a często wymaga tego obecna sytuacja: dorośli pracują, dzieci się uczą), warto rozważyć wymianę routera. Na rynku znajdziemy urządzenia opracowane specjalnie z myślą o gospodarstwach domowych, w których do sieci jest podłączonych wiele urządzeń.

Jeśli miewamy w domu problemy z zasięgiem, warto zainteresować się routerem typu mesh, który zapewni szybkie i stabilne połączenie Wi-Fi we wszystkich pomieszczeniach. Warto przyjrzeć się bliżej jednemu z najnowszych rozwiązań na rynku, wprowadzonym przez Huawei - routerowi WiFi Mesh.System możemy kupić w zestawie dwóch lub trzech urządzeń, w zależności od tego, na jak dużej przestrzeni potrzebujemy zbudować wydajną i stabilną sieć WiFi.  Dwupak pokryje zasięg do 400m2, a trójpak do 600m2. Takie udogodnienie gwarantuje, że w każdym miejscu będziemy mieć doskonały zasięg, ponieważ system routerów automatycznie przełączy nas do najszybszego punktu dostępu. System mesh to dobre rozwiązanie w przypadku większych mieszkań, ale nie tylko - również mniejszych z grubymi ścianami. Zwiększa się jednak nie tylko zasięg, ale również jej stabilność połączenia.

Internet bezprzewodowy potrzebny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej

By internet bezprzewodowy działał odpowiednio szybko, ważna jest właściwa konfiguracja routera. Na tych samych częstotliwościach co router pracuje bowiem na przykład mikrofalówka. Chodzi o to, że oba urządzenia funkcjonują na falach tego samego typu (pasmo 2,4 GHz), przez co sygnał może zostać zawieszony, dopóki mikrofalówka nie przestanie pracować. Choć router używa fal do rozsyłania sygnału sieci internetowej, a mikrofalówka do odgrzewania posiłków - dochodzi do pewnego rodzaju "konfliktu". Jakość sygnału WiFi może wówczas drastycznie spaść i stać się niestabilna. Takich problemów nie będzie jednak w przypadku pasma częstotliwości 5 GHz - Huawei WiFi Mesh przełączy się na nie automatycznie, jeśli zajdzie taka potrzeba czy konieczność.

W przypadku Huawei WiFi Mesh możliwe jest również zarządzanie całą siecią domową - liczbą użytkowników podpiętych do sieci oraz limitami prędkości, ale także sterowanie kontrolą rodzicielską. Nie można przy tym zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Im więcej czasu spędzamy bowiem w sieci i im więcej wykonujemy tam czynności - tym bardziej jesteśmy narażeni na różnego rodzaju ataki cyberprzestępców. Wbudowane mechanizmy ochronne Huawei HomeSec zapewniają kompleksową ochronę danych, sprzętu i oprogramowania. Do sieci łatwo też włączyć smartfona z systemem Android - wystarczy go zbliżyć do routera.

Praca i nauka zdalna, liczne telekonferencje, korzystanie z serwisów streamingowych,  spotkania ze znajomymi na komunikatorach, pobieranie gier z internetowych sklepów... Nasze życie - czy tego chcemy, czy nie - coraz intensywniej przenosi się do sieci. A to z kolei oznacza, że sprawny internet nie jest już fanaberią, a po prostu koniecznością.  Dzięki szybkiej sieci w domu praca i nauka stanie się więc wydajniejsza, a rozrywka - lepsza i dostarczająca jeszcze więcej przyjemności.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy