Rewolucja technologiczna, która obejmie całą Polskę

Już dziś ciężko wyobrazić sobie życie bez Internetu, a każdego dnia powstają kolejne technologie, które coraz bardziej od niego uzależniają. Co nas czeka? Jedno jest pewne – nadchodzi rewolucja technologiczna.

Jeszcze nie tak dawno szybkie łącze w domu było zbędnym luksusem. Zwykłe użytkowanie Internetu nie było w stanie wykorzystać potencjału sieci. Jednakże czasy zmieniają się w zawrotnym tempie, a szybki Internet nie jest już cieszącym gadżetem, a podstawowym narzędziem do funkcjonowania we współczesnym świecie. W dodatku nie wystarcza już tylko Internet kablowy, gdyż urządzenia stacjonarne powoli odchodzą do lamusa. Naszą przyszłością jest szybki Internet mobilny.

Smart city

Siedem tysięcy kilometrów stąd, w kanadyjskim Toronto, Google planuje stworzyć smart city - miasto zbudowane całkowicie od zera, uzbrojone w najnowsze technologie, przyjazne mieszkańcom i doskonałe do testowania wynalazków internetowego giganta. Miejsce ma być jednym wielkim hotspotem, w dodatku będzie bezpieczne i bez zanieczyszczeń, gdyż po ulicach ma jeździć ekologiczna (i oczywiście autonomiczna) komunikacja miejska.

Tymczasem eksperci przygotowujący raport IESE Cities in Motion Index 2017 tylko dwa polskie miasta zakwalifikowali do setki najbardziej inteligentnych miast świata. Doceniona została Warszawa i Wrocław. Na czym polega idea smart city? Miasto powinno być naszpikowane technologią zbierającą dane m.in. o bezpieczeństwie, komunikacji miejskiej czy naszych zachowaniach, a wszystko po to, by mieszkańcom żyło się lepiej, a funkcjonowanie miasta mniej kosztowało. Jednak, by móc stworzyć inteligentne miasto, trzeba przede wszystkim zadbać o szybkie łącze internetowe.

Prędkość Internetu w Polsce i na świecie

Jednakże zgodnie z raportem firmy Akamai średnia prędkość Internetu stacjonarnego w Polsce w pierwszym kwartale tego roku wynosiła 12,6 Mb/s. Taki wynik plasuje nas na 41. miejscu na świecie. W Europie na szczycie znajduje się Norwegia z imponującą prędkością 23,5 Mb/s, ale ustępuje miejsca Korei Południowej, która może pochwalić się średnią na poziomie 28,6 Mb/s.

Tymczasem coraz większego znaczenia nabierają łącza mobilne. Zgodnie z raportem UKE w 2016 roku po raz pierwszy w Polsce liczba użytkowników Internetu mobilnego przewyższyła liczbę osób korzystających ze łącza stacjonarnego - tych pierwszych było aż 300 tysięcy więcej. Z sieci na urządzeniach przenośnych korzysta 7,4 mln naszych rodaków.

Świat przyszłości

Jeszcze parę lat temu zastanawialiśmy się, po co płacić za szybki Internet, skoro i tak nie jesteśmy w stanie wykorzystać jego możliwości. Obecnie jednak staliśmy się świadkami rewolucji technologicznej, która przerasta nasze najśmielsze oczekiwania. Według danych PwC do 2021 r. sektor mediów i rozrywki na świecie będzie wzrastał o 4,2 proc. rocznie. Rośnie liczba odbiorców serwisów VoD, a streaming staje się coraz popularniejszą formą przekazu w Internecie. W dodatku mrzonką przestały być inteligentne domy, które z roku na rok mają coraz więcej opcji i sprzętów do obsłużenia - od inteligentnych lodówek, które wyszukują przepisy na potrawy skomponowane z posiadanych składników, aż po szczoteczki do zębów sprawdzające, czy każdy zakamarek jamy ustnej został dokładnie umyty. Do tego dochodzą jeszcze autonomiczne samochody, które pewnie już wkrótce zaczną jeździć po naszych ulicach, i bezobsługowe markety, w których produkty będziemy kasować samodzielnie, korzystając z własnego smartfonu. To wszystko stanowi naszą niedaleką przyszłość lub już się realizuje, ale nie byłoby możliwe bez najnowszych rozwiązań technologicznych przyspieszających Internet.

Rewolucja telekomunikacyjna w sieci Plus

Sieć wciąż jest w wielu miejscach w Polsce zbyt wolna, by móc korzystać z tych osiągnięć. Dlatego operator sieci Plus obrał sobie za główny cel rozwój i przyspieszanie Internetu mobilnego. Rewolucja już ogarnęła Białystok, a wkrótce ma objąć cały kraj. Na czym polega przełom? Przytoczmy kilka danych technicznych. Plus opracował technologię, która jest w stanie przyspieszyć i ustabilizować Internet mobilny, by osiągał wyniki sieci kablowych. LTE Plus Advanced wykorzystuje trzy pasma częstotliwości jednocześnie i łącząc je, osiąga transmisję danych na maksymalnym poziomie nawet 375 Mb/s, a to oznacza koniec z buforowaniem i czekaniem na ściągający się film. Z kolei zmiana modulacji na 256 QAM pozwoli "upchać" więcej przesyłanych danych, czyli zwiększyć pojemności i prędkości sieci. Połączenie technologii  3CA i 256QAM to innowacyjna kompilacja, która zwiększa szybkość transmisji do 498 Mb/s, Co to oznacza w praktyce? Więcej osób będzie mogło jednocześnie korzystać z sieci bez utraty jakości łącza. Trzecią nowością jest MIMO 4x4, czyli podwojenie ilości anten nadawczych i odbiorników. Zmiana ta wiąże się z zapewnieniem użytkownikom niezawodnego i szybszego Internetu bez zjawiska "zrywającego się" połączenia.

Mieszkańcy Białegostoku już teraz korzystają z najnowocześniejszych technologii. Dzięki nim mają stabilne łącze, które pozwala na bardzo komfortowe korzystanie z internetu. W dodatku Białostoczanie cieszą się  większą pojemność sieci (nawet, jeśli z sieci korzysta wiele osób na raz, jakość indywidualnego połączenia nie spada) i wyższą prędkością internetu (dzięki niej nie ma buforowania). Szybki Internet mobilny pojawił się nie tylko w domach, ale również korzysta z niego miasto. Czyżby więc już wkrótce Białystok miał się znaleźć w szczytnym gronie smart cities? A przecież to nie koniec - rewolucja ma objąć całą Polskę. Więcej informacji na temat technologii LTE  Advanced można znaleźć tu: http://www.lte.pl/najnowsze-technologie