Szybki jak błyskawica: czym jest internet światłowodowy?

Zapewne każdy z nas zetknął się z reklamą technologii światłowodowej – choćby na wielkich billboardach w mieście czy znajdywanych w skrzynce pocztowej ulotkach. Na czym ona polega? I czy światłowodem warto się zainteresować?

Artykuł z ekspozycją partnera

Liczba użytkowników internetu rośnie z roku na rok w niezwykle dynamicznym tempie. Nie tylko w skali globalnej, ale i w poszczególnych gospodarstwach domowych. W jednym mieszkaniu z sieci potrafi jednocześnie korzystać nawet kilka osób. Ktoś ogląda film, w tym samym czasie inny domownik streamuje, jeszcze inny uczestniczy w telekonferencji, a dodatkowo w tle ściąga się zakupiona w sklepie gra czy aplikacja. Co więcej, z domowego internetu korzystają już nie tylko laptopy, smartfony czy telewizory, ale też... nowoczesne lodówki, odkurzacze czy pralki. Wszystko to oznacza, że szybki internet przestał być fanaberią najbardziej wymagających użytkowników, a stał się niejako koniecznością. I tutaj do gry wkracza światłowód.

Szybko, szybciej, światłowód

Internet światłowodowy to, najprościej rzecz ujmując, łącze wykonane z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego, które przewodzi fale świetlne. Dość powiedzieć, że prędkość światłowodów może osiągać nawet 1 Gb/s (na przykład w realizowanej w oparciu o infrastrukturę Netii usłudze Plus Światłowód), co jest wartością wielokrotnie wyższą w porównaniu do innych rodzajów internetu stacjonarnego.

Światłowód to jednak nie tylko wysoka przepustowość łącza i ogromna prędkość, ale również większa stabilność. Na jakość działania tej technologii wpływu nie mają bowiem różnego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne w pomieszczeniach czy warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Co więcej, nie interesują nas limity w ramach wykupionego pakietu. A o tym nie sposób zapomnieć, ponieważ po wyczerpaniu danych prędkość internetu drastycznie spada. O ile w przypadku przeglądania stron będzie to jedynie uciążliwe, to płynne oglądanie filmów, uczestniczenie w telekonferencjach czy pobieranie dużych plików może okazać się wręcz niemożliwe.

Gdy prędkość ma znaczenie, czyli dla kogo światłowód?

Internet światłowodowy jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które używają sieci głównie w domu. Tym lepszym, im więcej domowników w tym samym czasie będzie z niego korzystać. Nawet kilka osób podpiętych jednocześnie do sieci nie odbije się niekorzystnie na prędkości internetu. Światłowód to także najlepsza opcja, gdy zależy nam na szybkim pobieraniu plików czy gier. A te ostatnie potrafią dziś "ważyć" grubo ponad 100 GB. Przy wolnym transferze może to oznaczać ściąganie zakupionej przez nas produkcji nawet kilka dni. Pamiętać należy również o tym, że coraz częściej gramy online, a bez szybkiego i bezawaryjnego internetu jest to mocno utrudnione.

Wybranie światłowodu powinni rozważyć nie tylko gracze, ale także osoby pracujące z domu. W tym przypadku niestabilnie działający internet może przysporzyć nam sporo stresu. Choćby, gdy często prowadzimy spotkania online czy telekonferencje. Przerwane połączenie podczas ważnej rozmowy z klientem czy szefem? Nie życzymy nawet największemu wrogowi.

Jedną z ofert internetu światłowodowego znajdziemy także w Plusie. Klienci, nieposiadający dotąd żadnych produktów tej sieci, decydując się na ofertę światłowodu z prędkością do 1 Gb/s zapłacą jedynie złotówkę miesięcznie przez pół roku. Z kolei na rok abonamentu w tej samej cenie mogą liczyć osoby, które dodatkowo zdecydują się podpisać nową umowę lub przedłużyć obecną na abonament telefoniczny lub internet mobilny od Plusa za min. 50 zł/mies. Po tym okresie abonament światłowodowy będzie wynosił 60 zł/mies. (z uwzględnieniem 10 zł rabatu smartDOM i 10 zł za e-fakturę).

Jeśli streamujemy, gramy w gry w trybie online, często oglądamy w sieci filmy, seriale czy wydarzenia sportowe i zależy nam na tym, by obraz był wysokiej jakości i bez zakłóceń - na ten moment nie ma korzystniejszego rozwiązania niż światłowód, który gwarantuje wysoką prędkość pobierania i wysyłania danych oraz stabilność połączenia. Mając z tyłu głowy wszystkie te zalety, trudno się dziwić, że technologia ta z roku na rok zyskuje na popularności. Staje się nie tylko tańsza, ale i łatwiej dostępna. Śmiało można więc zaryzykować tezę, że z czasem dostęp do niej zyska coraz więcej mniejszych miejscowości. To rozwiązanie, które oferuje obecnie najszersze możliwości i choćby tylko z tego powodu będzie dalej się rozwijać.

Artykuł z ekspozycją partnera



.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy