W stolicy Polski działa już 10 nadajników sieci 5G. Niebawem dojdą kolejne

Trzeba tutaj podkreślić, że są to nadajniki stworzone specjalnie z myślą o sieci 5G, a nie jak w innych miastach pełniące rolę jedynie nakładki na sieci 4G/LTE. Warszawa stanie się centrum sieci przyszłości jeszcze w tym roku.

Chociaż cały nasz kraj obiegły niedawno wspaniałe wiadomości o włączeniu w najbliższych miesiącach sieci 5G w kilku miastach przez Plusa i Play, to jednak tak naprawdę dopiero w drugiej części roku i w przyszłym będziemy mogli cieszyć się prawdziwymi dobrodziejstwami 5G, gdyż będą do tego używane dedykowane nadajniki.

Taki plan ma i skrupulatnie realizuje operator Orange i firma Ericsson. Skupili się oni na stworzeniu sieci 5G z prawdziwego zdarzenia w stolicy Polski. Kilka dni temu na potrzeby testów został uruchomiony już 10 stację bazową 5G. Stanęła ona na dachu Instytutu Łączności. System funkcjonuje na udostępnionym przez UKE paśmie testowym w zakresie 3,4–3,6 GHz i pozwala na uzyskanie dostępu do sieci z prędkością pobierania na poziomie 1 Gb/s.

Reklama

Co ważne, dla wszystkich przeciwników sieci przyszłości, Orange i Ericsson zamierzają w trakcie testów sprawdzić parametry systemu i zdobyć cenne dane na temat emitowanych przez swoje stacje bazowe fal elektromagnetycznych w Warszawie. Jak widzimy, operator nie jest kąpany w gorącej wodzie jak Plus i Play, bo zamierza odpowiednio się przygotować na wszystkich możliwych płaszczyznach do uruchomienia kontrowersyjnej sieci 5G w Polsce.

Chociaż projekt realizowany jest przez jeden z rodzimych operatorów, to jednak sieci 5G będą stale monitorowane przez najróżniejsze organy kraju oraz wykorzystywane na potrzeby zapewnienia nam wszystkim bezpieczeństwa. Sieć 5G oferuje wiele możliwości w kwestiach rozwoju krajów, ale i niesie ze sobą wiele zagrożeń.

Z każdym nowym rokiem wpinamy do sieci coraz to więcej inteligentnych urządzeń, przez co sieć 5G może być wykorzystana do całkowitego paraliżu kraju poprzez cyberataki pochodzące ze strony wroga. Dlatego tak ważne jest, by całą sieć budowały zaufane firmy, co właśnie realizuje się w naszym kraju, po odsunięciu przez rząd firmy Huawei, której intencje nie były i wciąż nie są jasne.

Źródło: GeekWeek.pl/Orange/Ericsson / Fot. Orange/Ericsson

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy