Wszystko, co trzeba wiedzieć o technologii 5G: wyjaśniamy, na czym polega nowy standard sieci

Jedni mówią, że 5G to technologia jutra, która zmieni nasze życie. Inni zauważają, że 5G przynosi korzyści już teraz. Wyjaśniamy, jak działa 5G i jaki wpływ na nasze życie będzie miała nowa sieć.

Czym jest sieć 5G?

W pierwszej kolejności należy przybliżyć, czym właściwie jest technologia, która budzi tak żywe emocje. Sieć komórkowa musi być stale rozwijana, by wraz z naszymi rosnącymi potrzebami związanymi z dostępem do szybkiego internetu mogła obsłużyć coraz więcej urządzeń, zapewniając im jak najlepszą jakość połączenia. Obecnie większość z nas korzysta z sieci LTE, ale coraz popularniejsza staje się piąta generacja sieci komórkowej - już ponad 7 mln mieszkańców naszego kraju mieszka w zasięgu 5G Plusa.

 - Jeśli sieć operatora porównamy do autostrady, po której przemieszcza się ruch, to samo działanie innowacyjnej technologii TDD wykorzystywanej w Plusie można porównać do sposobu zarządzania tym ruchem - wyjaśnia Adam Toruński, Manager Oferty Internet w sieci Plus. - Na nowoczesnej autostradzie, zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy cztery pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy jadą w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek, to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić - tak działa obecnie stosowana w innych sieciach technologia FDD.

Sieć 5G już teraz zapewnia wielokrotnie większą szybkość przesyłu danych i gwarantuje zdecydowanie lepszą wydajność przy znacznie większym obciążeniu. Docelowo ma sprawnie obsłużyć nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy, a opóźnienia w przypadku nowej technologii mają być liczone milisekundach, co jest porównywalne do reakcji w czasie rzeczywistym. Dlaczego szybszy internet miałby zrewolucjonizować funkcjonowanie świata?

Indywidualne korzyści z nowej generacji sieci

5G już teraz zmienia nasze indywidualne doświadczenie związane z korzystaniem z internetu. Umożliwia pracę i naukę w domu bez przeciążeń, nie musimy czekać, aż pobierze się film, przestajemy "gubić" połączenie w trakcie ważnych spotkań służbowych. Za sprawą sieci najnowszej generacji bez kłopotów odbędziemy wirtualny spacer po muzeum i weźmiemy udział w koncercie online, a także pogramy w gry na VR, które wymagają refleksu i niskich opóźnień. Krótko mówiąc - 5G zapewnia nam pełny komfort korzystania z internetu, nawet gdy do sieci podłączy się wielu domowników. Z 5G w Plusie, czyli z najszybszą siecią 5G w Polsce, możemy cieszyć się prędkościami nawet do 600 Mb/s, a będzie tylko lepiej.

Już teraz możemy korzystać z technologii niczym z filmów sci-fi: włączyć ogrzewanie w mieszkaniu zanim wrócimy do domu, bądź sprawdzić zawartość lodówki będąc na zakupach. Sieć 5G sprawi, że inteligentne domy będą się rozwijać. Z czasem do sieci będziemy podłączać coraz więcej rozmaitych sprzętów codziennego użytku. Kamery, głośniki, oświetlenie, alarm, sprzęty AGD - do zdalnej obsługi wielu urządzeń na raz potrzebujemy niezawodnego internetu. W przeszłości inteligentne domy korzystały z innych protokołów, jak Wi-Fi i Bluetooth, które, oprócz ograniczonej przepustowości, miały zasadniczą wadę: urządzenia z jednej sieci nie mogły komunikować się z urządzeniami w innej. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku sieci 5G, gdzie urządzenia mogą łączyć się między sobą, co pozwala na łatwe stworzenie ekosystemu inteligentnego domu. W przyszłości, gdy zasięg 5G obejmie cały kraj, każdy dom będzie mógł być smart - niezależnie od tego, czy mieszkamy w centrum dużego miasta, czy w niewielkiej miejscowości bez przewodowego łącza szerokopasmowego.

Inteligentne miasta

Na tym korzyści z 5G się nie kończą. Plus dynamicznie rozwija superszybką sieć 5G, a gdy ta technologia upowszechni się na dobre, możliwe będzie tworzenie smart cities, czyli miast, które korzystając z dostępu do sieci, zwiększą swoją interaktywności i wydajności infrastruktury. To, jak wykorzystamy tę technologię, zależy od władz poszczególnych miast, ale możliwości są ogromne. Dzięki temu będziemy mogli sprawniej załatwiać sprawy urzędowe, technologia może wpłynąć na rozładowanie ruchu w mieście i efektywniejsze działanie komunikacji zbiorowej. Władze miasta będą mogły na przykład uzależniać ceny biletów od natężenia ruchu, a służby miejskie otrzymywać natychmiastową informację, o konieczności opróżnienia śmietników czy odśnieżenia chodników w danym miejscu. Nowa technologia wpłynie również na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i pomoże zadbać o stan środowiska. Wpłynie także na lepszą komunikację pomiędzy mieszkańcami a administracją miasta.

5G a rozwój kluczowych branż

Dzięki tej supernowoczesnej technologii rewolucja czeka także branżę motoryzacyjną. Już teraz producenci samochodów stawiają na rozwój autonomicznej jazdy. Możemy być pewni, że wkrótce nowoczesne auta zaczną przebywać dalekie trasy bez konieczności ingerencji kierowców. Samochody już zaczynają się komunikować ze sobą, ostrzegając się o zagrożeniach na drodze i wpływając na zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu. Wkrótce czeka nas błyskawiczny rozwój tej technologii. Pomoże ona także rozładować ruch w miastach - na zatłoczonych skrzyżowaniach kontrolę nad autami będą mogły przejmować inteligentne systemy, które w porozumieniu z systemami w innych samochodach, podejmą decyzję o kolejności przejazdu i pomogą nam sprawne pokonać trudne fragmenty trasy. 5G ma również umożliwić lepsze zarządzanie spalaniem, dzięki czemu zaczniemy jeździć ekonomiczniej i bardziej ekologicznie.

Sieć 5G znajdzie również zastosowanie w medycynie. Dzięki możliwości błyskawicznego przesyłania informacji znacznie łatwiejsze będzie diagnozowanie pacjentów, a także kontrola ich stanu zdrowia - nawet bez konieczności wizyty w placówce przychodni czy szpitala. Z kolei w połączeniu z rozwiniętą robotyką, możliwe będzie przeprowadzanie skomplikowanych i precyzyjnych operacji przez roboty znajdujące się pod kontrolą lekarza-specjalisty, który przebywa w innym kraju, gdyż technologia ta pozwala na przesyłanie danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Rewolucja czeka również przemysł - możliwe będzie zdalne zarządzanie produkcją i zwiększenie wydajności maszyn. Prognozy Industry 4.0 mówią nie tylko o połączeniu systemów automatyki i robotyki, ale także o możliwości analizy ogromnej ilości danych, w celu stworzenia efektywniejszego zarządzania produkcją, ograniczenia zużycia energii i zwiększenia wydajności maszyn. Szybka sieć wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych, gdyż możliwe będzie natychmiastowe zdalne zatrzymanie maszyny, gdy w jej zasięgu znajdzie się człowiek.

Bezpieczeństwo sieci 5G

Technologia przyszłości budzi wątpliwości niektórych osób odnośnie jej bezpieczeństwa dla naszego zdrowia. Jednak wszystko wskazuje na to, że nie ma się czego obawiać, budowa sieci odbywa się na podstawie dopuszczalnej normy zgodnej z europejskim standardem i zaleceniami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem i Światowej Organizacji Zdrowia. Nowa technologia korzysta z rozwiązań stosowanych już wcześniej w LTE. W telekomunikacji wykorzystywane jest pole elektromagnetyczne o wartościach niejonizujących. Samo pole elektromagnetyczne występuje wszędzie, jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i rezultatem działania podstawowych praw fizyki. Źródłem takiego pola jest także człowiek. Fale wykorzystywane do przesyłu danych od 30 lat badane są przez naukowców, ale Światowa Organizacja Zdrowia nigdy nie otrzymała dowodów na to, by miały one negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy