Zabili Ozdoka

Specjalistom z firmy FireEye udało się unieszkodliwić wielki botnet znany jako Mega-D lub Ozdok. W przeszłości botnet ten był odpowiedzialny za 30 proc. spamu w internecie.

Po dokładnym przeanalizowaniu struktury botnetu, FireEye przepuściło skoordynowany atak na centra dowodzenia, które służyły do wysyłania instrukcji komputerom-zombie i instalowania na nich nowego oprogramowania.

Spadek liczby spamu był zauważalny niemal natychmiast. To dobra wiadomość przede wszystkim dla dostawców sieci. Wiele maszyn Ozdoka znajdowało się na czarnych listach, więc spam nie docierał do użytkowników końcowych, ale musiały sobie z nim radzić serwery dostawców. Teraz są one znacznie mniej obciążone.

Zlikwidowanie Ozdoka ma również i tę dobrą stronę, że pokazuje, iż stosunkowo niewielka firma jest w stanie unieszkodliwić ogromny botnet przynoszący swoim twórcom spore pieniądze.

Reklama

Podczas akcji przeciwko Ozdokowi pracownikom FireEye udało się przejąć pod swoją kontrolę ponad 264 000 adresów IP należących do botnetu. Teraz właściciele komputerów będą identyfikowani i zostaną powiadomieni o tym, że ich maszyny zostały zainfekowane oraz dołączone do botnetu.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: zabójstwo | botnet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy