50 procentowy wzrost na rynku smartfonów

Według danych zebranych przez analityków rynku z Gartnera, w drugim kwartale tego roku producenci sprzedali 325,6 miliona komórek, a więc o 13,8 procent więcej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Szczególnie silne wzrosty odnotowano w segmencie smarfonów, których liczba wzrosła o ponad 50 procent.

Udział smartfonów w ogólnej skali rynku wynosi teraz 19 procent, czyli około 62 milionów urządzeń. Również analitycy z IDC odnotowali tutaj wzrost, aczkolwiek według ich danych sięga on 50 procent, a liczba sprzedanych urządzeń wynosi 63 miliony.

Bardziej interesujący od liczby łącznie sprzedanych urządzeń jest ranking według producentów i systemów operacyjnych. Wciąż jeszcze stawce przewodzi Nokia z wynikiem 34,2 procent, lecz fiński koncern stracił ponad dwa procent udziałów, Samsung, Research in Motion i Apple zyskały po jednym punkcie, a LG, Sony Ericsson i Motorola także straciły nieco udziałów - Motorola pomimo udanego wprowadzenia na rynek różnych modeli aparatów z Androidem musi pogodzić się ze spadkiem udziałów nawet o połowę.

Reklama

W zestawieniu pod względem popularności systemów operacyjnych Symbian Nokii wciąż jeszcze jest liderem, ale mimo wzrostu o prawie pięć milionów urządzeń odnotował dwudziestoprocentowy spadek. Lekkie spadki przypisują specjaliści Gartnera także systemowi operacyjnemu RIM, a apple'owski iOS nieznacznie poprawił swoją pozycję. Jednoznacznym zwycięzcą jest jednak Android: mobilnemu systemowi operacyjnemu zainicjowanemu przez Google udało się wręcz potroić udział w rynku, wyprzedzając iOS-a; w USA Android plasuje się nawet przed dotychczasowym liderem, firmą RIM.

W statystykach Gartnera reprezentowany jest także Windows Mobile, aczkolwiek z udziałem w rynku rzędu pięciu procent osiąga on jedynie połowę tego, co przed rokiem. Urządzenia z Linuksem również utraciły połowę udziałów w rynku. W zestawieniach nie pojawia się webOS.

W statystykach pod względem liczby używanych urządzeń Android znajduje się jeszcze daleko w tyle za Applem. Analitycy z iSuppli spodziewają się, że do końca 2010 roku w użyciu będzie około 40 milionów iPhone'ów i jedynie 20 milionów aparatów z Androidem. Dopiero w 2012 roku Android przeskoczy Apple z prognozowanym wynikiem 75 do 62 milionów sztuk.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: apple | Android | procent | 50+

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy