Google będzie operatorem komórkowym?

Google nie wystarcza już rozwijanie własnego systemu operacyjnego na smartfony. Wyszukiwarkowy gigant chce zostać operatorem telefonii komórkowej. Czy operatorzy powinni już zacząć się bać? Nie do końca...

Tajemnicze karty SIM ze znanym logo dotarły do pracowników hiszpańskiego oddziału Google w komplecie z Nexusem S. Po umieszczeniu kawałka plastiku w telefonie, na wyświetlaczu jako nazwa operatora pojawia się Google_Es, co jednak nie oznacza, iż Hiszpanom przybył nowy operator. Najprawdopodobniej bowiem producent Androida, który nie posiada na Półwyspie Iberyjskim własnych nadajników, zostanie operatorem wirtualnym, dzierżawiącym ruch od innych operatorów (Vodafone, Telefonica).

Pozwoliłoby to Google lepiej kontrolować koszty. Firma mogłaby płacić za łączny transfer wygenerowany przez wszystkie telefony w sieci, a nie każdy z nich osobno. Podobnie byłoby z roamingiem, łatwiej byłoby także zmienić operatora użyczonych nadajników, gdyby jakość świadczonych usług nagle spadła.

Reklama

Niewykluczone jednak, iż gdyby cały biznes okazał się opłacalny, usługi sieci będą dostępne nie tylko dla pracowników Google, lecz dla wszystkich klientów posiadających smartfony z Androidem. Ciekawe tylko, czy gdy przełoży on kartę SIM do telefonu z konkurencyjnym systemem, ta zarejestruje się w sieci?

Kamil Homziak

http://komorkomania.pl/

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Google | google +

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama