Kłopotliwe przenoszenie numerów w tej samej sieci

Okazuje się, że przenoszenie numerów we własnej sieci jest trudną operacją dla operatorów. Urząd Komunikacji Elektronicznej chce to zmienić i skłonić operatorów do przenoszenia numerów w ramach jednej sieci.

Polkomtel nie chciał dokonać przeniesienia numeru z oferty pre-piad Sami Swoi do abonamentu w Plusie . Obie sieci należą do jednego operatora. Przedstawiciele Plusa tłumaczą, że operacja ta nie jest możliwa, bo sieć Sami Swoi jest obsługiwana przez inny system rozliczeniowy niż Plus ? opisuje dziennik "Metro" .

Nie tylko w Plusie występują podobne problemy. Także użytkownicy Polskiej Telefonii Cyfrowej nie mogą przenosić numerów między Erą i Heyah mimo, że obie należą do jednego operatora. Jednak firma zapewnia, że pracuje nad taką możliwością.

Reklama

Problem ten nie występuje w sieci Orange oraz Play , bo operatorzy oferują swoje usługi pod jedną marką. Także w przypadku Plusa i Ery migracja w ramach tej samej marki jest możliwa (np. z Simplusa/MixPlusa na abonament w Plusie bądź z Era Tak Tak na abonament w Erze).

Operatorzy wykorzystują lukę w prawie telekomunikacyjnym, która nakazuje jedynie przeniesienie numeru między sieciami obsługiwanymi przez różne podmioty. Z kolei przenoszenie numeru w ramach tej samej sieci zależy od dobrej woli operatora.

Jednak Urząd Komunikacji Elektronicznej chce to zmienić. W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad nowelizacją prawa telekomunikacyjnego, która ma regulować przenoszenie numerów w ramach jednej sieci.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: UKE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy