Reklama

Lepsze baterie

Grupa amerykańskich i koreańskich naukowców udoskonaliła przy użyciu wirusów właściwości materiałów przeznaczonych na elektrody dla akumulatorów litowo-jonowych.

Zespół pod kierunkiem Angeli Belcher zaprezentował wyniki swoich badań na łamach fachowego pisma "Science". Pierwsze prototypy baterii charakteryzują się wydajnością typową dla sprzedawanych obecnie akumulatorów litowo-jonowych.

Belcher i jej koledzy już od kilku lat zajmują się zmodyfikowanymi genetycznie wirusami M13. Ten nieszkodliwy dla człowieka mikroorganizm składa się z białek tworzących długi, cienki cylinder. Uczeni uzupełnili sekwencje nukleotydów jego DNA, przy udziale których proteiny są pobudzane do tworzenia dodatkowych aminokwasów, w efekcie czego z powłoką wirusa łączą się substancje o specyficznych właściwościach. W ten sposób po raz pierwszy udało się skłonić wirusy do osiadania na nanorurkach węglowych, które następnie pokrywa się warstwą fosforanu litowo-żelazowego.

Reklama

Już przed trzema laty tej samej grupie uczonych udało się zbudować anodę (rodzaj elektrody) przy udziale wirusów zmodyfikowanych genetycznie. Obie elektrody zostały teraz połączone, tworząc akumulator o wielkości monety, który już podczas pierwszych prób dysponował "wydajnością porównywalną z tą uzyskiwaną w przypadku materiału krystalicznego". Należy tu zaznaczyć, że wytwarzanie tego typu akumulatorów na bazie wirusów nie wymaga stosowania trujących substancji chemicznych ani kosztownych metod strukturyzacyjnych.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: elektrody | baterie

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy