Metrotekstualność w natarciu
Z badań międzynarodowego operatora telefonii komórkowej T-Mobile wynika, że znacznie wzrosła liczba mężczyzn, którzy wkładają wiele uczucia w... pisanie SMS-ów i nawet wiadomości do znajomych oraz przyjaciół tej samej płci kończą wirtualnym pocałunkiem (x).
Zjawisko to rozpowszechniło się na tyle, że zaczęto mówić o nowym pokoleniu - metrotekstualistach. Nie bez powodu kojarzy się to z opisanym po raz pierwszy przez felietonistę Marka Simpsona metroseksualizmem. Chodzi o stereotyp zakochanego w sobie mężczyzny, mieszkańca wielkiego miasta, idealnego konsumenta markowych dóbr, stałego klienta fryzjerów i kosmetyczek.
Analiza odpowiedzi ujawniła, że aż 22 proc. panów regularnie włącza całusy do SMS-ów przeznaczonych dla przyjaciół płci męskiej. Metrotekstualność jest najbardziej rozpowszechniona wśród osób w wieku 18-24 lat. Tutaj aż 75 proc. mężczyzn systematycznie zamieszcza iksy w treści wiadomości, a 48 proc. przyznaje, że praktyka ta stała się czymś powszednim wśród ich znajomych.
23 proc. przedstawicieli tej grupy wiekowej dopuszcza wirtualne pocałunki nawet w SMS-ach wysyłanych do ludzi, którzy nie są bliskimi przyjaciółmi. Tego typu zwyczaje upowszechniły się również wśród starszych mężczyzn: jeden na 10 panów powyżej 55. roku życia także kończy wiadomość do kolegi całusem.
Co ważne, podpisy odzwierciedlają pewną modę. Według 52 proc. respondentów, na oznaczenie pocałunku powinno się używać małej litery "x". Za wielką opowiada się jedynie 17 proc., a jedna osoba na trzy nie poprzestaje na jednej literze, rozmnażając cmoknięcia do wersji "xxxx".
Psycholog kliniczny Ron Bracey podkreśla, że od wieków mężczyzn cechowała rezerwa emocjonalna. Upowszechnienie telefonów komórkowych i serwisów społecznościowych oznacza, że większa część komunikacji odbywa się na poziomie niewerbalnym i przez to wydaje się, że panom łatwiej jest dzielić się uczuciami z innymi, zwłaszcza z przyjaciółmi płci męskiej.
Anna Błońska