MSP: Członkowie nie współpracowali

Ministerstwo Skarbu Państwa odwołało swoich pięciu członków w radzie nadzorczej Telekomunikacji Polskiej SA z powodu braku ich współpracy ze Skarbem Państwa - poinformowało MSP w środę w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa odwołało swoich pięciu członków w radzie nadzorczej Telekomunikacji Polskiej SA z powodu braku ich współpracy ze Skarbem Państwa - poinformowało MSP w środę w komunikacie.

"Powodem dokonania zmian w składzie rady nadzorczej TP SA był brak współpracy reprezentantów SP z MSP" - podał resort.

MSP zarzuca odwołanym członkom rady, że nie konsultowali oni treści ważnych uchwał podejmowanych przez RN. "Efektem było pozbawienie Skarbu Państwa dywidendy za 2000 rok oraz rozpowszechnianie się przekonania, iż decyzje podejmowane w TP SA nie są decyzjami zgodnym z intencjami Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie. MSP poinformowało także, że jeden z nowych członków RN złożył wniosek o zwołanie posiedzenia rady na 3 sierpnia.

Reklama

W poniedziałek ze składu rady nadzorczej MSP odwołało swoich przedstawicieli: Mirosław Jakubowski, Artur Magiera, Henryk Orczykowski, Jacek Rachel oraz Tadeusz Włudyka.

Na ich miejsce zostali powołani Jacek Bajorek, Bożena Dyjak, Andrzej Młynarczyk, Marek Siwiec oraz Bogdan Sojkin.

Rada nadzorcza TP SA liczy szesnaście osób. Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało we wtorek, że zamierza zaskarżyć do sądu uchwałę o podziale zysku podjętą przez akcjonariuszy TP SA na ostatnim zgromadzeniu. Na WZA TP SA, które odbyło się pod koniec czerwca, MSP złożyło

propozycję uchwały o przeznaczeniu na dywidendę 448 mln zł z zysku TP SA za 2000 rok, co dawałoby 0,32 zł na akcję. W zeszłym roku TP SA wypłaciła 5 groszy dywidendy na akcję.

MSP mimo, że za jego propozycją oddano większość głosów, przegrało głosowanie, gdyż zdaniem obecnych na WZA prawników aby propozycja przeszła musiałaby zostać przegłosowana bezwzględną

większością głosów, czyli, że głosów oddanych "za" musiałoby być więcej niż głosów wstrzymujących się i głosów "przeciw".

MSP, powołując się na statut spółki, nie zgadza się z taką interpretacją i podczas WZA zgłosiło sprzeciw wobec uchwały o dywidendzie, co umożliwi późniejsze dochodzenie w sądzie. Skarb Państwa ma 35,11 proc. głosów na WZA TP SA.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orange Polska S.A. | skarbu | MSP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy