Nadchodzi WiMAX2 - internet do 160 Mb/s

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport na temat nowego standardu sieci radiowych WiMAX2, który będzie następcą technologii WiMAX. Nowy standard może zapewnić transmisję danych o prędkości znacznie przekraczającej 100 Mb/s.

Rynek usług telekomunikacyjnych, jak żaden inny, podlega systematycznej, dynamicznej ewolucji, obecnie jeszcze szybszej niż kilka czy kilkanaście lat temu. Dodatkowo, większe potrzeby abonentów mające odzwierciedlenie w rosnącej popularności serwisów społecznościowych oraz usług strumieniowej transmisji danych wideo, wyzwoliły na rynku wyższy popyt na dostęp do internetu o wyższej przepustowości.

Bezprzewodowe techniki dostępu do internetu swoją rosnącą popularność zawdzięczają przede wszystkim wygodzie, jaką dzięki nim zyskuje użytkownik. Brak konieczności posiadania lub budowy infrastruktury kablowej oraz mobilność są czynnikami zachęcającymi potencjalnych abonentów. Szybka ewolucja w obszarze technologii telekomunikacji bezprzewodowej sprawia, że zwiększają się prędkości przesyłu danych oraz zasięg sieci bezprzewodowych. Przykładem dynamicznego rozwoju takich technologii jest WiMAX2, nad którą trwają właśnie testy oraz prace standaryzacyjne.

Reklama

Technologia WiMAX (World Interoperability for Microwave Access) została opracowana w celu zapewnienia realizacji szerokopasmowych transmisji bezprzewodowych w obszarach o promieniu od kilku do kilkunastu kilometrów od stacji bazowej. Najwięcej korzyści z technologii WiMAX zyskują osoby, które nie znajdują się w zasięgu operatorów świadczących usługi dostępu do internetu w oparciu o sieci przewodowe (np. z powodu braku odpowiedniej infrastruktury kablowej).

Nowy standard - 802.16m będzie nazywał się WiMAX2. Jest on odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bezprzewodową komunikację o wysokiej jakości oraz ma stanowić odpowiedź na standard LTE. Według zapowiedzi, WiMAX2 zostanie zatwierdzony w drugiej połowie 2010 roku.

Standard 802.16m ma umożliwiać przesyłanie danych do użytkownika z prędkością do 160 Mb/s i wysyłanie danych z prędkością do 56 Mb/s. Możliwe nawet ma być osiągnięcie prędkości 300 Mb/s. Zaletą tego standardu ma być możliwość korzystania z transmisji danych podczas jazdy z prędkością do 350 km/h. System ten ma charakteryzować się ponadto dużym zasięgiem oraz małymi opóźnieniami, co w połączeniu z dużymi przepustowościami pozwoli operatorom na świadczenie wysokiej jakości usług na dużym obszarze oraz w miejscach trudno dostępnych.

W wielu krajach Europy technologia WiMAX jest wycofywana z powodu postrzegania jej jako schyłkowej. W Polsce jednak, pomimo również niezbyt dużej popularności, technologia ta spełnia bardzo ważne zadanie w likwidacji biały plam ze względu na swój zasięg oraz oferowaną przepustowość. Zalety te pozwalają wierzyć, że WiMAX2, który będzie jeszcze wydajniejszym standardem od swojego poprzednika, może nie zrewolucjonizuje, ale na pewno przeniesie sektor bezprzewodowego dostępu do internetu na wyższy poziom jakości.

Nowy standard - oprócz tego, że dalej będzie nieoceniony w likwidacji białych plam - może również stanowić poważną konkurencję dla innych technologii na obszarach, gdzie już występuje dostęp do internetu.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: technologia | UKE | internet | standard

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy