Nokia: było sporo strat, ale będzie lepiej

Nokia poniosła znaczne straty w ostatnim kwartale 2011 roku. Finowie pozostają jednak niewzruszeni i oznajmili, że niedługo sytuacja rynkowa firmy się polepszy.

W Q4 ubiegłego roku Nokii udało się sprzedać ponad milion modeli z serii Lumia. Mimo to fińska firma zanotowała stratę operacyjną w wysokości 1,2 mld, a ogólna sprzedaż smartfonów spadła o 31%. W dużej mierze wiąże się to z mniejszym zainteresowaniem modelami z Symbianem i oczekiwaniem na premiery Lumii 800 i 710. Zarząd Nokii optymistycznie patrzy jednak w przyszłość. Finowie co prawda nie skomentowali oficjalnie wyników finansowych i nie określili przyszłych oczekiwań. W wywiadzie dla fińskiej telewizji przedstawiciel firmy - Jorma Ollila - stwierdził, że na rezultat zmian będzie trzeba poczekać. Pierwsze zauważalne efekty współpracy z Microsoftem i lepsze wyniki finansowe ma przynieść ten rok, ale raczej nie jego pierwsza połowa.

Reklama

Słaby start był przewidywany, więc w Nokii nikt specjalnie się tym nie zmartwił. Jak wspomniał Ollila, firma ma szansę stać się jednym z trzech największych producentów smartfonów na rynku (obok Apple'a i Samsunga). Czy tak się okaże, przekonamy się zapewne dopiero pod koniec roku.

Dzięki Nokii system Windows Phone ma szansę zaistnieć na ryku. Swoje może zrobić również nadchodzący Windows 8, który zwiększy popularność ekosystemu usług Microsoftu oraz telefonów z WP7.

Mateusz Żołyniak

http://komorkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Nokia | Windows Phone | wyniki finansowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy