Nokia Lumia 800 - piękna, szybka i wszechstronna

Lumia 800 jest jednym z pierwszych owoców współpracy Nokii i Microsoftu. To również jeden z najlepszych smartfonów dostępnych obecnie na rynku. Co ma do zaproponowania potencjalnym odbiorcom?

Symbian - taki napis widnieje na bagażu przykrych doświadczeń zdetronizowanej królowej komórek. Stephen Elop, były pracownik Microsoftu, postanowił rozprawić się z przestarzałym i nieatrakcyjnym systemem, zastępując go najnowszą wersją oprogramowania spod znaku Windows. Efektem tych działań jest seria smartfonów Lumia, którą reprezentują modele 710, 800 i niedostępna w Europie 900. Maja one wszystko, co niezbędne osiągnięcia komercyjnego sukcesu, wszystko oprócz zaufania konsumentów.

Piękna

W kwestii wyglądu i wykonania Lumia 800 praktycznie nie różni się od modelu N9 z MeeGo. Jest przy tym bardzo stylowa, wręcz piękna. Widać po niej nowy trend polegający na pokrywaniu szkłem jak największej powierzchni przedniego panelu. Podobny zabieg zastosował Samsung przy produkcji Galaxy Nexus.

Pozostała część obudowy składa się z jednego kawałka odpornego na zarysowania plastiku. Newralgicznym punktem jest srebrny element otaczający obiektyw aparatu - to na nim dość szybko mogą pojawić się pierwsze delikatne skazy. Producent sprytnie zabezpieczył port micro USB i slot karty miro SIM. Użyte do tego celu zaślepki otwiera się w pomysłowy i wygodny sposób. Do pełni szczęścia może brakować diody powiadomień i kamerki do wideorozmów.

Reklama

Szybka

Pierwsza Nokia z Windows Phone dysponuje ekranem AMOLED Clear Black o przekątnej 3,7-cala wyprodukowanym przez firmę Sharp. Jego największą zaletą jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów, głęboka czerń i niezwykle precyzyjna reakcja na dotyk.

Pozostałe elementy specyfikacji nie zachwycają, ale co najważniejsze - wcale nie muszą tego robić. Dzięki optymalizacji oprogramowania Microsoftu, jednordzeniowy procesor taktowany zegarem o częstotliwości 1,4 GHz i 512 MB pamięci RAM zapewniają płynne działanie bez żadnych przycięć. Nokia przyzwyczaiła nas do dobrych aparatów. 8 Mpix firmy Carl Zeiss z Lumii 800 radzi sobie świetnie.

Bateria o pojemności 1450 mAh rozładuje się po 1-2 dniach. Wszystko zależy od intensywności z jaką użytkownik korzysta z funkcji telefonu. Taki wynik można otrzymać tylko po zaktualizowaniu telefonu. Bez odpowiedniej łatki urządzenie wykorzysta całą energię w niecałe 12 godzin.

Wszechstronna

Nokia Lumia 800 działa pod kontrolą Windows Phone 7.5 w wersji Mango. Mobilne okienka Microsoftu uznawane są za najładniejszy system i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Mocno ograniczone opcje personalizacji z nawiązką rekompensują fantastycznie prezentujące się huby. System cechuje ponadto niezwykła prostota i intuicyjność. Wygodnym rozwiązaniem jest przełącznik aplikacji, który wyświetla listę otwartych w tle programów w formie miniatur.

Podstawową wersję OS-a Finowie wzbogacili autorskimi dodatkami. Wszystkie znacząco zwiększają funkcjonalność Lumii. Do najważniejszych zaliczam: działającą w Polsce Nokia Nawigacja, Nokia Mapy oraz Nokia Muzyka. W kontekście tej ostatniej warto wspomnieć o "radio mix" - obszernym zbiorze tematycznych stacji, "sklepie mp3", czy wreszcie zakładce "występy", która informuje użytkownika o nadchodzących koncertach. Warto zaglądać do "przegląd aplikacji", która poleca użytkownikom ciekawe oprogramowanie.

Na chwilę obecną software Microsoftu nie może pochwalić się zapleczem aplikacji i gier na miarę Androida czy iOS-a. Z biegiem czasu będzie ich jednak coraz więcej, a te dostępne obecnie są bardzo dobrej jakości. Uczucie delikatnego niedosytu pozostawia brak DLNA.

Uniwersalna

Windows Phone jest idealną propozycją zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników smartfonów, którym znudził się wszechobecny Android. Nokia zamknęła go w świetnej obudowie, wzbogaciła własnym oprogramowaniem, a całości nadała nazwę Lumia 800. Pomimo drobnych braków w sprzęcie i oprogramowaniu, zasługuje na miano jednego na najlepszych telefonów na rynku i najlepszego smartfona z Windows Phone. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby producent zdecydował się na obniżenie ceny, która w tej chwili waha się w przedziale od 1800 do 2200 zł.

PLUSY:

+ design i wykonanie,

+ ekran AMOLED Clear Black,

+ szybki system,

+ autorskie dodatki producenta (Nokia Nawigacja i Mapy).

MINUSY

- srebrny element na tylnej części obudowy podatny na zarysowania,

- wciąż niewiele gier w Windows Marketplace,

- brak rozbudowanych opcji personalizacji systemu,

- brak DLNA

- cena mogłaby być niższa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nokia | Windows Phone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy