Operatorzy powrócą do limitów?

Branża telekomunikacyjna coraz odważniej uwalnia swoje usługi oferując stacjonarny internet bez limitów czy nielimitowane rozmowy w sieci lub z wybranym numerem. Eksperci ostrzegają, że nadchodzi jednak koniec dobroci operatorów.

W najbliższych latach czeka nas rewolucja na światowym rynku telekomunikacyjnym. Dzisiaj operatorzy starają się "uwolnić" jak najwięcej usług od zbędnych limitów dla klientów, ale eksperci przewidują, że aby zarabiać telekomy będą musiały powrócić do limitowania ofert.

- Pojawiło się nowe wyzwanie, czyli odejście od popularnych w usługach głosowych modelu "rozmawiaj ile chcesz", do ofert ograniczonych limitami, których przekroczenie będzie ekstra płatne - przewiduje w rozmowie z rpkom.pl Paul Lee, dyrektor w globalnym dziale Technology, Media & Telecommunications Deloitte Research.

Reklama

Lee zwraca uwagę na fakt, że ewentualne limity nie powinny być krępujące dla klientów, bo tylko niewielka część użytkowników faktycznie generuje bardzo duży ruch w sieci. Oprócz klientów na których zarabiają operatorzy są też tacy, na których firmy tracą, czyli mało korzystający z nowoczesnej infrastruktury. To z kolei powoduje wolny zwrot z inwestycji w nowoczesną sieć.

Eksperci wychodzą z założenia, że w sieci funkcjonuje wiele usług, które nie potrzebują dużych prędkości. Dlatego twierdzą, że nie zawsze uzasadnione są duże inwestycje w budowę sieci pozwalającej na korzystanie z internetu np. powyżej 100 Mb/s, bo... telewizję HD lepiej ogląda się za pomocą satelity lub kabla niż przez internet.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: ekspert | Internet | Facebook | operatorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama